Gotický metal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Gothic metal)
Skočit na: Navigace, Hledání
Gotický metal
Původ ve stylech Death metal
Black metal
Doom metal
Heavy Metal
Speed Metal
Gothic rock/Darkwave
Gotické hnutí/Gotický román
Středověká hudba
Kulturní pozadí Začátek 90. let Evropa
Typické nástroje Kytara - Baskytara - Bicí - Klávesy
Všeobecná popularita underground; i když některé skupiny dosáhly mainstreamu
Směs stylů
Gothic doom
Dark metal
Regionální scény
USA, Spojené království, Skandinávie, Německo, Nizozemí

Gotický metal, také nazýván goth metal, je styl, který vznikl kombinací doom metalu a gothic rocku. Vznikl na počátku devadesátých let 20. století v Evropě, částečně i v USA. Protože gothic metal zasahuje svou šíří mnoho naprosto odlišných stylů, lze se setkat i s jiným zařazením, než jaké je uvedeno níže. Hodně využívá kláves a ženského zpěvu. pokud zpívá muž, je to většinou pouze growling. Naopak ženské hlasy jsou výrazně operní. Texty jsou většinou zasazeny do doby středověku, náboženské aj.

Počátky (1983-1990)[editovat | editovat zdroj]

Počáteční fáze gothic metalu se dá definovat jako gothic rock s metalovými texty. Ačkoli Glenn Danzigova skupina Samhain se v tomto směru také projevila, největší vliv na toto období se přisuzuje kapele Christian Death. Hluboký baryton Rozze Williamse a Valora Kanda, sestupné basové kytary a děsivé synthy udělaly na spoustu následujících kapel velký dojem. Celtic Frost - přestože považována mnohými za původní black metalovou skupinu - také sehrála roli pro svůj „gotický“ zvuk.

Dále (1990-současnost)[editovat | editovat zdroj]

V devadesátých letech dvacátého století si pár mladých kapel v severní Anglii vypůjčilo zvuk gothic metalu let osmdesátých a spojily jej s pomalým „pohřebním“ zpěvem Black Sabbath. Vzniklý styl, nazýván byl gothic doom nebo také gothic death, lze považovat za druhou fázi vývoje tohoto žánru. Skupiny, které se řadí do tohoto žánru, jsou například Paradise Lost, My Dying Bride a Anathema.

Přestože Skandinávie byla známá spíše pro svůj black a death metal, právě mnohé z těchto skupin se přeorientovaly a začaly hrát více gothic - například Tiamat, Theatre of Tragedy a Lake of Tears. Paradise Lost, Anathema vyžívaly ve svých skladbách ženského hlasu, norští Theatre of Tragedy ale byly první gothic metalovou skupinou se ženou coby kapelnicí (Liv Kristine Espenaes Krull - později nahrazena další zpěvačkou, tentokrát se jmenovala Nell).

I newyorská skupina Type O Negative byla spojena s death metalem a trash metalem přes předchozí kapelu zpěváka/basisty Petera Steela, Carnivore. Charakteristické je pro ní ostré a drzé, avšak vtipné vystupování.

O něco méně tvrdá verze gothic metalu se rozvíjela uprostřed devadesátých let. Tyto skupiny se zaměřily na ženské hlasy, ne nutně operní, a výrazně omezily doom metalové prvky a temné mužské hlasy. Patří sem The Gathering (Nizozemí), Within Temptation (Nizozemí), Lacuna Coil (Itálie) a Lacrimosa (Německo). Některé skupiny také přidávaly elektronické prvky a klasický rock a výsledkem byla lehčí a snesitelnější forma žánru.

Pojmy a zařazení[editovat | editovat zdroj]

Přestože styl není tolik kontroverzní jako ostatní metalové žánry, je důležité umět rozlišit ty skupiny, které mají jen gothic „image“, a ty, které opravdu hrají gothic metal.

Když se například začala rozšiřovat sláva skupiny Marilyn Manson, někteří novináři ji zařadili mezi „gothic rock“ a „gothic metal“, přestože lze v jejich hudbě nalézt jen velmi málo znaků těchto stylů. Rostoucí popularita industrial rocku v devadesátých letech může být označena za hlavní zdroj těchto omylů, protože někteří umělci se inspirovali „gotickým“ stylem oblékání podobně jako skutečné gothic metalové skupiny.

Ačkoliv gothic metal - stejně jako většina metalových žánrů - se těžko zařazuje, některé hlavní znaky jsou tyto:

  • texty se zaměřují na abstraktní předměty: víra a Bůh, nebe a peklo, romance, horor, deprese, ztráta blízkých, prázdnota a smrt. Typicky jsou postavy umístěny do prostředí před 20. stoletím, většinou do středověku. Někdy jsou křesťanské, satanistické jsou pouze výjimečně.
  • zpěv: Mužské hlasy jsou buď hluboké tenory, nebo death-metalový chrapot. Ženské hlasy bývají vysoké a operní, ale někdy jsou zpívané v normální stálé tónině a jsou zkombinované s dozvukem efektů.
  • kytary a basy jsou hlavní. Někdy více, někdy méně používají distorsion, stejně jako doom metal. Dále používají bicí (někdy synthetizátory); tempo a zvuk jsou většinou závislé na výkonu zpěváka a konkrétní písni.

Gothic metal má mnoho společného se symphonic metalem. Symfonický metal vznikl koncem devadesátých let 20. století. Na rozdíl od gothic metalu, který je spíše agresivní (podle death metalu), je symphonic metal jednodušší, lehčí a převládají v něm motivy klasické hudby.

Love metal se v mnohém podobá goth metalu, dbá hlavně na klávesy a texty jsou milostně-náboženské. Jediným rozdílem je, že zpívá mužský tenor nebo baryton.

Seznam gothic metalových skupin[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Metalové databáze:

Goth Metalové články / portály / přehledy: