Siouxsie and the Banshees

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Siouxsie and the Banshees
Siouxsie & the Banshees, zleva doprava: Steven Severin, Siouxsie Sioux and Budgie
Siouxsie & the Banshees, zleva doprava: Steven Severin, Siouxsie Sioux and Budgie
Základní informace
Jinak zvaný/á Janet and the Icebergs
Původ Spojené království Londýn, Anglie
Žánry Punk, Gothic rock, Alternative rock
Aktivní roky 1976–1996, 2002
Vydavatelé Polydor Records, Geffen Records, Sanctuary Records
Příbuzná
témata
The Cure, The Creatures
Web www.siouxsieandthebanshees.co.uk
Současní členové
Siouxsie Sioux
Steven Severin
Budgie
Dřívější členové
Sid Vicious
Marco Pirroni
Robert Smith
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Siouxsie and the Banshees byla britská kapela, založená roku 1976 členy tzv. bromleyského kontingentu. Původně punková skupina, později zakladatelská ikona a estetický vzor gothic rocku, vzniknuvšího na přelomu 70. a 80. let.

V původní sestavě, při prvním vystoupení v londýnském Clubu 100 v září 1976 v rámci historicky prvního festivalu punkové hudby, hrál na bicí i Sid Vicious. První písní byla dost divoká verze beatlesovskéhoHelter Skelter“.

Skupinu vedla hned od začátku tvrdou rukou Siouxsie Sioux, vlastním jménem Susan Janet Dallon (* 1957), původní člen je také baskytarista Steven Severin. V kapele se vystřídalo spoustu kytaristů, jako např. Marco Pirroni, později u Adam Ant nebo dokonce i Robert Smith z The Cure či John McGeoch z bývalých Magazine (později člen významné post-punkové formace Public Image Ltd. bývalého zpěváka Sex Pistols Johna Lydona aka Rottena). Za bicí se v roce 1980 posadil někdejší člen The Slits s přezdívkou Budgie, pozdější životní partner Siouxsie. Budgie byl jeden čas považován za jednoho z nejlepších rockových bubeníků.[zdroj?]

Siouxsie vystupovali dvakrát v Praze, poprvé na vydařeném koncertě v Lucerně krátce po revoluci, po druhé u příležitosti vydání alba The Rapture, v kongresovém paláci. Toto vystoupení však již bylo slabší.[zdroj?]

Své poslední album nazvané The Rapture kapela vydala v roce 1995. Producentem nahrávky byl velšský hudebník John Cale.[1][2] Ten později vystupoval i s kapelou The Creatures, v níž rovněž působili Siouxsie Sioux a Budgie.[3]

Banshees byli ve své době jednou z nejzajímavějších post punkových skupin, utvářeli styl gothického rocku a svým významem ovlivnili hudební hnutí osmdesátých let. Za zmínku také stojí píseň „Face to Face“, která zazněla v Batmanovi. Společně s Budgiem vytvořila Siouxsie projekt The Creatures a vydali několik alb. V roce 2007 již osamostatněná Siouxsie vydala sólové album Mantaray. Úvodní skladba je převedena do videoklipu.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Siouxsie and the Banshees[editovat | editovat zdroj]

Siouxsie Sioux[editovat | editovat zdroj]

  • 2005 - Dreamshow (live dvd - London 2004)
  • 2007 - Mantaray
  • 2009 - Finale : The Last Mantaray And More Show (live dvd - London 2008)

The Creatures (Siouxsie & Budgie)[editovat | editovat zdroj]

  • 1989 - Boomerang
  • 1997 - A bestiary of (compilation : 'Wild things'E.P 1981, 'Feast' Album-1983, 'Right now' single-1983)
  • 1999 - Anima Animus
  • 2004 - Hai!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TRUE, Chris. Siouxsie and the Banshees: The Rapture [online]. Allmusic, [cit. 2016-04-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SCRUDATO, Ken. Steven Severin (of Siouxsie and the Banshees), Ultra Violet + James Murphy On John Cale [online]. Filter, 2012-04-11, [cit. 2016-04-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Siouxsie, Budgie, And John Cale Hitting The Road [online]. MTV, 1998-01-06, [cit. 2016-04-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]