Sluneční božstva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Sluneční božstva jsou božstva, bohové i bohyně, kteří představují slunce nebo některý jeho aspekt; popřípadě slunce ztělesněné do boha lidské podoby. Lidé tyto bohy uctívali od počátku dochovaných dějin (nejstarší jeskynní malby pocházejí z období 10 000 let př. n. l.) a zformovali několik koncepcí víry spojené s tímto uctíváním. Kult boha slunce je zřejmě počátkem henoteismu a monoteismu.

Slunce jako bůh[editovat | editovat zdroj]

Důvod, proč se objektem uctívání stalo právě Slunce, spočíval v úloze, kterou Slunce pro lidi a celkový život na Zemi mělo a má. Pro uctívače představovalo nejen každodenní světlo a teplo (a v dlouhodobější perspektivě ročních cyklů i roční období nebo období sucha a dešťů), ale též bytost, mající moc nad základními potřebami člověka, jejíž náklonnost je třeba si získat a udržovat.

Vyobrazení slunečních bohů[editovat | editovat zdroj]

Mezi mytologická ztvárnění boha slunce patří vyobrazení slunečního boha řídícího vůz (indo-evropské národy) nebo jedoucího na loďce (staří Egypťané) coby alegorie putování tohoto nebeského tělesa po obloze.

Sluneční bohové starověkého Egypta jsou vyobrazeni se slunečním kotoučem zobrazeným nad hlavou (reliéfy a nástěnné malby) nebo (v podobě soch) se slunečním diskem, spočívajícím na dlouhých rozích, obepínajících jeho dolní polovinu obvodu a vycházejících z temene jeho (její) hlavy. Toto zobrazení bylo znakem důstojnosti. Další takové vyobrazení byl okřídlený sluneční kotouč coby symbol egyptského boha Hóra nebo Behdeta, který lze najít v některých egyptských chrámech.

V některých kulturách bylo Slunce symbolem bohů-mužů, zatímco bohyně reprezentoval Měsíc, nicméně existovaly i bohyně slunce. Například ve starogermánské mytologii je tento symbolizmus opačný a Slunce je ženského a Měsíc mužského rodu.

Někteří sluneční bohové[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solar deity na anglické Wikipedii.

  1. Queen of Sheba [online]. Britannica Online [cit. 2009-06-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PRESCOTT, William Hickling. Dějiny dobytí Peru. Překlad Libuše Vokrová-Ambrosová. Praha: Panorama, 1980. S. 18. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

anglicky
  • Azize, Joseph (2005) The Phoenician Solar Theology. Piscataway, NJ: Gorgias Press. ISBN 1-59333-210-6.
  • Olcott, William Tyler (1914/2003) Sun Lore of All Ages: A Collection of Myths and Legends Concerning the Sun and Its Worship Adamant Media Corporation. ISBN 0-543-96027-7.
  • Hawkins, Jacqueta Man and the Sun Gaithersburg, MD, USA:1962 SolPub Co.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

anglicky