Ajťáci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Partička IT)
Skočit na: Navigace, Hledání
Ajťáci
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název The IT Crowd
Žánr sitcom
Formát seriál
Námět Graham Linehan
Režie Graham Linehan
Hrají Richard Ayoade
Chris O'Dowd
Katherine Parkinson
Matt Berry
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 4 (+1)
Počet dílů 24 (+1)
Obvyklá délka 24 min (speciál 48 min)
Produkce a televizní štáb
Vedoucí produkce Ash Atalla
Lokace Londýn
Hudba Neil Hannon
Střih Paul Machliss
Produkční
společnost
TalkbackThames
Premiérové vysílání
TV stanice Channel 4
Formát obrazu 576i 16:9 (SDTV)
Formát zvuku Stereo
Vysíláno 3. únor 200627. září 2013
Ajťáci na ČSFD IMDb TV.com

Ajťáci (v České republice též známý jako Partička IT, původní název v anglickém znění The IT Crowd) je britský sitcom irského režiséra Grahama Linehana (jenž se podílel mj. i na seriálu Black Books) a producenta Ashe Atallyho, vytvořený pro televizní kanál Channel 4. Seriál má čtyři série, každá z nich má šest epizod.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

První série se natáčela před obecenstvem v Teddington Studios a druhá v Pinewood Studios taktéž za přítomnosti diváků. První dvě epizody vysílala Channel 4 v pátek 3. února 2006. Název IT Crowd je parodií na píseň Dobie Gray „In Crowd“.[zdroj?] Seriál poukazuje na rozdíly mezi životem „normálních lidí“, kteří se snaží být „in“, a nerdy – lidmi s velmi odlišnými zájmy a hodnotami od většinové populace.

IT Crowd byl nominován na prestižní televizní ocenění Rose d'Or za nejlepší sitcom 2006, další nominaci získal od Britské Akademie filmu a televizních umění.

V České republice seriál jako první vysílala stanice s dabingem HBO pod názvem Partička IT, Česká televize ho začala vysílat s titulky 11. dubna 2008 pod názvem Ajťáci.[1] Od třetí řady používá i HBO názvu Ajťáci.

Seznam postav[editovat | editovat zdroj]

  • Roy Trenneman – (Chris O'Dowd) – lenivý pracovník původem z Irska, který se snaží jakýmkoliv způsobem uniknout svým pracovním povinnostem. Roy má nejraději nezdravou stravu (fast food – smažená kuřata) a pohrdá svou prací. Rád čte komiksy v pracovní době. V každém dílu seriálu se objevuje v jiném tričku s obrázkem z prostředí IT. Když je rozčilen, jeho hlas přejde do vyšších poloh, pokud rozrušení pokračuje, uchyluje se k pláči. Roy se orientuje v sociálních normách o něco více než Moss.
  • Maurice Moss – (Richard Ayoade) – typický „ajťák“ a nerd, věk 32 let (ačkoliv ve svém profilu na stránkách seznamky má napsáno 22). Vyjadřuje se co nejodborněji, což ho dělá ještě komičtějším a ostatní lidé mu vůbec nerozumí. Stejně jako Roy i Moss zcela ignoruje sport, je-li dotázán na názor ohledně fotbalového utkání, dostane se do úzkých. Moss žije v přesvědčení, že pravidla je nutno striktně dodržovat, má neadekvátní strach i ze sebemenšího přestupku. Nedokáže lhát (v epizodě Strašení Billa Crouse je nucen do lhaní, čímž vytváří absurdní situace). Moss žije se svou matkou, která mu chystá oblečení a svačiny a stejně jako Roy si myslí, že si zaslouží více, než mu společnost dává.
  • Jen Barber – (Katherine Parkinson) – mladá žena, která neví nic o IT (o zkratce IT si myslí, že znamená Internet a Tak – v anglickém originále Internet Things), ale i přesto jí ředitel dá místo vedoucího oddělení IT. Její pracovní pozice je „manažerka pro vztahy“ („Relationship Manager“). Přesto má časté konflikty se svými kolegy. Jen často lže, aby dosáhla svých cílů. Oproti ostatním kolegům svého oddělení dbá na svůj zevnějšek. I když na své asociální podřízené zaměstnance Roye a Mauriceho pohlíží často s despektem, cítí se za ně zodpovědná (nejen po pracovní stránce) a vyvine se u ní potřeba je ochraňovat.

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Denholm Reynholm – (Chris Morris) – ředitel společnosti „Reynholm Industries“, který (jako parodie na správnou hlavu společnosti) se snaží přinášet většinou nesmyslné myšlenky do společnosti, jako například smíšené záchody nebo semináře o stresu. Snaží se najímat jen atraktivní pracovníky, kteří potom skoro ani nepracují. Reynholm je velmi přísný a nikdy nehledí na to, co mu lidé říkají. Herec (Chris Morris) se nechtěl zúčastnit natáčení v druhé sérii, proto tvůrci vymysleli banální smrt jeho postavy.
  • Douglas Reynholm – (Matt Berry) – syn Denholma Reynholma, objevuje se po smrti svého otce sedm let ode dne, kdy zmizel ze soudní síně, když byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Douglas má některé vlastnosti podobné jako jeho otec – jednou z hlavních je povýšenost. Ovšem i po sedmi letech Douglas obtěžuje své pracovnice, především je zaměřen na Jen. Své sexistické chování jen těžko krotí, díky čemuž obdrží v epizodě Jen zvaná Fredo od feministické organizace cenu Zasranec roku (v originále Shithead of the Year).
  • Richmond Felicity Avenal – (Noel Fielding) – jeho hlavním rysem je, že patří do subkultury goth, do které ho dostala hudební skupina Cradle of Filth a kvůli které ztratil místo zástupce ředitele. Nyní pracuje v místnosti „za červenými dveřmi“, v místnosti kde se nacházejí servery. Ostatní pracovníci IT se ho štítí a myslí si, že jeho smuteční nálada je nakažlivá, přitom sám Richmond o sobě říká, že je veselý. Nesnáší přímé sluneční světlo a dokáže viset ze stropu.

Seznam epizod[editovat | editovat zdroj]

První řada (2006)[editovat | editovat zdroj]

Č. v seriálu Č. v řadě Původní název Český název
1 1 Yesterday's Jam Včerejší odpad (ČT)
Včerejší džem (HBO)
2 2 Calamity Jen Kalamity Jen
3 3 Fifty Fifty Fifty fifty (ČT)
50 na 50 (HBO)
4 4 The Red Door Červené dveře
5 5 The Haunting Of Bill Crouse Strašení Billa Crouse (ČT)
Jak se zbavit Billa Crouse / Neodbytný Bill Crouse (HBO)
6 6 Aunt Irma Visits Přijíždí teta Irma (ČT)
Přijela teta Irma

Druhá řada (2007)[editovat | editovat zdroj]

Č. v seriálu Č. v řadě Původní název Český název
7 1 The Work Outing Sraz spolupracovníků
8 2 Return of the Golden Child Návrat zlatého dítěte
9 3 Moss and the German Moss a Němčour (ČT)
Moss a Němec
10 4 The Dinner Party Večírek (ČT)
11 5 Smoke and Mirrors Kouř a zrcadla (ČT)
Kouř a zrcadlo
12 6 Men Without Women Muži bez žen (ČT)
Muž bez ženy

Třetí řada (2008)[editovat | editovat zdroj]

Č. v seriálu Č. v řadě Původní název Český název
13 1 From Hell Z pekla
14 2 Are We Not Men? Nejsme snad chlapi?
15 3 Tramps Like Us Běhny jako my
16 4 Speech Projev
17 5 Friendface Friendface
18 6 Calendar Geeks Vědátorský kalendář

Čtvrtá řada (2010)[editovat | editovat zdroj]

Č. v seriálu Č. v řadě Původní název Český název
19 1 Jen The Fredo Jen zvaná Fredo (ČT)
20 2 The Final Countdown Na slovíčko (ČT)
21 3 Something Happened Něco se stalo
22 4 Italian For Beginners Italština pro začátečníky
23 5 Bad Boys Zlobiví hoši
24 6 Reynholm vs Reynholm Reynholmová vs. Reynholm

Speciál 2013[editovat | editovat zdroj]

Č. v seriálu Č. v řadě Původní název Český název
25 1 The Internet Is Coming Přichází internet

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The IT Crowd na anglické Wikipedii.

  1. Ajťáci [online]. Česká televize, [cit. 2008-04-11]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]