Přeskočit na obsah

Dark metal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: album německé kapely Bethlehem z roku 1994, viz Dark Metal.
Dark metal
Původ ve stylechblack metal
death metal
doom metal
gothic metal
Kulturní pozadíEvropa, začátek 90. let
Typické nástrojeel. kytara, baskytara, bicí, zpěv, klávesy
Všeobecná popularitaunderground

Dark metal je řazen mezi extrémní metalové styly. Základními hudebními rysy a páteří se neliší od dnes známých stylů jako je doom metal, gothic metal nebo symphonic metal objevují se zde i prvky psychedelic rocku.

Tento hudební styl je velice těžko definovatelný. A je složité určit, zda se jedná o dark metal či doom metal nebo jiný styl. Hudebních kapel, uskupení je opravdu jen málo a zdá se, že sám o sobě tento žánr je v metalovém světě již mrtvý.[zdroj?]

Snad jako první by se dali do tohoto stylu zařadit němečtí Bethlehem v čele se zpěvákem Marco Kehrenem, kteří dali název tomuto hudebnímu stylu svým albem Dark Metal (1994).[1]

Velice dobrou ukázkou tohoto stylu je hudební počin kapely Deinonychus s albem Ark of Thought z roku 1997 (mezi skupinami Bethlehem a Deinonychus je velice úzká provázanost), kde zpěvák vyjadřuje své pocity z tragické ztráty své přítelkyně. Celé album provází velice teskná atmosféra, nářek nad smrtí, výčitky a stále kladenou otázku: …proč?

Předností tohoto stylu jsou klávesy, zastřený nebo naopak uši rvoucí hlas (řev). Střídají se rychlá kytarová sóla s pomalými, bicí hrají stále se dokola opakující rytmus. Obvykle je vyjadřováno cítění zoufalství, celková nevyrovnanost a rozdvojenost osobnosti, melancholie a prudké emoce. Můžeme slyšet ženské vokály, šepot, pláč malých dětí, naříkání nebo různé efekty (kapání vody, kroky aj.). Texty vyjadřují strach, úzkost i veselí, beznaděj, lásku, pokušení. V posluchači celkové hudební pojetí skladeb vyvolá vnitřní chaos, paniku a mrazení.

Interpreti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.elixic.de [online]. [cit. 2015-02-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-09. 
  2. Alastis interview Archivováno 7. 3. 2016 na Wayback Machine., metal.de (německy)
  3. http://www.metal-archives.com/bands/Eisregen/2392

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]