PlayStation

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
PlayStation logo wordmark 1994to2009.svg
PSX-Console-wController.jpg
Výrobce SONY Corporation
Produktová řada PlayStation
Datum uvedení PlayStation

Japonsko 3. prosince 1994
USAKanada 9. září 1995
EU 29. září 1995
Austrálie 15. listopadu 1995
PSOne
Japonsko 7. července 2000
USAKanada 19. září 2000
EU 29. záží 2000
Prodej ukončen
Svět31. března 2006

Typ Herní konzole
Generace 5. generace
Procesor MIPS R3000A 33MHz
Paměťová média CD-ROM
Interní kapacita dat Paměťová karta
Připojitelné ovladače PlayStation ovladač, Dual Analog ovladač, DualShock
Online služba Žádná
Prodáno kusů 102,49 milionů
Nejprodávanější hry Gran Turismo
Následník PlayStation 2

PlayStation (též nazýváno jako PS, PS1 nebo PSX) je herní konzole od společnosti Sony Corporation. Konzole byla vydána na trh nejprve v Japonsku 3. prosince 1994 a poté i ve zbytku světa v průběhu roku 1995. Tato konzole byla jako první z dnes velmi úspěšné rodiny PlayStation, která se dnes skládá z jak standardních konzolí, tak i přenosných variant. Jako součást 5. generace herních konzolí, PlayStation soupeřil s Nintendem 64 a SEGA Saturn. V roce 2000 na trh přišla zmenšená varianta původního modelu nazývána jako PSone. Nahradil tak původní šedý model a jeho jméno bylo upraveno, aby se předešlo nechtěným záměnám s následníkem v již 6. generaci herních konzolí, PlayStationem 2.

PlayStation bylo první "zábavné zařízení", kterému se podařilo překonat pomyslnou metu 100 milionů prodaných kusů a to za 9 let a 6 měsíců od jeho uvedení. Reakce na konzoli po vydání byly velmi přívětivé díky kvalitě 3D zobrazení. CEO společnosti Microsoft, Bill Gates, dával přednost této konzoli před konkurencí a jeho slova byly: "naši herní vývojáři mají toto zařízení od Sony v oblibě."

Konzole PlayStation byla nahrazena PlayStationem 2, který byl zpětně kompatibilní s videohrami vydanými na tuto konzoli. Poslední kusy PSone byly prodány v zimě roku 2004 než došlo k oficiálnímu ukončení prodeje. Hry pro PlayStation byly prodávány do doby, než Sony ukončila jejich produkci 31. března 2006 - více jak 10 let po uvedení a méně než rok před uvedením PlayStationu 3 na trh.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

První koncepty PlayStationu se datují do roku 1986, když právě probíhaly společné zájmy mezi společnostmi Sony a Nintendo. Nintendo chtělo se Sony spolupracovat na CD-ROM přídavku pro konzoli Famicon. Tento produkt byl pak jmenován jako CD-ROM/XA. Ten umožňoval současný přístup ke kompresovaným audio / video souborům uložených na disku. Přídavek měl ale problémy. Diskovým systém Famicomu (tak se nazýval optický disk pro tento přídavek) byl velice náchylný na zničení dat, které obsahoval a neobsahoval žádnou protikopírovací ochranu, což vystavovalo hrozbu velkého počtu softwarového pirátění her. Když bylo CD-ROM/XA veřejně představeno, Nintendo bylo zaskočeno velmi přívětivými ohlasy a mělo tak do budoucna velký zájem o tuto technologii. Nintendo tak podepsalo se Sony další smlouvu opět na CD-ROM přídavek, ale tentokrát pro jejich vlajkovou loď - konzoli SNES. Volba společnosti Sony byla opět společného zájmu. Ken Kutaragi, jeden i inženýrů pracujících v Sony, byla osoba, která pro konzole Nintenda navrhl v té době revoluční procesor SPC-700 pro použití jako osmi-kanálový ADPCM (= postupy pro ukládání zvukových dat v digitálním formátu). Procesor se ukázal být jako velmi moderní a spolehlivý a demonstroval tak sílu inženýrů ze Sony.

Ken Kutaragi byl brzy pokárán Sony za to, že pracoval na straně Nintenda bez toho, aniž by Nintendo Sony řeklo, na čem jejich jeden z hlavních inženýrů pracuje. Tehdejší CEO Sony, Norio Ohga, si ale uvědomil potenciál v jejich čipu SPC-700 a nechal tak Kutaragu pokračovat v jeho práci v Nintendu. Norio Ohga pak Kutaragu přetáhl zpět do vývojového střediska Sony a od této chvíle se začala rýsovat vlastní konzole Sony. Sony také plánovala vytvořit konzoli, která by byla kompatibilní se SNES, avšak by byla v plné režii Sony. Výhoda měla spočívat v již zabudovaném CD-ROM systému. Tento výrobek, označován jako Play Station, měl premiéru v květnu 1991 na světovém veletrhu elektroniky CES. Reakce byla ale úplně jiná, než si Sony představovala. CEO Nintenda, Hiroshi Yamauchi, okamžitě stornoval veškeré projekty se Sony a řekl, že od nynějška je Nintendo ve spolupráci se společností Philips. Tato kauza došla až před soud v USA, kde soud v říjnu 1991 rozhodl ve prospěch Sony.

Na začátku roku 1993 začala Sony pracovat na konzoli, která měla cílil na budoucí 5. generaci herních konzolí. Divize Sony v Severní Americe označována jako SCEA chtěla původně uvést konzoli pod jménem PSX kvůli sporadickému jménu Play Station, kvůli kterému měla Sony v minulosti problémy. Než byla ale konzole uvedena, nakonec se vedení společnosti rozhodlo konzoli uvést pod jménem PlayStation i kvůli tomu, že toto jméno bylo již známé. Když byla konzole veřejně představena, herní svět byl udiven zobrazovacími kvalitami tohoto zařízení. Pak šlo vše samo, na začátku roku 1994, tehdy jeden z nejčtenějších herních časopisů, GamePro, v jednom článku napsal: "Mnoho herních vývojářských studií cítí, že se v budoucnu budeme setkávat s konzolemi od Nintenda, SEGY... a Sony."

Zahájení prodeje[editovat | editovat zdroj]

PlayStation se začal prodávat nejdříve v Japonsku 3. prosince 1994, pak v Severní Americe 9. září 1994, poté v Evropě 29. září 1995 a nakonec v Austrálii 15. listopadu 1995. Zahajovací cena v USA byla stanovena na 299 dolarů a Sony si mohla pochvalovat velice úspěšné prodeje s herními tituly napříč všemi žánry.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku PlayStation (console) na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]