Nerd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nerd je výraz převzatý z angličtiny. Je to osoba vnímaná jako nadprůměrně inteligentní až obsesivní, většinou s nedostatkem sociálních dovedností. Poznávacím znamením je jejich neschopnost chápat a navazovat sociální vztahy s většinou populace. Nerdi se v práci i ve společnosti pohybují pouze v malých skupinkách sobě podobných. Vyhledávání jiných nerdů, přehnaná záliba v práci a omezené záliby je často izolují od ostatních lidí.

Český výraz mimoň částečně původnímu významu odpovídá, hlavně dvojakostí svého vyznění (označení za nerda i mimoně můžeme chápat jako odsouzení, ale i jako láskyplné uznání odlišnosti), nezachycuje však excelenci, kterou nerdové prokazují ve svých oborech činnosti. Typickou pracovní náplní nerdů je programování a věda.

Existuje celá subkultura, kterou si nerdové vytvořili, protože je odmítla kultura mainstreamová. Mezi její důležité prvky patří využívání moderních technologií, hlavně internetu a počítačových her, nebo extenzivní holdování populární kultuře, jako je science fiction nebo fantasy, hlavně ve filmové a seriálové podobě.

Nerdové se v mainstreamové kultuře v posledních letech objevují čím dál tím častěji, především jako objekty posměchu smíšeného s obdivem k jejich dětské nátuře a čistotě, s jakou (dle tohoto populárního obrazu) vstupují do mezilidských interakcí. Za příklad uveďme situační komedie Partička IT nebo Teorie velkého třesku, jejichž hlavními hrdiny jsou nerdové.

Přestože byli nerdi zpočátku v médiích pouze terčem posměchu a narážek, dnes patří jejich povaha a vlastnosti k nejoblíbenějším charakterovým rysům hlavních seriálových postav. K nejvtipnějším scénám komediálních seriálů o nerdech patří situace z běžného každodenního života. Tím nejsměšnějším však zůstává jejich neschopnost navázat kontakt, natož bližší vztah, s opačným pohlavím.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]