Dioda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Typy diod
(poslední dole je sestava diod v jednom pouzdře jako dvoucestný/Grätzův můstek)

Dioda je elektronická součástka se dvěma elektrodami. Termín dioda původně znamenal elektronka s dvěma elektrodami, v současnosti se jedná prakticky pouze o polovodičovou součástku. Každá dioda má dva pracovní vývody, které se nazývají katoda a anoda. Základní funkcí diody je, že dovoluje tok proudu směrem od anody ke katodě od velmi nízkého napětí, např. Schottkyho dioda 0,3 V, křemíková dioda 0,7 V. Ve směru opačném, tedy od katody k anodě, proud obvykle neteče.

Pracovní stavy diody[editovat | editovat zdroj]

Pokud je na katodě kladné napětí a na anodě záporné napětí je dioda zavřená, to znamená že téměř neteče proud. V tomto stavu se dioda chová podobně jako rozepnutý spínač. Pokud závěrné napětí překročí konstrukční mez, může dojít k průrazu (což většinou znamená zničení diody - polovodičového přechodu).

Pokud je na katodě záporné napětí a na anodě kladné napětí, je dioda otevřená a proud může protékat téměř bez omezení. V tomto stavu je odpor nebo úbytek napětí na diodě malý. V tomto stavu se dioda chová podobně jako sepnutý spínač. Polovodičovou diodou začíná téct proud teprve po překonání tzv. bariérového napětí P-N přechodu. Pokud propustný proud překročí konstrukční mez, může dojít ke spálení diody (což většinou znamená zničení diody - polovodičového přechodu).

Schematická značka polovodičové diody

Dělení diod[editovat | editovat zdroj]

Podle konstrukčního principu a účelu to může dioda být:

Některé polovodičové diody se nevyužívají pro usměrňování napětí, ale kvůli vedlejším jevům, ke kterým může při polovodičovém usměrňování docházet.

  • Fotodioda – dopadající světelné nebo jiné záření způsobí v oblasti přechodu P-N vytvoření dvojice elektron – kladná díra, a tím podle způsobu zapojení dojde ke zvýšení vodivosti nebo ke zvýšení napětí na přechodu P-N
  • LED – svítivá dioda. Rekombinace v oblasti přechodu P-N při průchodu proudu v propustném směru způsobují vydávání světelného záření. Napětí 1,2 V
  • Zenerova dioda – bývá konstruována tak, že v závěrném směru dochází při napětí několika voltů k nedestruktivnímu zenerovu průrazu. Díky tomu může fungovat jako stabilizátor napětí
  • Tunelová dioda +0 V, Inverzní dioda
  • Kapacitní dioda (varikap, varaktor) je speciální dioda konstruovaná tak, aby měla větší kapacitu. S velikostí napětí na diodě se mírně mění její kapacita. Tohoto jevu se používá pro vytvoření řízené kapacity, např. v ladících obvodech rádiových přijímačů.
  • PIN dioda je to speciální dioda, co má uprostřed intrimickou regulaci

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]