Gotické hnutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Černobílá fotografie typické dívky se středověkým vzhledem, výstředním účesem, bodci a piercingem.

Gotické hnutí (anglicky gothic/goth, což se někdy používá i v češtině) je jednou z odnoží původní punkové subkultury, která se zrodila na začátku osmdesátých let. Je charakterizováno zálibou v temnějších stránkách umění, sdílenou oblibou specifické hudby a často i výstředního oblečení (není však podmínkou). Mezi hlavní inspirační zdroje image lze uvést tyto: punk, Viktoriánské období, 50. a 20. léta 20. století, pozdní gotika, impresionismus, renesance, androgynní móda (mísící prvky ženského i mužského oblečení), některé renesanční styly oblékání, fetišistické prvky, BDSM tematika, horrory, ale i například cyberpunk či burleska - nejčastější jsou kombinace všeho předchozího. Barevně převládají tmavé odstíny, výjimku tvoří příznivci harsh elektroniky, kteří nezřídka nosí barvy výrazné.

Stylové rozpětí oblíbené hudby mezi přívrženci gotického hnutí zabírá velmi široké spektrum žánrů od post-punku, new wave, darkwave a coldwave, přes horrorpunk, psychobilly a gothabilly až k industrialu, EBM, dark ambientu a podobně. Nejtypičtějším hudebním směrem pro gotické hnutí však zůstává gothic rock a death rock, které se stejně jako celý žánr vyvinuly z post-punku. Rozšířeným omylem je přiřazování tzv. gothic metalu ke gotické scéně (většinou se jedná o různé varianty black metalu, doom metalu a symfonického metalu), neboť obě větve vyrůstají ze zcela jiných hudebních kořenů a subkultur.

Gotická scéna existuje přibližně od poloviny devadesátých let 20. století i v České republice. Současný počet aktivních přívrženců je odhadován na necelých pět stovek. Toto číslo však během posledních pěti let narůstá zejména díky činnosti pořadatelů žánrových akcí (Prague Gothic Treffen a dnes již nefungujících festivalů Night Side a Electro Prague Fest či Gothic Party Brno) a působení gothic webzinu CZ Sanctuary.

Pokud jde o gotickou módu, je také široké spektrum stylů. Klasikou je černá barva, kříže, korzety, nařasené mini, dlouhé kabáty, sukně k zemi, šaty, stahováky a spoustu dalších zvláštních kousků. Samozřejmě je ale více druhů módy.

Oblíbené gotické obchody jsou RedRaven.cz, Black Cat, Nosferatu. Gothic styl byl kdysi přimárně o hudbě a v menším měřítku i o módě, nicméně poslední dobou se ukládá nemalá důležitost i způsobu myšlení. Ačkoliv může navenek působit depresivně a morbidně, zástupci subkultury v drtivé většině takoví nebývají.

Old school gothicrockové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Nové gothicrockové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]