Trihlav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Trihlav či Triglav byl slovanským bohem ctěným pobaltským kmenem Pomořanů, který má podobně jako Svarožic a Svantovít válečnou i hospodářskou funkci a byl mu zasvěcen kůň sloužící jako orákulum, v jeho případě černý. Jeho jméno jasně odkazuje na trojhlavost boha, jež vyjadřovala jeho znásobenou moc.[1] Někdy je k němu připodobňován ruský Trojan.

Jeho chrám stál ve Štětíně, kde byl vystaven jeho dřevěný idol s třemi stříbrnými hlavami. Měl oči a ústa zakryté zlatým pásem, aby neviděl hříchy lidí a jeho hlavy symbolizovaly vládu nad nebem, zemí i peklem.[2] Chrám byl velmi bohatý, protože štětínští bojovníci do něj odevzdávali desetinu každé válečné kořisti. Byl vyvrácen roku 1127 biskupem Ottou Bamberským. Hlavy idolu nechal poslat do Říma papeži Kalixtovi II. na důkaz svého vítězství nad pohanstvím. Kult byl nejspíše v úpadku, protože štětínský lid biskupovi se zničením chrámu pomáhal, žádal však také o ponechání posvátného dubu, čemuž bylo vyhověno. O zničení idolu se biskup pokusil i ve Wolinu, tam však kněží sochu ukryli. Jeho společník ji později sice našel, ale nezdařilo se mu zmocnit se jí. Podle životopisu sv. Otty byl ve Wolinu ctěn i sloup s vetknutým kopím Julia Caesara, což vedlo středověké autory k vybájení božstva Julia. V Braniboru jeho kult zanikl roku 1136 pokřtěním knížete Přibislava. O svatyni v Braniborsku se ale zmiňuje ještě kronika ze 13. století a český kronikář Pulkava z druhé poloviny 14. století.

Nejasná je spojitost s bohem zvaným Tjarnaglofi ze ságy o Ynglinzích (Knýtligsaga); ten může být totožný s Triglavem, podle jiných vědců se jedná o samostatného boha Černohlava.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zdeněk Váňa, Duchovní kultura Slovanů. Její kořeny a budoucnost, článek v časopise Sophia 14, 1997
  2. Martin Pitro, Petr Vokáč: Bohové dávných Slovanů, ISV, Praha, 2002, (ISBN 80-85866-91-9), S. 105.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pitro Martin, Vokáč Petr: Bohové dávných Slovanů. Praha 2002
  • Profantovi,Naďa a Martin: Encyklopedie slovanských bohů a mýtů. Praha 2000
  • Zdeněk Váňa, Svět slovanských bohů a démonů, Panorama, Praha 1990