Štampachové ze Štampachu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štampachové ze Štampachu
Erb Štampachů ze Štampachu
Erb Štampachů ze Štampachu
země České královstvíČeské království České království
tituly

zakladatel Jiljí Štampach
rok založení 14. století
konec vlády 19. století

Štampachové ze Štampachu (německy von Steinbach) byli rytířský rod pocházející z Německa, který později v Čechách zdomácněl a počeštil se.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pocházeli ze Steinbachu (dnes Kamenice) na bývalém Loketsku. Stejný původ i erb měli ještě Planknárové z Kyšperku a Globnárové z Globenu.

První zmínky pocházejí ze 14. století, kdy jim král Zikmund Lucemburský dal v zástavu Kynšperk. Jiljí Štampach zemřel na počátku 16. století, zplodil sedm synů, kteří založili několik pošlostí.

Za stavovského povstání působil Linhart ve stavovském vojsku jako inspektor žateckého kraje. Po porážce na Bílé hoře přišel o majetek, zastřelili jej ve švédské armádě. Stejně dopadl i jeho syn Jindřich Bedřich, statky zkonfiskovali i bratrům Adamovi a Vilémovi, další bratři Engelhart Vilém a Bedřich emigrovali. Kryštof Abrahám byl odsouzen k zabavení majetku a taktéž odešel z vlasti. Tudíž císařská komise málem vymazala Štampachy z řad české šlechty. Jediný Václav unikl ze spárů císařské komise, předtím se účastnil různých stavovských komisí, poté byl vězněn a odsouzen ke ztrátě majetku, který dostal zpět na přímluvu Jaroslava Bořity z Martinic, a to jen proto, že Václavova manželka v mládí byla katoličkou a směla majetek odkoupit zpět.

V zemi zůstali pouze Erazim a jeho bratr Jaroslav. Erazima v roce 1629 povýšili do panského stavu, bratra Jaroslava o něco později. Jaroslav dosáhl roku 1616 až na hraběcí titul a psal se jako Kager ze Štampachu.

V této větvi rod vymřel až koncem 19. století.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Na červeném štítě nosili stříbrnou krokev, na kterou si později přidali tři růže.

Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Spojili se s Fictumy, Údrckými z Údrče, Kekuly ze Stradonic, Kolovraty, Pachty z Rájova či Lažanskými z Bukové.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty. Praha: AKROPOLIS, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola Štampachové ze Štampachu, s. 156.