Teorie velkého třesku (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Teorie velkého třesku
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název The Big Bang Theory
Žánr sitcom
Formát seriál
Námět Chuck Lorre
Bill Prady
Scénář Chuck Lorre
Hrají Jim Parsons
Johnny Galecki
Kaley Cuoco
Simon Helberg
Kunal Nayyar
Melissa Rauch
Mayim Bialik
Skladatel znělky Barenaked Ladies
Úvodní znělka „The History of Everything“
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 12
Počet dílů 279 (seznam dílů)
Obvyklá délka 20–23 minut
Produkce a televizní štáb
Distributor Warner Bros. Television
Premiérové vysílání
TV stanice CBS
Formát obrazu HDTV
Vysíláno 24. září 2007 –
Teorie velkého třesku na ČSFD SZ IMDb TV.com

Teorie velkého třesku (anglicky The Big Bang Theory) je americká situační komedie ze světa mladých fyziků. Dělá si legraci z jejich osobního života, stejně tak z nerdovské subkultury současné americké mládeže, a staví je do opozice k obyčejným lidem, kteří jsou vykreslováni jako hloupí, leč šťastní a sociálně naplnění jedinci.

Seriál tvoří a produkují Chuck Lorre a Bill Prady, pilotní díl režíroval James Burrows.[1] Měl premiéru 24. září 2007 na CBS, vysílá se také v Kanadě na stanici CTV, Indii na Zee Cafe, v Latinské Americe na Warner Channel, ve Velké Británii na Channel 4, v Austrálii na Nine Network a v České republice jej vysílají na programu Prima Cool od 7. dubna 2009. Nejnovější epizodou je 10.řada, jejíž první díl nese název "The Conjugal Conjecture".

Produkce pořadu byla přerušena 6. listopadu 2007 v důsledku stávky scenáristů.[2] 17. března 2008 se natáčení obnovilo a dokončila se první série. Druhá série odstartovala 22. září 2008 epizodou „The Bad Fish Paradigm“. V září také vyšla první série seriálu na DVD. Dne 21. září 2009 se začala vysílat třetí sezóna, která byla dokončena posledním dílem s názvem „The Lunar Excitation“, který se na obrazovkách objevil 24. května 2010. Od 23. září 2010 se natáčela čtvrtá série, která byla zakončena epizodou "The Roommate Transmogrification". 22. září 2011 se na obrazovkách objevila první epizoda páté série a 10. května 2012 byla odvysílána poslední epizoda páté sezóny s názvem "The Countdown Reflection". Posléze následovala přestávka ve vysílání způsobená letními prázdninami, seriál se znovu začal vysílat 27. září 2012, následně bylo odvysíláno 24 epizod šesté série, sedmá série se vysílala od 26. září 2013. Osmá série se začala vysílat 22. září 2014.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Podoba pilotního dílu seriálu, se kterým bylo počítáno na televizní sezónu 2006–2007, byla lehce odlišná od současné podoby. Jediné postavy, které zůstaly z úvodního dílu v kompletním seriálu byly Leonard a Sheldon (ztvárněni Johnnym Galeckim a Jimem Parsonsem, postavy byly pojmenovány po Sheldonu Leonardovi).[3] V seriálu se také měly objevit postavy dvou žen. První z nich měla být Katie, tj. "holka vychována ulicí, drsná, ale s citlivou duší", kterou po rozchodu s přítelem poznali hlavní hrdinové a ti ji nabídli spolubydlení v bytě hrdinů (původně Amanda Walsh), v druhém pilotním díle byla tato postava obměněna za Penny (Kaley Cuoco).[4][5]Druhou ženskou postavou měla být Gilda (Iris Bahr), tj. vědkyně, kolegyně a přítelkyně hlavních hrdinů, která se cítí ohrožena přítomností Katie. Pilotní díl používal jako titulní znělku "She Blinded Me with Science" od Thomase Dolbyho.

Seriál nebyl vybrán do vysílání, ale televizní společnost nabídla tvůrcům možnost přepracovat námět seriálu a vytvořit druhý pilotní díl. Zajistili další postavy a přepracovali seriál do konečné podoby. Původní pilotní díl nebyl nikdy odvysílán, ale objevuje se na internetu. V rámci přípravy seriálu Chuck Lorre prohlásil "Na pilotu Big Bangu jsme dělali asi dva a půl roku a úplně propadl... ale dvě věci fungovaly perfektně a to Johnny a Jim. Přepsali jsme další věci a byli jsme oslepeni Kaley, Simonem a Kunalem." Bylo oznámeno, že původní pilotní díl možná vyjde jako bonus na DVD k seriálu. Lorre prohlásil: "Ty jó, to bych chtěl vidět, vidět svoje chyby... uvidíme."[6]

První a druhý pilotní díl seriálu The Big Bang Theory byly režírovány Jamesem Burrowsem, ten však další díly nerežíroval. Přepracovaný druhý pilotní díl vedl 14. května 2007 k objednávce 13 epizod pro společnost CBS.[7] Před vysíláním pilotního dílu na CBS byla epizoda uvolněna zdarma na iTunes. Seriál se začal v USA vysílat 24. září 2007 a 19. října téhož roku byl rozšířen na celkových 22 dílů první sezóny.[8] Nicméně, produkce seriálu byla 6. listopadu zastavena z důvodu stávky scenáristů v roce 2007. O téměř 3 měsíce později, 4. února 2008 byl seriál přechodně nahrazen krátkým sitcomem Welcome to the Captain (česky Vítejte u kapitána), seriál byl obnoven 17. března 2008 v lepším vysílacím čase a nakonec bylo v první sezóně odvysíláno pouze 17 dílů.[9][10] Po skončení stávky byla společností CBS zakoupena druhá série, která byla odvysílána mezi lety 2008 a 2009, vysílána byla ve stejném vysílacím čase a premiérový díl byl odvysílán 22. září 2008.[11] S lepšícím se hodnocením byl seriál prodloužen o další dvě sezóny až do roku 2011.[12][13] V roce 2011 byl seriál prodloužen o další tři sezóny.[14] Seriál je natáčen před živým publikem[15] a produkován je pod hlavičkou společností Warner Bros. Television a Chuck Lorre Productions.[16]

Profesor fyziky a astronomie Kalifornské univerzity v Los Angeles David Saltzberg kontroluje scénáře a upravuje dialogy, matematické vzorce a diagramy používané v seriálu.[17] Podle výkonného producenta/spolutvůrce Billa Pradyho, "Pracujeme na tom, aby Sheldon řešil opravdové problémy, které probíhaly celou první sezónu a jejich aktuální průběh byl zobrazen na tabulích ... těžce jsme pracovali na tom, aby byly všechny vědecké věci v pořádku."[18]

Někteří z herců v Teorii velkého třesku spolu pracovali na televizním seriálu Roseanne a to včetně Johnnyho Galeckiho, Sary Gilbertové a Laurie Metcalfové (hraje Sheldonovu matku Mary Cooperovou). Mimoto byl Chuck Lorre scenáristou tohoto seriálu.

Titulní píseň[editovat | editovat zdroj]

Kanadská hudební skupina alternativního rocku Barenaked Ladies napsala a nahrála titulní píseň seriálu, která umělecky popisuje historii a stvoření vesmíru a Země. Autoři seriálu Chuck Lorre a Bill Prady oslovili hlavního zpěváka a kytaristu skupiny Eda Robertsona a požádali ho, aby napsal titulní píseň pro seriál po té, co navštívili jeden z koncertů skupiny v Los Angeles. Shodou okolností Ed Robertson dříve přečetl knihu Simona Singha Big Bang a na koncertě předvedl improvizaci pomocí freestyle rapu o původu vesmíru. Lorre a Prady později z toho důvodu zavolali Robertsonovi a zeptali se ho, zda má zájem napsat titulní píseň k seriálu. Robertson souhlasil pouze pod podmínkou a po ujištění, že Lorre a Prady nebudou již shánět žádné další autory.

9. října 2007 byla komerčně vydána plná verze (1 minuta a 45 sekund) písně.[19] Ačkoliv některé zdroje uvádějí píseň pod názvem "History of Everything",[20] tak na obalu singlu je píseň uvedena jako titulní píseň Teorie Velkého Třesku. Hudební videoklip byl vydán a přiložen jako bonus při vydání DVD a Blu-ray Kompletní 4. sezóny (anglicky The Complete Fourth Season).[21][22] Píseň byla také uvolněna pro nejznámější album skupiny Barenaked Ladies pod názvem "Hits from Yesterday & the Day Before", k vydání alba došlo 27. září 2011.[23]

Výdělky herců[editovat | editovat zdroj]

Během prvních tří sérií tři hlavní představitelé (Galecki, Parsons a Cuoco) vydělávali maximálně 60 000 amerických dolarů za jednu epizodu. Výdelky těchto tří vyrostly ve 4 sérii na 200 000 dolarů za epizodu, v rámci smlouvy bylo upraveno, že v následujících třech sériích porostou jejich platy o 50 000 dolarů v každé sérii, tj. v sedmé sérii tito herci vydělali 350 000 dolarů za epizodu.[24][25] Začátkem srpna 2014 pak ústřední trojice podepsala kontrakt na další tři série, přičemž honorář má činit zhruba 1 milion dolarů za epizodu.[26]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Leonard, který se zabývá experimentální fyzikou, a geniální teoretický fyzik Sheldon s IQ 187 spolu žijí v jednom bytě. Zajímají se o kvantovou mechaniku, teorii superstrun, sci-fi a fantasy. Jejich život se skládá z výpočtů nových vlastností elementárních částic a hraní her jako například Halo s dalšími dvěma vědci, Howardem a Rajeshem zabývajícím se astrofyzikou.

Hned v prvním díle do jejich života vtrhne Penny, přitažlivá blondýnka, která přestože neví nic o Schrödingerově kočce, ani neumí klingonsky, Leonarda zaujme především tím, že je žena. Leonardova náklonnost k ní diváky provází nejen celou první sérií a je jednou z hlavních studnic situačního humoru.

Postavy a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Přehled výskytu postav[editovat | editovat zdroj]

Postava Herec Sezóna
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Hlavní postavy
Leonard Hofstadter Johnny Galecki hlavní
Sheldon Cooper Jim Parsons hlavní
Penny Kaley Cuoco hlavní
Howard Wolowitz Simon Helberg hlavní
Rajesh Koothrappali Kunal Nayyar hlavní
Leslie Winkle Sara Gilbertová opakovaně hrající hlavní hostující hostující
Bernadette Rostenkowski-Wolowitz Melissa Rauch opakovaně hrající hlavní
Amy Farrah Fowler Mayim Bialik hostující hlavní
Stuart Bloom Kevin Sussman opakovaně hrající hlavní opakovaně hrající hlavní
Emily Sweeney Laura Spencer opakovaně hrající hlavní hostující
Vedlejší postavy
Kurt Brian Patrick Wade opakovaně hrající
Dr. Eric Gablehauser Mark Harelik opakovaně hrající
Mary Cooper Laurie Metcalf opakovaně hrající opakovaně hrající opakovaně hrající
Paní Wolowitzová Carol Ann Susiová opakovaně hrající (jen hlas)
Dr. Koothrappali Brian George opakovaně hrající opakovaně hrající hostující
paní Koothrappali Alice Amter opakovaně hrající hostující
Stephanie Barnett Sara Rue opakovaně hrající
Barry Kripke John Ross Bowie opakovaně hrající
Beverly Hofstadter Christine Baranski opakovaně hrající opakovaně hrající opakovaně hrající
Wil Wheaton Wil Wheaton opakovaně hrající
Zack Johnson Brian Thomas Smith opakovaně hrající opakovaně hrající opakovaně hrající
Priya Koothrappali Aarti Mann opakovaně hrající
Rektor Siebert Joshua Malina opakovaně hrající
Mike Rostenkowski Casey Sander opakovaně hrající opakovaně hrající
Alex Jensen Margo Harshman opakovaně hrající
Janine Davis Regina King opakovaně hrající
Lucy Kate Micucci opakovaně hrající hostující hostující
Emily Katie Leclerc hostující hostující
Arthur Jeffries
("Profesor Proton")
Bob Newhart opakovaně hrající hostující
Dave Gibbs Stephen Merchant opakovaně hrající
Claire Alessandra Torresani opakovaně hrající hostující

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní představitelé seriálu; zleva: Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco a Simon Helberg.

Leonard Hofstadter[editovat | editovat zdroj]

Johnny Galecki[27] jako Leonard Hofstadter, Ph.D. (český dabing Aleš Háma) je experimentální fyzik s IQ 173. Titul Ph.D. získal ve 24 letech. Původně je z New Jersey. Je tzv. férovým mužem v seriálu, bydlí s kolegou a přítelem Sheldonem Cooperem v Pasadeně. Autoři seriálu předpokládali potenciální vztah mezi Hofstadterem a jeho sousedkou Penny, a sexuální napětí mezi nimi vede k občasným schůzkám. V třetí sérii spolu tito dva začínají chodit, ačkoliv stále žijí odděleně, později se rozchází. V páté sérii spollu začínají chodit opět a zkoušejí experiment pod názvem "betatest vztahu", ve kterém mohou oba reportovat chyby. V sedmé sérii se zasnoubí a po více než roce se vezmou.

Sheldon Lee Cooper[editovat | editovat zdroj]

Jim Parsons[35] jako Sheldon Cooper, M.A., Ph.D.[36] (český dabing Jakub Wehrenberg) pochází z Galvestonu v Texasu[37] byl zázračným dítětem s eidetickou pamětí a vysokou školu začal studovat v 11 letech (po dokončení páté třídy), vyšší stupěň vysoké školy začal studovat ve 14 letech a v 16 letech získal titul Ph.D. Je teoretickým fyzikem zkoumajícím kvantovou mechaniku a teorii strun, má dva tituly Ph.D. a Sc.D. a také má IQ 187. Také předvádí typické dodržování rutiny a zvyků a má problém s pochopením sarkasmu a ironie, také má problém pochopit romantické vztahy svých přátel. Sheldon sdílí byt s Leonardem Hofstadterem, bydlí naproti přes chodbu od Penny a na tyto spoléhá při řešení společenských situací a problémů. Sheldon je velmi sobecký tím, že se často chlubí svojí velmi vysokou inteligencí a někdy podceňuje některé ze svých přátel. Sheldon spoléhá na to, že některý z jeho přátel (obvykle Leonard) jej odveze někam autem, nicméně v druhé sérii zkusil neúspěšně získat řidičský průkaz. Ve čtvrté sérii poznal Amy Farrah Fowlerovou, se kterou později rozvíjí vztah i přes to, že má problémy se strachem z bakterií a z fyzického kontaktu.

Je introvertní a má problémy se společností jiných osob, někdy se chová jako malé dítě. Také je extrémně ritualizovaný a trpí obsesí, kdy potřebuje vidět věci dokončeny. Například potřebuje sedět stále na stejném místě na pohovce či klepat na dveře třikrát a přitom říkat jméno osoby, na kterou klepe, než řekne, co vlastně potřebuje.

Penny Hofstadter[editovat | editovat zdroj]

Kaley Cuoco[28] jako Penny (český dabing Jitka Moučková) pochází z města nedaleko Omahy v Nebrasce.[29] Penny se snaží být herečkou a žije v bytě naproti bytu Sheldona a Leonarda. Penny zkoušela získat několik televizních rolí pomocí kastingů, nicméně prozatím nebyla při této snaze úspěšná. Od první do poloviny sedmé série se živila jako číšnice a občasná barmanka v Cheesecake Factory. Nezískala univerzitní titul, ale má mnohem lepší cit pro situaci a sociální inteligenci než ostatní hlavní hrdinové. Prozatím nebylo v seriálu uvedeno její příjmení. Na konci první série a během třetí, páté a šesté série chodila s Leonardem Hofstadterem.[30] S ním se poté zasnoubila a vdala se. Od čtvrté sezóny se spřátelila s Bernadette a Amy a scházejí se v bytě či v jiných prostorách.

Howard Joel Wolowitz[editovat | editovat zdroj]

Simon Helberg[31] jako Howard Joel Wolowitz,[32]M.Eng.[33] (český dabing Matěj Hádek) je letecký inženýr. Je židovského vyznání a dlouhou dobu žil s matkou, jako jediný z hlavních hrdinů nezískal doktorský titul, na svoji obranu často uvádí, že získal magisterský titul z prestižní univerzity MIT a navrhuje zařízení, které jsou vysílány do vesmíru, oproti abstraktní práci ostatních hrdinů seriálu. Toto vyvrcholilo tím, že v posledním díle 5. série letěl do vesmíru. Občas předvádí židovský humor, který Leonard a Raj shledávají přehnaný či neopodstatněný. Prohlašuje o sobě, že je polyglot, uvádí, že mluví šesti jazyky: francouzsky, rusky, mandarínsky, persky, arabsky a klingonsky. Chodil a později si vzal Bernadette Rostenkowski a v šesté sérii se s ní přestěhoval do vlastního bytu. A po nějakém čase Bernadette otěhotní.

Rajesh Ramayan Koothrappali[editovat | editovat zdroj]

Kunal Nayyar[34] jako Rajesh Ramajan Koothrappali, Ph.D. (český dabing Petr Burian) pochází z Nového Dillí v Indii, pracuje jako částicový astrofyzik na Caltechu.[35] Jeho otec je gynekolog a tak jsou poměrně ,,ve vatě". Byl velmi stydlivý v komunikaci s ženami a v prvních šesti sériích s nimi nedokázal promluvit (kromě své sestry a matky). Mluvit se ženami dokázal pouze v případě, že pil alkohol (nebo si aspoň myslel, že pil alkohol) nebo v případě, že užival experimentální medikamenty. I přes to však měl větší úspěchy s ženami než jeho přespříliš sebevědomý nejlepší přítel Howard. V poslední epizodě šesté série překonal svůj ostych v komunikaci s ženami a od té doby dokáže mluvit se ženami bez užívání alkoholu. Je velmi zženštilý a často na sebe bere typicky ženskou roli v přátelství s Howardem, ale je si jistý, že není homosexuál.[36] Během čtvrté sezóny s ním sdílela byt jeho sestra Priya (Aarti Mann). V této sérii se Priya seznámila s Leonardem a stala se jeho přítelkyní (ač to Rajovi vadilo). V epizodě šesté série "Nesporný důkaz náklonnosti" (anglicky "The Tangible Affection Proof") Raj v obchodě s komiksy potkal Lucy (Kate Micucci) a začal s ní rozvíjet vztah. Nicméně v epizodě "Reakce na Bon Voyage" Lucy ukončila vztah s Rajem z důvodu, že byla příliš stresována tím, že ji chce představit svým přátelům. Na konci této epizody Raj promluvil s Penny bez alkoholu.

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

Leslie Winkle[editovat | editovat zdroj]

Sara Gilbertová jako Leslie Winkle, Ph.D. (český dabing Lucie Juřičková, vracející se postava v sérii 1, hlavní postava v sérii 2, vracející se v sérii 3)[37][38] je fyzikem a pracuje ve stejné laboratoři jako Leonard. V seriálu hraje Leonardův ženský protějšek, nosí brýle s černými obroučkami a pletené kostýmky. Je ostře vyhraněna vůči Sheldonovi, často z hlediska jiného náhledu na vědecké problémy. Navzájem si o sobě myslí, že jsou intelektuálně výš, než ten druhý, Leslie je ovšem mnohem vtipnější a pohotovější než Sheldon a často ho označuje jako blbce (anglicky "dumbass"). Leslie měla přátelský a i sexuální vztah s Leonardem a později s Howardem, v případě vztahu s Leonardem došlo k obnovení vztahu, který spolu měli jejich postavy Darlene Connorové a Davida Healyho v seriálu Roseanne. Gilbertová byla v druhé sérii přesunuta mezi hlavní postavy, ale později byla přesunuta zpět mezi postavy vracející se, protože autoři seriálu nebyli schopni generovat dostatek obsahu pro její roli.[37] Gilbertová odešla ze seriálu po třetí sérii z důvodu větší zainteresovanosti v seriálu The Talk, ve kterém působí jako výkonný producent pro CBS.

Bernadette Rostenkowski-Wolowitz[editovat | editovat zdroj]

Melissa Rauchová jako Bernadette Rostenkowski-Wolowitz, Ph.D. (český dabing Terezie Taberyová, vracející se postava v sérii 3, hlavní postava od série 4)[39] je mladá žena, která zpočátku působila jako servírka a kolegyně Penny, tímto zaměstnáním si přivydělávala v rámci doktorského studia mikrobiologie. Na konci čtvrté série obhájila svoji dizertaci a nastoupila na vysoce placené místo ve vývoji. Penny představila Bernadette Howardovi. Zpočátku neměla o Howarda vůbec žádný zájem a prohlašovala, že spolu nemají nic společného. Po zjištění, že měli podobné problémy s matkou se sblížili, během třetí série spolu začali chodit a také se rozešli, ve čtvrté sérii se k sobě ovšem vrátili. Na konci čtvrté série se zasnoubili a na konci páté série se vzali. A zanedlouho Bernadette otěhotněla.

Stuart David Bloom[editovat | editovat zdroj]

Stuarta Blooma v seriálu hraje Kevin Sussman (česky nadaboval Pavel Vondrák). Stuart provozuje obchod s komiksy v centru Pasadeny. Stuart je charakteristický svým nízkým sebevědomím a osamělostí, což má za následek ubohé pokusy, jak se zapojit do rozhovoru s ženami. Přitom je talentovaný umělec, dokonce chodil na Rhode Island School of Design. Mimo to má téměř encyklopedické znalosti o komiksech a superhrdinech. Když se poprvé v seriálu, přátelé přivedli Penny do jeho obchodu, on ji pozval na rande a Penny souhlasila. Rande by dopadlo dobře, kdyby Stuart nepožádal o radu Sheldona, který mu poradil věci, které Penny nudí. Při druhém rande Stuart požádal o radu Leonarda jakožto bývalého přítele Penny, a ten mu záměrně poradil špatně. Následkem toho se Stuart zachoval přesně tak, jak neměl. V páté řadě seriálu pak šel na rande s Amy (Sheldonovou přítelkyní), ale to jim překazil Sheldon, čímž upevnil svůj vztah s Amy. Stuart byl také spoluhráčem Willa Wheatona v karetním turnaji, v němž porazili dvojici Raje a Sheldona.

Amy Farrah Fowler[editovat | editovat zdroj]

Amy Farrah Fowler[40] v seriálu zastoupila Mayim Bialik (česky dabovala Nikola Votočková). Amy je neurobioložka původem z Kalifornie a studovala na Harvardu. Nosí brýle, většinou rozpuštěné vlasy a hlídá si, aby svým oblékáním nevyšla z „komfortní zóny“. I když je povahově a intelektuálně velmi podobná Sheldonovi, nesdílí některé z jeho zájmů. Jde především o zálibu v superhrdinech a vláčcích. Nicméně, je nutné pro Sheldona činit kompromisy a v jeho úchylkách naopak nachází způsob, jak se s ním sblížit.

Měla dohodu se svou matkou, že půjde alespoň jednou za rok na rande. K hledání obětí využívala online seznamku. Osud zasáhl, když Raj a Howard vytvořili na stejné seznamce účet Sheldonovi a perfektní volba protějšku padla na Amy. Vysokému hubenému doktoru Cooperovi dala ihned jasně najevo, že je jakýkoli fyzický kontakt vyloučen a ejhle, vznikl vztah, který se v seriálu rozvíjí již několikátým rokem.

Obsazení a dabing[editovat | editovat zdroj]

Postava Herec Dabér
Leonard Hofstadter Johnny Galecki Aleš Háma
Sheldon Cooper Jim Parsons Jakub Wehrenberg
Penny Kaley Cuoco Jitka Moučková
Howard Joel Wolowitz Simon Helberg Matěj Hádek
Rajesh Ramajan Koothrappali Kunal Nayyar Petr Burian
Bernadette Marien Rostenkowski Melissa Rauch Terezie Taberyová (od 3. série)
Amy Farrah Fowler Mayim Bialik Nikola Votočková (od 3. série)
Leslie Winkle Sara Gilbertová Lucie Juřičková
Dr. Eric Gablehauser Mark Harelik Otakar Brousek mladší
Barry Kripke John Ross Bowie Martin Sobotka
Stuart Bloom Kevin Sussman Pavel Vondrák
Zack Johnson Brian Thomas Smith

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

V seriálu se také objevilo v menších rolích několik známějších osob, které sehrály samy sebe (cameo). Jako první to byl Charlie Sheen ve 4. epizodě (Griffinova ekvivalence) druhé série, v 17. epizodě (Setkání s terminátorem) téže série se objevili Summer Glau, George F. Smoot. V 5. epizodě (Korolár hrůzostrašné polevy) třetí série se poprvé objevil Wil Wheaton, jakožto úhlavní nepřítel Sheldona Coopera, který poté pokračoval jako vedlejší postava. Stan Lee si zahrál v 16. epizodě (Kauza Excelsior) třetí série. Steve Wozniak si zahrál v 2. epizodě (Obohacení koštálovou zeleninou) čtvrté série. V 17. epizodě (Archimedův princip) čtvrté série a 7. epizodě (Párové dilema) šesté série si zahrál i LeVar Burton. V 15. epizodě (Následky hypotetické katastrofy) páté série se objevil astronaut Michael Massimino. V 21. epizodě (Hawkingova excitace) páté série si zahrál Stephen Hawking, který poté v seriálu pokračoval stejně jako Wil Wheaton nebo Michael Massimino. V 4. epizodě (Minimalizace dopadu návratu) šesté série se objevil Howie Mandel. V 5. epizodě (Holografická stimulace) šesté série se ve videu jakoby na YouTube objeví druhý astronaut na Měsíci, Buzz Aldrin. Elon Musk se objevil v 9. epizodě (Vystřídání partnerských rolí) deváté série. Na konci 9. epizody (The Geology Elevation) desáté série se objevila Ellen DeGeneresová, jakožto moderátorka.

Epizody[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Teorie velkého třesku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The Big Bang Theory at The Futon Critic [online]. . Dostupné online.  
 2. Production Stops on at least 6 Sitcoms [online]. [cit. 2007-11-06]. Dostupné online.  
 3. Chuck Lorre. CLP – Vanity Card #187 [online]. Chuck Lorre Productions, October 15, 2007, [cit. 2012-06-07]. [1]. (anglicky) 
 4. Breaking News – Development Update: May 22–26 (Weekly Round-Up) [online]. TheFutonCritic.com, [cit. 2009-05-02]. [2]. (anglicky) 
 5. 'Big Bang Theory': 'We didn't anticipate how protective the audience would feel about our guys' [online]. May 8, 2009, [cit. 2010-01-15]. [3]. (anglicky) 
 6. CCI: "The Big Bang Theory" [online]. Comic Book Resources, July 31, 2008, [cit. 2010-01-15]. [4]. (anglicky) 
 7. "CBS PICKS UP 'BANG,' 'POWER' PLUS FOUR DRAMAS", The Futon Critic, May 14, 2007. 
 8. CBS: Breaking News – Cbs Gives Freshman Comedy "The Big Bang Theory" And Drama "The Unit" Full Season Orders, tisková zpráva, [cit. December 13, 2008], Dostupné on-line.
 9. CBS Sets Series Return Dates [online]. [cit. 2008-02-13]. [5]. (anglicky) 
 10. Production Stops on at least 6 Sitcoms [online]. [cit. 2007-11-06]. [6]. (anglicky) 
 11. CBS Picks Up 11 Series [online]. The Futon Critic, February 15, 2008, [cit. 2008-02-15]. [7]. (anglicky) 
 12. Big Bang Theory: Deal Is Done for Two More Seasons! [online]. [cit. 2009-11-03]. [8]. (anglicky) 
 13. ANDREEVA, Nellie. CBS renews 'Men,' 'Big Bang' [online]. Hollywoodreporter.com, March 18, 2009, [cit. 2011-09-01]. [9]. (anglicky) 
 14. CRIDER, Michael. 'The Big Bang Theory' Gets 3 More Seasons; 'Raising Hope' Renewed [online]. January 13, 2011, [cit. 2011-06-07]. [10]. (anglicky) 
 15. The Big Bang Theory Tickets [online]. [cit. 2012-01-06]. [11]. (anglicky) 
 16. Pierce, Scott D.. Yes, it's a 'Big Bang.' [online]. Deseret Morning News, September 22, 2007, [cit. 2008-12-13]. [12]. (anglicky) 
 17. Gary Strauss. There's a science to CBS' Big Bang Theory [online]. USA Today, April 11, 2007, [cit. 2008-11-07]. [13]. (anglicky) 
 18. Scott D. Pierce. He's a genius [online]. Deseret News, October 8, 2007, [cit. 2008-12-11]. [14]. (anglicky) 
 19. Barenaked Ladies. Big Bang Theory Theme [online]. Amazon Digital Services, Inc., [cit. 2007-10-21]. [15]. (anglicky) 
 20. History Of Everything Lyrics [online]. [cit. 2013-08-23]. [16]. (anglicky) 
 21. The Big Bang Theory: The Complete Fourth Season (2010) [online]. Amazon.com, September 13, 2011, [cit. 2013-01-28]. [17]. (anglicky) 
 22. The Big Bang Theory: The Complete Fourth Season [Blu-ray] (2010) [online]. Amazon.com, September 13, 2011, [cit. 2013-01-28]. [18]. (anglicky) 
 23. Hits From Yesterday & The Day Before: Barenaked Ladies: Music [online]. Amazon.com (US) Amazon.com, Inc, September 27, 2011, [cit. 2013-02-15]. [19]. (anglicky) 
 24. Rice, Lynette."'The Big Bang Theory' salary renegotiations: Do they all deserve the same pay?", Entertainment Weekly, November 23, 2010. 
 25. ANDREEVA, Nellie. EXCLUSIVE: 'Big Bang Theory' Stars Score Huge Paydays After Hardball Bargaining; Jim Parsons Told 'Take It Or Leave It' Today [online]. Deadline.com, September 15, 2010, [cit. 2011-10-01]. That effectively adds another $50,000 to their per-episode paycheck over the life of the deal.. [20]. (anglicky) 
 26. ČTK. Teorie velkých peněz. Penny inkasuje za každý díl milion. Magazín Aktuálně.cz [online]. 2014-08-05. Dostupné online.  
 27. CBS."The Big Bang Theory Cast – Johnny Galecki", CBS. Ověřeno k November 12, 2012. 
 28. CBS."The Big Bang Theory Cast – Kaley Cuoco", CBS. Ověřeno k November 12, 2012. 
 29. "The Robotic Manipulation". The Big Bang Theory. CBS. September 23, 2010. 1. epizoda, 4. série. 12:24 minutes in. “I, myself, grew up in Nebraska. Small town, outside of Omaha.”
 30. "Big Bang Theory: 'We didn't anticipate how protective the audience would feel about our guys'". Variety. May 8, 2009. Season Pass–Blog on Variety.com
 31. CBS."The Big Bang Theory Cast – Simon Helberg", CBS. Ověřeno k November 12, 2012. 
 32. "The Apology Insufficiency". The Big Bang Theory. November 4, 2010. No. 07, season 4
 33. "The Jerusalem Duality". The Big Bang Theory. April 14, 2001. 12. epizoda, 1. série. 09:26 minutes in.
 34. CBS."The Big Bang Theory Cast – Kunal Nayyar", CBS. Ověřeno k November 12, 2012. 
 35. CBS."About The Big Bang Theory", CBS. Ověřeno k June 24, 2009. 
 36. Season 5, Episode 20 – The Transporter Malfunction
 37. a b 'Big Bang Theory' scoop: Sara Gilbert taken off contract | The Big Bang Theory | Ausiello Files | EW.com [online]. Ausiellofiles.ew.com, January 23, 2009, [cit. 2009-05-02]. [21]. (anglicky) 
 38. Sara Gilbert [online]. Imdb.com, [cit. 2009-05-02]. [22]. (anglicky) 
 39. Exclusive: 'Big Bang Theory' promotes Melissa Rauch to series regular [online]. Ausiellofiles.ew.com, October 25, 2010, [cit. 2010-10-26]. [23]. (anglicky) 
 40. Amy Farrah Fowler | The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku) | Edna.cz. www.edna.cz [online].  [cit. 2017-01-25]. Dostupné online.  (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]