SECAM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

SECAM (Séquentiel couleur à mémoire - postoupení barevné informace do paměti) je první evropský systém barevné televize vyvinutý roku 1956 ve Francii týmem odborníků, který vedl Henri de France ve společnosti CSF. Systém je obousměrně kompatibilní s černobílým televizním vysíláním. Systém SECAM používá barevný prostor YDbDr, který je dosti podobný YUV.

Princip[editovat | editovat zdroj]

K vytvoření barevného obrazu je zapotřebí informace o jasu (černobílý signál - Y) a o dvou barevných složkách (Db a Dr). K přenosu informace o barvě SECAM používá frekvenční modulaci, která neumožňuje přenášet obě barevné složky najednou. V každém jednom řádku se přenáší informace o jedné barevné složce. Přijímač je vybaven zpožďovací linkou (64μs), která zpozdí přijatou informaci o barevné složce o jeden řádek, tak aby v následujícím řádku byly na vstupu dekodéru barev informace o obou barevných složkách (první ze zpožďovací linky a druhá právě přijímaná). Díky tomuto způsobu přenosu má SECAM poloviční barevné rozlišení, to znamená, že ve dvou po sobě zobrazených řádcích je stejný průběh barevné informace (ale rozdílný průběh jasu - ten je kontinuální). Vzhledem k vlastnostem lidského zraku není kvalitativní rozdíl příliš pozorovatelný.

Výhody[editovat | editovat zdroj]

Použitá modulace je odolná vůči fázovému zkreslení (oproti NTSC).

Nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Díky použité modulaci se signál v SECAMu nehodí ke studiovému zpracování.
Pokud jsou v přenášeném obraze ostré vodorovné přechody, dochází ke zkreslení barev v místě přechodů (červené a modré pruhy).

Související články[editovat | editovat zdroj]