Sony

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sony Corporation
(japonsky: ソニー株式会社)
Logo
Právní forma Public company
Založeno 7. května 1946
Zakladatel Masaru Ibuka
Akio Morita
Sídlo Japonsko Minato, Tokio, Japonsko,
Klíčoví lidé Kazuo Hirai
(prezident a CEO)
Sir Howard Stringer
(předseda)
Ryōji Chūbachi
(místopředseda)
Rozsah působení celosvětový

Sony (japonsky: ソニー株式会社) (NYSESNE) je jedna z největších mediálních korporací, její hlavní centrum je v japonském Tokiu. Jde o předního výrobce elektroniky (Sony Corporation), videa, video her (Sony Computer Entertainment), nástrojů komunikace a produktů informačních technologií pro konzumní i profesionální trh. Součástí firmy je filmové studio Sony/MGM a hudební vydavatelství Sony BMG.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky společnosti Sony spadají do roku 1946, kdy se dva japonští elektrotechnici, Masaru Ibuka (井深 大) a Akio Morita (盛田 昭夫), rozhodli, že v Tokiu založí vlastní firmu, jejíž původní název byl 東京通信工業株式会社 Tókjó Cúšin Kógjó kabušikigaiša.

Produkty a technologie[editovat | editovat zdroj]

Sony patří mezi přední výrobce herních konzolí. V roce 1994 uvedla na trh PlayStation, v roce 2000 jejího nástupce PlayStation 2 a PlayStation 3 v roce 2006. Dále vyráběla v letech 2005-2012 kapesní herní konzoli PlayStation Portable (a její upravené verze), kterou v roce 2012 nahradila konzole PlayStation Vita. Playstation 4 byl uveden na trh 13. prosince 2013.

K dalším výrobkům patří mobilní telefony Sony Mobile, notebooky Vaio, televizory Bravia, různé počítačové hry, videokamery Handycam, digitální fotoaparáty Cyber-shot a Alfa, počítačové tiskárny, DVD přehrávače a rekordéry, Blu-ray přehrávače, Hi-Fi reproduktorové soustavy, systémy domácího kina, MP3 přehrávače Walkman, GPS navigace a další příslušenství, jako jsou sluchátka, barvy do tiskáren, záznamová média, baterie, fotorámečky apod.