Valeč (okres Karlovy Vary)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Valeč
Valeč

Valeč

znak obce Valečznak

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0412 555690
kraj (NUTS 3): Karlovarský (CZ041)
okres (LAU 1): Karlovy Vary (CZ0412)
obec s rozšířenou působností: Karlovy Vary
pověřená obec: Žlutice
historická země: Čechy
katastrální výměra: 17,13 km²
počet obyvatel: 356 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 533 m n. m.
PSČ: 364 52 až 364 55
zákl. sídelní jednotky: 5
části obce: 5
katastrální území: 5
adresa obecního úřadu: Náměstí 119
Valeč
364 55
starosta / starostka: Josef Kubař
Oficiální web: www.valec.cz
E-mail: podatelna@valec.cz
Valeč na mapě
Valeč
Red pog.svg
Valeč
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Valeč (německy Waltsch) se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 407 obyvatel, podle oficiálních stránek obce dnes žije (k blíže nespecifikovanému datu) 387 obyvatel. Obec byla v minulosti městysem, v případě, že o to požádá, má nárok na vrácení tohoto statutu. Historické jádro je městskou památkovou zónou.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název vesnice je odvozen z osobního jména Válek ve významu Válkův dvůr. V historických pramenech se vyskytuje ve tvarech de Walcz (1358 a 1369), de Walecz (1405), de Walcze (1407), na Valči (1487) nebo Walecz (1571).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1358, jakož o majetku rytířů z Valče. Na městečko byla ves povýšena 2. prosince 1514 Vladislavem Jagellonským. Roku 1570 koupil Valeč Kryštof Štampach ze Štampachu. Václav Štampach ze Štampachu posléze vystavěl renesanční zámek, jehož podoba už dnes není známa. Poté, co se Václav Štampach zúčastnil stavovského povstání a v roce 1622 odešel ze země, byl zámek zkonfiskován. Valeč však roku 1623 koupila Barbora Štampachová z Poutnova.

Výraznou změnu zámek prodělal za doby knížete Jana Kryštofa Kagera, který na přelomu 17. a 18. století renesanční zámek přestavěl na čtvercový dvoupatrový barokní zámek. Založil také zámeckou zahradu, kterou vybavil teatronem, kaskádovou fontánou a sochami Matyáše Bernarda Brauna. Nedaleko zámku pak nechal vystavět architektem G. A. Biana Rossou v letech 17101728 kostel Nejsvětější Trojice. Před jeho průčelím stojí také sloup Nejsvětější trojice od K. M. Kaňky z roku 1725.

V 18. století obýval Valeč rod Kagerovů z Globenu. Zámek prodělal několik úprav v novorenesančním a novobarokním stylu. O to se zasloužil především hrabě Vincent de Thurn - Valssasin. V první polovině 20. století pak ve Valči pobýval Dr. Jan Larisch - Mönnich. Tomu byl roku 1945 zámek zkonfiskován a předán do správy Organizaci politických vězňů. Roku 1947 jej ministerstvo zemědělství přidělilo Ústřednímu ředitelství státních lesů a statků a zámek je posléze používán jako domov pro korejské děti a od počátku padesátých let jako dětský domov. Po požáru 2. dubna 1976 převzalo zámek Krajské středisko památkové péče v Plzni. Rekonstrukce celého objektu však začala až v 90. letech a probíhá dodnes.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Kulturní a společenské dění ve Valči[editovat | editovat zdroj]

Valeč je městečko bohaté na kulturní památky. Mnoho z nich stále čeká na náročné rekonstrukce. V roce 2008 byly do zámecké zahrady opět umístěny rekonstruované plastiky Matyáše Brauna. Opraven je také kostel svatého Jana Křtitele na náměstí. Funguje zde také nově muzeum, kdy v roce 2008 byla zrestaurována prodejna bývalé Jednoty. Další rekonstrukce budovy proběhla na jaře roku 2013, kdy přešla do soukromých rukou. V současné době zde LEADER ACADEMY o.p.s. provozuje Muzeum Valeč s kavárnou, infocentrum a Komunitní centrum. Pořádají se zde výstavy, přednášky, školení a mnoho akcí pro děti i dospělé.

Ve Valči je také činná skupina sudetských Němců, kteří zde před druhou světovou válkou bydleli. Na začátku 21. století byla na náměstí také u příložitosti rozvíjení vztahů mezi českými a bývalými německými obyvateli vysazena lípa.

Každoročně zde v květnu probíhá Slavnost květů. Od roku 2006 zde také každý první srpnový víkend probíhá festival Povaleč.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek ve Valči (okres Karlovy Vary).

Zaniklé památky[editovat | editovat zdroj]

  • Při silnici na Karlovy Vary a dál na vrch Kalvárie stála zastavení křížové cesty.

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: Jejich vznik, původní význam a změny (S–Ž). Svazek IV. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. 868 s. S. 470.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]