Portál:Televize/Vybraný článek/archiv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

2010[editovat zdroj]

Červenec[editovat zdroj]

Sky Digital[editovat zdroj]

Sky Digital je největší evropská televizní satelitní platforma. Působí ve Velké Británii a v Irsku, ale vzhledem k exkluzivitě vysílacích práv se na černém trhu dá sehnat i jinde. Platforma je provozována společností BSkyB a vysílá z „britské“ satelitní pozice 28°E, která ale přesněji obsahuje satelity na pozici 28,2°E (Astra)a 28,5°E (Eurobird). Vzhledem k tomu, že analogové vysílání Sky skončilo v roce 2001, se dnes platformě mezi lidmi říká spíše Sky.

Historie vysílání
Sky Digital začalo po technických testech oficiálně vysílat 1. října 1998 se 140 digitálními kanály. Nejprve byl k vysílání použit nový satelit Astra 2A, který umožnil vysílat pouze na území Velké Británie a Irska, kvůli masivnímu rozšiřování programové nabídky se však později přesunula i na satelity Eurobird. Sky začala šířit v květnu 2006 jako jedna z prvních v Evropě také HDTV.
...více

Srpen[editovat zdroj]

Doku CS[editovat zdroj]

Doku CS je filmový kanál společnosti FILM EUROPE, s.r.o., patřící pod společnost SPI International, zaměřený na české a slovenské filmové dokumenty. Stanice začala vysílat 15. ledna 2010.

Zkušební vysílání stanice proběhlo již 14. ledna, kdy byl do vysílání nasazen pouze jeden pořad, československý dokument Holky, vypnout prsa! z roku 1988.
Stanice se orientuje na vysílání nejstarších českých a slovenských filmových dokumentů. Mnohé z nich se takto vůbec poprvé objeví na filmové obrazovce. Stanice též vysílá současnou dokumentární tvorbou z České republiky a Slovenska. Podle generálního ředitele společnosti SPI International Ivana Hronce přinese stanice cca 400 dokumentů ročně a také odvysílá profily známých osobností z veřejného života.
...více

Září[editovat zdroj]

Sky3[editovat zdroj]

Sky3 je britský televizní kanál, který je dostupný free-to-air v britském DVB-T Freeview a v TalkTalk TV, a free-to-view na satelitu přes platformu Sky, Freesat from Sky a v kabelové síti Virgin Media. Kanál začal vysílat 31. října 2005 jako kanál Sky Three. Pořady vysílané na tomto kanálu jsou většinou pořady převzaté ze sesterských kanálů Sky1, Sky Arts a nebo (dříve, před ukončením vysílání kanálu) Sky Real Lives. Od 24. června 2010 byly z programu vyřazeny pořady ze Sky Travel Shop, jejichž náhradou se staly pořady kanálu Sky Real Lives, který ukončil vysílání, a jehož rozpočet byl rozdělen mezi kanály Sky1 a Sky2 jako součást jejich strategie "doing less things better" (dělat méně věcí lépe).
...více

Říjen[editovat zdroj]

Teorie Velkého třesku[editovat zdroj]

Teorie Velkého třesku (anglicky The Big Bang Theory) je americká situační komedie ze světa mladých fyziků. Dělá si legraci z jejich osobního života, stejně tak z nerdovské subkultury současné americké mládeže, a staví je do opozice k obyčejným lidem, kteří jsou vykreslováni jako hloupí, leč šťastní a sociálně naplnění jedinci.

Seriál tvoří a produkují Chuck Lorre a Bill Prady, pilotní díl režíroval James Burrows. Měl premiéru 24. srpna 2007 na CBS, vysílá se také v Kanadě na stanici A-Channel, Indii na Zee Cafe, v Latinské Americe na Warner Channel, ve Velké Británii na Channel 4, v Austrálii na Nine Network a v České republice se vysílá na programu Prima Cool od 7. dubna 2009.

Produkce pořadu byla přerušena 6. listopadu 2007 v důsledku stávky scenáristů. 17. března 2008 se natáčení obnovilo a dokončila se první série. Druhá série odstartovala 22. září 2008 epizodou „The Bad Fish Paradigm“. V září také vyšla první série seriálu na DVD. ...více

Listopad[editovat zdroj]

Vyprávěj[editovat zdroj]

Vyprávěj je český televizní retroseriál vyráběný v koprodukci České televize a společnosti Dramedy Productions. Natáčení začalo v roce 2009 a první díl s názvem Od začátku byl uveden na programu ČT1 v pondělí 31. srpna 2009. Seriál je uváděn v týdenní periodicitě a stopáž každého dílu je cca 52 minut. Děj se odehrává v Československu a je zasazen do skutečných historických událostí, které ovlivňují příběhy jednotlivých postav. Dobovou atmosféru autoři navozují ukázkami z dobových Československých filmových týdeníků s původními komentáři, případně novým historizujícím komentářem, který namluvil Vladimír Fišer. Příběh je doprovázen hlasem vypravěče, který propůjčil herec Vojtěch Kotek.

Jeho děj začíná v roce 1964 a ústředním motivem je začínající vztah studenta pražské stavební fakulty ČVUT Karla (Roman Vojtek) a jeho spolužačky z nižšího ročníku Evy (Andrea Kerestešová), kteří se postupem času stanou manželi a narodí se jim syn Jan. Procházejí běžnými peripetiemi mladého manželství jako jsou starosti s bydlením, skloubením rodinného života a studia nebo střety s vlastními rodiči v otázkách výchovy dítěte, ale i problémy ryze dobového charakteru vyvolané společenskou atmosférou či zlomovými historickými událostmi.
...více

Prosinec[editovat zdroj]

Odložené případy[editovat zdroj]

Odložené případy (anglicky Cold case) je americký detektivní seriál odehrávající se ve Filadelfii. První epizoda byla uvedena v září 2003 na CBS. V České republice ho vysílá TV Nova.

V tomto seriálu se speciální jednotka z oddělení vražd Filadelfského policejního úřadu zabývá řešením často velmi starých případů z minulosti, které byly z nějakého důvodu odloženy.

Každá epizoda začíná záběrem do minulosti (flashbackem), ve kterém můžeme vidět člověka (budoucí oběť) v posledních dnech či hodinách jeho života. Následuje záběr na již mrtvé tělo oběti. Divák se tedy hned na začátku nedozví, jakým způsobem a proč člověk zemřel nebo kdo ho zavraždil. Poté se děj přesune do současnosti, kde se odloženého případu ujme již zmiňovaná jednotka a začne ho vraždu vyšetřovat.

...více

2011[editovat zdroj]

Leden[editovat zdroj]

Prison Break[editovat zdroj]

Prison Break (česky Útěk z vězení) je televizní seriál americké televizní společnosti Fox, poprvé vysílaný 29. srpna 2005. Původní objednávka na 13 epizod byla kvůli diváckému úspěchu rozšířena na celou sérii. Prison Break byl vytvořen a spoluprodukován Paulem Scheuringem, je natáčen v Joliet Prison ve státě Illinois. V USA bylo prvních 13 epizod vysíláno od srpna do listopadu 2005, zbylých 9 bylo odvysíláno od března do května 2006. Fox také zadal natáčení druhé série.

Základní děj sleduje stavebního inženýra Michaela Scofielda (Wentworth Miller), který se pokusí o vyloupení banky s úmyslem nechat se zavřít do státní věznice Fox River. Scofield věří, že jeho bratr, Lincoln Burrows (Dominic Purcell), který byl falešně odsouzen za zabití bratra viceprezidentky USA, je nevinný a chystá se pomoci mu v útěku. Postupně ale musí začít spolupracovat s dalšími vězni.

...více

Únor[editovat zdroj]

Sky Atlantic[editovat zdroj]

Sky Atlantic je připravovaný televizní kanál vlastněný společností British Sky Broadcasting, který zahájí vysílání v únoru 2011 v satelitní platformě Sky ve Spojeném království a Irsku.

Sky Atlantic bude dostupný jak ve standardním, tak i ve vysokém rozlišení obrazu. Stuart Murphy tak rozšíří svou působnost a bude nyní vést kanály Sky1, Sky2, Sky3 a Sky Atlantic.

Programy na tomto kanálu budou moci diváci sledovat i pomocí služby Sky Anytime+. Dne 1. října 2010 řekla BSkyB, že nemůže potvrdit vyjednávání s některými jinými poskytovateli Pay-TV, jako Virgin Media, o zařazení kanálu Sky Atlantic do jejich nabídky.

...více


Duben[editovat zdroj]

Prima Love[editovat zdroj]

Prima Love (původním jménem Prima Klub) je třetí program televize Prima a začal vysílat 8. března 2011. Vysílání je zaměřeno hlavně na ženy ve věku 15–44 let.

Historie[editovat zdroj]

Společnost FTV Prima získala v červenci 2008 licenci pro svůj druhý kanál s označením Prima Klub. Kanál měl být zaměřen hlavně na ženské publikum. Spolu s nástupem ekonomické krize se televize rozhodla spuštění kanálu odložit a mezitím se jí podařilo v dubnu 2009 spustit druhý kanál Prima Cool.

...více

Květen[editovat zdroj]

Pán času[editovat zdroj]

Pán času (v angličtině Doctor Who) je původní britský televizní sci-fi seriál společnosti BBC. Popisuje dobrodružství záhadného cestovatele časem, představujícího se jako Doktor (orig. the Doctor). Doktor cestuje ve své lodi TARDIS, která zvenčí vypadá jako britská policejní budka z 50. let. Se svými společníky a společnicemi zkoumá vesmír a čas, řeší problémy a napravuje škody. Pro seriál je typický nadhled a s láskou využívaná klišé a zápletky z brakových sci-fi 50. a 60. let.

Seriál je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejdéle běžící sci-fi seriál na světě a je součástí moderní britské kultury. Britové považují seriál, proslulý barvitými příběhy a speciálními efekty, za kultovní a v roce 2006 byl oceněn jako nejlepší televizní seriál.

Vysílání započalo roku 1963 a pokračovalo až do roku 1989. Následně byl v roce 1996 natočen film, který měl sloužit jako pilotní snímek k nové sérii (k natočení nikdy nedošlo). Ke skutečnému znovuzrození Doktora došlo až v roce 2005, opět pod taktovkou BBC a kanadské společnosti CBC jakožto ko-producenta. V průběhu vysílání série z roku 2005 vznikly dva spin-offy; seriál Torchwood, a seriál The Sarah Jane Adventures (Dobrodružství Sáry Jane), které navazují na děje z Doktora Who.

Současného Doktora hraje Matt Smith a jeho společnicí je Amy "Amelia" Pond, ztvárněná herečkou Karen Gillan.

...více

Červen[editovat zdroj]

Eurovision Song Contest 2011[editovat zdroj]

Eurovision Song Contest 2011 byl 56. Eurovision Song Contest, který vyhrála Ázerbájdžánská píseň "Running Scared" od dua Eldar & Nigar. Soutěž se konala v Esprit Aréně v německém Düsseldorfu, neboť Německo vyhrálo předchozí ročník soutěže. Dvě semifinálová kola se konala 10. a 12. května, zatímco finále se uskutečnilo 14. května 2011.

V tomto roce se soutěže zúčastnilo 43 členských zemí EBU. Po delší době se do soutěže vrátilo Rakousko, které se naposledy účastnilo roku 2007; Maďarsko, které se naposledy účastnilo roku 2009; San Marino (naposledy v roce 2008; a Itálie po nejdelší pauze (od roku 1997).

Formát[editovat zdroj]

Čtyři země, které jsou součástí Velké čtverky automaticky postupují do finále a zároveň s nimi i stát, který v posledním ročníku vyhrál. V tomto ročníku Eurovize však bylo Německo jak vítězem posledního ročníku Eurovize, tak i členem Velké čtverky. Na meetingu EBU v Bělohradu bylo rozhodnuto, že stávající pravidla zůstanou zachována, a do finále postoupí místo 25 účastníků jen 24. 31. prosince 2010 však bylo oznámeno, že se letošního ročníku Eurovize zúčastní i Itálie, která se stala oficiálním členem nově vzniklé Velké pětky, a počet účastníků ve finále tak byl rozšířen zpět na 25.


...více

Červenec[editovat zdroj]

Kriminálka Las Vegas[editovat zdroj]

CSI: Crime Scene Investigation ("Vyšetřování místa činu") je populární americký kriminalisticko-dramatický televizní seriál stanice CBS, který sleduje práci elitních lasvegaských forenzních vědeckých kriminalistů, jejichž úkol je odhalit okolnosti kolem mysteriozních, tajemných a neobvyklých trestných činů či úmrtí.

Tento televizní seriál má dva "spin-offy", pokračování v podobě seriálů Kriminálka Miami (CSI: Miami) od roku 2002 a Kriminálka New York (CSI: New York) od roku 2004; dokonce byl několikrát nominován a oceněn prestižní cenou Emmy.

Synopse[editovat zdroj]

Seriál sleduje případy divize vyšetřovatelů místa činu policejního sboru v Las Vegas, většinou důstojníků "Las Vegaské kriminalistické laboratoře". Anthony E. Zuiker si pro seriál vybral Las Vegas, protože – jak je zmíněno v pilotní epizodě – kriminalistická laboratoř v tomto městě je druhá nejaktivnější laboratoř v USA, hned po laboratoři Federálního úřadu pro vyšetřování v Quanticu ve Virginii. Divize řeší zločiny téměř zcela na základě výsledků forenzní analýzy, které mohou, ale nemusí vést k závěru vraždy nebo náhodné smrti. Bizarní závěry těch případů často působí na otázku morálky, přesvědčení a možné lidské povahy obecně.

Členové CSI za pomoci nejmodernějších vědeckých metod řeší případy, které jsou na první pohled neřešitelné. Jsou to ty nejsložitější a často nejbrutálnější kriminální případy, mezi které patří v prvé řadě vraždy, loupeže, ale i „prosté“ krádeže. Je vcelku jedno, jaké vztahy mezi sebou jednotliví členové týmu mají. Vždy se snaží co nejrychleji vyřešit každý případ, ke kterému jsou povoláni. Jak uvedeno výše, používají těch nejmodernějších vědeckých metod, ale samozřejmě nezapomínají ani na osvědčenou kriminalistickou rutinu. Celý tým pod vedením ostříleného kriminalisty a vědce Grissoma razí heslo „Nikdo nesmí říci, že jsme se alespoň nepokusili.”


...více

Srpen[editovat zdroj]

Whose Line Is It Anyway?[editovat zdroj]

Whose Line Is It Anyway? je název improvizační televizní show. Původně se vysílala ve Spojeném království v rádiu, v roce 1988 přešla na britský televizní kanál Channel 4 a na přelomu let 1998-1999 vznikla verze americké televizní stanice ABC pro diváky Spojených států amerických.

Náplň show[editovat zdroj]

Show byla založena na improvizaci. Kromě diváků ve studiu se jí především účastnili čtyři aktéři, kterým moderátor, zadával různé úkoly (nazývané hry) a za ty rozdával body. Témata jednotlivých her byla částečně dána (to, co se má odehrát, v jaké formě, co se během hry musí ten který účinkující dělat), částečně mohla být ovlivněna náměty diváků.

Hry[editovat zdroj]

Hry byly buď situační a improvizační scénky, ztížené nějakým cílem či úkolem; další častou skupinou byly písničky popř. jejich kombinace. Typů her bylo vymyšleno několik desítek (viz jejich seznam v anglickém jazyce).

Rekvizity[editovat zdroj]

Většina her se na menším pódiu, na kterém byla předváděna, obešla bez dodatečných rekvizit, popř. se tyto omezily max. na židličku, nebo pokrývku hlavy. Pouze několik málo her bylo na rekvizitách založeno.


...více


Září[editovat zdroj]

Jak jsem poznal vaši matku[editovat zdroj]

Jak jsem poznal vaši matku (v originále anglicky How I Met Your Mother) je americký sitcom televize CBS. Premiéra prvního dílu byla 19. září 2005. Kompletně natočeno je zatím 6 sérií po 20 až 24 dílech. 5. března 2011 CBS objednala další dvě řady seriálu, takže seriál bude mít nejméně 8 řad. V květnu 2011 byla dovysílána šestá řada.

Od 26. listopadu 2009 jej v Česku premiérově vysílá Prima Cool.

Vracející se vtipy[editovat zdroj]
  • Slovo "boží" (v originálním znění awesome) se objevuje téměř v každé epizodě. Není pouze v epizodě s názvem Purple Giraffe (Fialová žirafa).
  • Barneyho hlášky: "Legendární" (v originálním znění Legendary), "Nahoď oblek" (v orig. znění Suit up), "Placák" (v orig. znění High five), "Jak je?" (v orig. znění What's up?).
  • Pro zvýraznění okamžiku Barney používá frází "počkej si" (v orig. znění wait for it uprostřed slova, např. legen .. počkej si .. dární. Tímto způsobem byla napojena druhá a třetí série.
  • Barney se označuje za Tedova nejlepšího přítele nebo Marshallova svědka, všechny také opravuje.
  • Barney použil jako první v seriálu hlášku "Už se znáš s …?" (v orig. znění Haaave you met ...?) k představení Teda náhodně vybrané ženě u baru. Řekl pouze "Už se znáš s Tedem?" a odešel pryč. V jedné epizodě použije i hlášku "Už se znáš se mnou?". Hláška byla později použita k představení všech hrdinů kromě Lily.
  • Barney používá frázi "Daddy's home" ("Taťka je doma") vejde-li do nějakého objektu plného žen.

2013[editovat zdroj]

Červenec[editovat zdroj]

BBC Two[editovat zdroj]

BBC Two je britská televizní stanice veřejnoprávní BBC. Vysílá od roku 1964. Jako první v Evropě také vysílala v barvě.

Začátky[editovat zdroj]

V době zahájení vysílání BBC 2 existovaly v Británii dvě stanice, BBCtv a ITV. V roce 1962 bylo rozhodnuto o vybudování třetího televizního programu. Protože na ITV chyběly jakékoli známky publicistiky, kultury a dalších souvisejících žánrů, bylo rozhodnuto, že třetí televizní program připadne BBC.

Oficiální zahájení bylo plánováno na 20. dubna 1964 v 19.20, bohužel okolo 18.45 byl velký výpadek Battersea Power Station a tak velká část západního Londýna ztratila signál. Kolem 22.00 byl výpadek ukončen, ale přesto byl zahajovací program odložen a odvysílat o dva dny poté, 21. dubna 1964 v 11.00 dopoledne. První program byl Play Schools, který také v prvních letech vysílání jediný pravidelně vysílaný pořad.

Technologický pokrok[editovat zdroj]

1. července 1967 bylo zahájeno pravidelné vysílání BBC 2 v barvě, díky 625-řádkovému UHF systému vysílání byl také přechod na barevnou technologii PAL snazší než u BBC One a ITV, které vysílaly v 425-řádkovém VHF, simultánní vysílání v tomto formátu pokračovalo do roku 1985.

V prvních letech vysílání byly na BBC 2 často vysílány krátké filmy testující funkčnost barevných televizních přijímačů a techniky, tyto filmy byly vytvářeny externě například společnostmi BP nebo Shell.

BBC Two byl také prvním kanálem, který kompletně přešel na DVB-T.


...více


Srpen[editovat zdroj]

Ulice (seriál)[editovat zdroj]

Ulice je první česká televizní denní dlouhotrvající mýdlová opera. Produkci a každodenní vysílání seriálu zajišťuje TV Nova, producentem je Michal Reitler, šéfautorkou je Lucie Paulová, hlavním dramaturgem je Iva Bruknerová a vedoucím režisérem je Stanislav Sládeček. Dalšími členy realizačního týmu seriálu jsou například Dušan Klein, Hana Brajanovski, Tomáš Baldýnský, Matěj Podzimek a další.

Hlavní role v seriálu tvoří několik rodin, které bydlí v domě v seriálové ulici, která se nachází na periferii Prahy.

Děj seriálu[editovat zdroj]
Související informace naleznete také na stránce Postavy seriálu Ulice.

Děj seriálu se točí okolo jedné fiktivní ulice na periferii Prahy. V ulici stojí několik činžovních domů, obchod, kadeřnictví, restaurace a další budovy. Ve zmíněném činžovním domě bydlí některé z rodin, které jsou v seriálu od jeho počátku, jsou to rodina Jordánova, rodina Farská, Hejlovi, pan Pešek a Lenka Drápalová.


...více


Listopad[editovat zdroj]

Simpsonovi[editovat zdroj]

Matt Groening, tvůrce seriálu

Simpsonovi (angl. The Simpsons) je americký animovaný seriál vytvořený režisérem Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse pro televizi FOX. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 24. sérií a 19. února 2012 byla odvysílána jubilejní 500. epizoda. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987, ovšem ne jako dvaadvacetiminutový seriál, ale jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové, kterou tehdy vysílala americká televizní stanice Fox. Kresby skečů byly neumělé a celkem během tří sezón vzniklo 48 skečů.

Poté vznikl 17. prosince 1989 první díl řádných dvacetiminutových epizod s názvem Vánoce u Simpsonových (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire), seriál měl obrovský úspěch a tak byl přesunut do hlavního vysílacího času. Doposud vzniklo 25 řad a 4. října 2013 bylo oznámeno, že je objednána i 26.

Vysílání v ČR[editovat zdroj]

V České republice měli Simpsonovi premiéru 8. ledna 1993 na prvním kanálu České televize. Ta vysílala Simpsonovy takřka nepřetržitě. V posledních letech, kdy ještě seriál vysílala, však velmi často měnila vysílací časy i kanál - Simpsonovi se stěhovali z brzkých odpoledních do večerních hodin a opačně a také z ČT 1 na ČT 2. Koncem roku 2009 na seriál zakoupila vysílací práva FTV Prima a od 1. ledna 2010 začala nepřetržitě reprízovat všechny řady na kanálu Prima Cool. Denně se vysílají vždy dvě epizody pravidelně od 18:30, později od 28. dubna 2012 vždy o víkendu dokonce tři epizody denně, ihned po sobě. FTV Prima také již v prvních měsících roku 2010 začala s vlastní výrobou dabingu pro nejnovější, v té době dosud neodvysílanou, 21. sérii, na kterou měla zakoupená vysílací práva. Každým dalším rokem se pak na kanálu Prima Cool vždy na jaře započne s vysíláním další nové navazující, v době v USA ještě ne kompletně odvysílané, série. Tímto se tak Česko řadí mezi vůbec první země na světě, kde jsou Simpsonovi odvysíláni ve své vlastní jazykové mutaci. Česká televize skončila s premiérovým vysíláním Simpsonových v první polovině roku 2010, kdy dokončila 20. sérii a reprízovala 19. a 20. sérii, na které v té době ještě vlastnila vysílací práva.


...více


2017[editovat zdroj]

Červen[editovat zdroj]

Gotham[editovat zdroj]

Ben McKenzie jako detektiv James „Jim“ Gordon

Gotham je americký kriminální televizní seriál, natočený na motivy komiksů o Batmanovi vydavatelství DC Comics. Je zaměřen především na počátky policejní kariéry detektiva Jima Gordona (Ben McKenzie) a představení známých batmanovských postav. Seriál je premiérově vysílán od 22. září 2014 na stanici Fox, od té doby vznikly celkem dvě řady s 44 díly. V televizní sezóně 2016/2017 byla vysílána třetí řada.

Příběh[editovat zdroj]

Novým detektivem se na policejním okrsku v Gotham City stane Jim Gordon. Právě jemu a jeho partnerovi, detektivnímu veteránovi Harveymu Bullockovi, je přidělen ostře sledovaný případ vraždy prominentů města – miliardářů Thomase a Marthy Waynových. Policisté se seznámí s jejich malým synem Brucem, jenž byl svědkem zločinu a o kterého nyní pečuje rodinný komorník Alfred. Oba detektivové se snaží případ vyřešit, zároveň se ale musí potýkat s celým městem, které je prosáklé zkažeností a korupcí, včetně sporu dvou mafiánských rodin, vedených donem Falconem a donem Maronim. Druhá řada se zaobírá plánem Thea Galavana a jeho sestry Tabithy na ovládnutí města, včetně vyhlazení Waynovy rodiny, a tajnými bizarními experimenty doktora Huga Strange v projektu Indian Hill. Ve třetí řadě seriálu se obyvatelé Gothamu musí vypořádat s utečenci z Indian Hill a také s hypnotizérem Jervisem Tetchem.


...více


Červenec[editovat zdroj]

Chicago Fire[editovat zdroj]

Jesse Spencer jako hasič Matthew Casey

Chicago Fire je americký televizní seriál, vysílaný stanicí NBC od 10. října 2012. Tvůrci seriálu jsou Michael Brandt a Derek Haas. Seriál sleduje životy hasičů a paramediků z hasičského oddělení v Chicagu. Dne 11. října 2016 měla premiéru pátá řada seriálu.

V březnu 2013 stanice oznámila plány na spin-off, ve který by se sledoval život policejního oddělení v Chicagu. Tento seriál měl premiéru 8. ledna 2014 pod názvem Chicago P.D.. V květnu 2015 byl objednán další spin-off, seriál z prostředí nemocnice Chicago Med, který měl premiéru 17. listopadu 2015. 1. března 2017 měl premiéru první díl třetího spin-offu s názvem Chicago Justice. Avšak ten byl po první řadě zrušen.

Děj[editovat zdroj]

Seriál sleduje životy hasičů a paramediků z hasičského oddělení v Chicagu. Po smrti hasiče Andrewa Dardena se skupina spolupracovníků rozdělí, protože se Matthew Casey (Jesse Spencer) a Kelly Severide (Taylor Kinney) navzájem viní za smrt jejich dlouholetého kamaráda a kolegy. Severide se cítí ještě hůře poté, co se dozví, že ho za smrt viní také Dardenova manželka. I přesto se hasiči znovu spojí poté, co málem umře hasič Christopher Herrmann (David Eigenberg).

Na stanici přichází nováček Peter Mills (Charlie Barnett), který následuje kroky svého mrtvého otce i přesto, že se to jeho matce zrovna dvakrát nelíbí. Pod taktovkou velitele Wallace Bodena (Eamonn Walker) čelí hasičská jednotka každý den různým nebezpečím.


...více


Srpen[editovat zdroj]

Grimm[editovat zdroj]

David Giuntoli jako detektiv Nick Burkhardt

Grimm je americký fantastický televizní seriál, jehož autory jsou Stephen Carpenter, David Greenwalt a Jim Kouf. Premiérově byl vysílán na stanici NBC v letech 2011–2017, celkem vzniklo 123 dílů v šesti řadách. Seriál je inspirován pohádkami bratří Grimmů. Hlavní postavou je detektiv Nick Burkhardt (David Giuntoli), který je potomkem tzv. Grimmů, kteří bojují s nadpřirozenými silami. Oběti a zločinci z případů, na kterých pracuje, se rekrutují ze světa pohádkových bytostí.

Příběh[editovat zdroj]

Grimmové jsou strážci, kteří mají za úkol ochraňovat lidi před nadpřirozenými bytostmi, tzv. Weseny. Ti mohou prodělat proměnu a přijmout svoji wesenskou podobu, a tak udržovat rovnováhu mezi oběma světy. Grimmové můžou jejich wesenskou podobu vidět, i když Wesen proměnu dobrovolně neprovedl – stačí, aby prožíval nějaké silné emoce (stres, vztek, atd.). Hlavní postavou je detektiv Nick Burckhardt, který po smrti své tety zjistí, že je členem právě takovéto elitní rodiny Grimmů, a který se musí se svým novým posláním vyrovnat.


...více


Říjen/listopad[editovat zdroj]

Stan Lee[editovat zdroj]

Stan Lee v roce 2014 na Phoenix Comicon

Stan Lee (* 28. prosince 1922 New York), rodným jménem Stanley Martin Lieber, je americký komiksový scenárista, redaktor, herec, producent, vydavatel, televizní osobnost, bývalý prezident a předseda společnosti Marvel Comics.

Ve spolupráci s několika umělci, nejvíce s Jackem KirbymStevem Ditkem, vytvořil příběhy známé po celém světě, které vycházely dříve v komiksové podobě, především tedy Spider-Man, X-Men, Iron Man, Fantastic Four, Avengers, Hulk, Thor, Daredevil, Doctor Strange a mnoho dalších. Lee následně svými komiksy přispěl k rozšíření společnosti Marvel Comics z malého vydavatelského domu ve velkou multimediální společnost.

Roku 1994 byl oficiálně uveden do Síně slávy komiksového průmyslu. Rovněž byl v roce 2011 o jeho životě natočen osmdesátiminutový dokumentární film With Great Power - The Stan Lee Story.


...více