Univerziáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo Univerziády

Univerziáda (Světové studentské hry i Světové univerzitní hry) je mezinárodní vysokoškolská sportovní událost. Hlavní organizátorem her je Mezinárodní federace univerzitního sportu (International University Sports Federation – FISU). Pro soutěž platí věkové omezení, sportovci nesmí být více než 26 let staří a důležitá je jeho akademická příslušnost. Jméno je kombinací slov „Univerzita“ a „Olympiáda“.

Od roku 1959 se pořádají letní univerziády od roku 1960 pak univerziády zimní. Od roku 1981 se konají letní i zimní hry vždy ve stejný rok. Program univerziád je velmi podobný s programem olympijských her.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie této soutěže se začala psát již na začátku 20. let 20. století. V roce 1923 zorganizoval tehdejší Sportovní výbor mezinárodní konfederace studentů tzv. „Světové univerzitní hry“ (International Universities Championship) v Paříži pod záštitou (Union Nationale des Étudiants de France – UNEF). Prvého ročníku se zúčastnilo deset zemí a program byl sestaven jen z atletických disciplín. Do roku 1939 bylo uspořádáno nejen dalších osm letních, ale také šest zimních celosvětových akcí. Ženy se mohly soutěží zúčastnit poprvé v roce 1930 v německém Darmstadtu.

Druhá světová válka neumožnila konání dalších ročníků. V roce 1946 vznikl v Praze Mezinárodní svaz studentstva (MSS) a o rok později tento svaz zorganizoval devátý ročník světových univerzitních her v Paříži. Osmý ročník zimních světových univerzitních her se pak konal v Davosu. Rok 1948 přinesl organizační rozštěpení především z politických a mocenských důvodů. Tento fakt vedl ke vzniku Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU). V letech 19491956 organizovaly MSS a FISU mezinárodní soutěže odděleně.

Poprvé se oficiální název „univerziáda“ objevil v roce 1959, kdy se konaly letní hry v italském Turíně.

Kvůli opatřením proti covidu-19 byla zrušena zimní univerziáda v roce 2021 ve Švýcarsku.[1] Letní univerziáda v Číně byla přesunuta z roku 2021 na rok 2023.[2]

Přehled univerziád[editovat | editovat zdroj]

Letní univerziády :

Zimní univerziády :

Abecední seznam sportů[editovat | editovat zdroj]

Letní univerziáda se skládá z dvanácti povinných sportů, hostitelská země může dále určit několik dalších volitelných sportů. V roce 2007 na letních hrách v Bangkoku byly mezi dalšími sporty badminton, golf, softball a taekwondo.

Na zimní univerziádě je povinně osm sportovních odvětví, hostitelská země si navíc může určit další tři zvolené sporty. V roce 2007 v Turíně byly mezi dalšími sporty běh na lyžích, short track a skoky na lyžích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zimní univerziáda nebude, Švýcarsko se brání nové mutaci koronaviru. ČT sport - Česká televize [online]. [cit. 2023-07-24]. Dostupné online. 
  2. Čína napotřetí chystá letní univerziádu. ‚Proticovidová omezení nejsou, těšíme se,‘ říká funkcionářka Ertlová. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2023-07-18 [cit. 2023-07-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]