Amy Farrah Fowlerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Amy Farrah Fowlerová je fiktivní postavaamerického sitcomu Teorie velkého třesku. Tuto postavu zde ztvárnila herečka Mayim Bialik.

Amy se poprvé objevila na konci 3. série, kdy se Howard a Raj snažili Sheldonovi domluvit rande po internetu pomocí falešného účtu na seznamce. Ukázalo se, že Amy se pravidelně každý rok účastní rande s mužem jen aby uspokojila matčino přání, aby se s někým seznámila. Pracuje jako neurobioložka (zajímavostí je, že je to také druhé povolání herečky Mayim Bialik). Svůj vztah s Sheldonem neberou jako klasický vztah, spíše jako experiment. Kdykoliv někdo řekne, že je to Sheldonova přítelkyně, Sheldon odvětí: „She is a girl, she is my friend, but she is not my girlfriend.“ Je to v podstatě verze Sheldona v ženské podobě, to vystihuje i její chování a naprosté nepochopení některých „normálních“ zvyklostí Penny. Ostatní o tomto páru mluví občas jako o Shamy, kombinací jejich jmen.

Vývoj postavy[editovat | editovat zdroj]

Zprvu se Amy chová velmi podobně jako Sheldon a Howard s Rajeshem litují, že ji na seznamce našli. Amy byla v dětství a mládí často terčem posměchu. Cítila se izolovaná a neměla žádné přátele, i když po nich velmi toužila. Později se však začne stýkat s Penny a velice se s ní spřátelí - projevuje jí velký vděk, že se stala její kamarádkou. Dokonce pro Penny nechá namalovat velký obraz - portrét obou dívek.[1] Častým projevem jejího vděku jsou i intriky a snaha o očernění Priyi (Rajovy sestry) v době, kdy s ní chodí Leonard. Domnívá se, že tím pomůže Penny, která měla dříve s Leonardem vztah.[2] K Bernadette má chladnější vztah, považuje ji za nejslabšího člena jejich dámské skupiny (Penny, Amy, Bernadette).[1][2]

Se Sheldonem Cooperem mají zpočátku spíše přátelský vztah na základě svých shodných názorů. Zejména Sheldon je s takovým vztahem spokojen, ale Amy jej chce posunout dál. Stanou se tedy oficiálně partnery, což Sheldon potvrdí vytvořením „Dohody spoluchodících“. Ačkoli Amy několikrát projeví zájem o bližší kontakt, k žádnému intimnímu sblížení zatím nedošlo (Sheldon se tomu brání). Amy zatoužila po sexu se Zackem [3], což Sheldona nechalo klidným, ale když ji pozval Stuart do kina, uvědomí si, že o ni nechce přijít.[4] V 7x15 (Manipulace lokomotivou) ji dokonce Sheldon políbí, v díle 9x15 (Očekávání premiérové noci), o její narozeniny (14. prosince 2015), přejdou dokonce na fyzický vztah.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Teorie velkého třesku, Série 5, epizoda 17: The Rothman Disintegration
  2. a b Teorie velkého třesku, Série 4, epizoda 22: Operace pakůň
  3. Teorie velkého třesku, Série 4, epizoda 10: Hypotéza o cizím parazitovi
  4. Teorie velkého třesku, Série 5, epizoda 10: The Flaming Spittoon Acquisition