Křesťanský metal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Křesťanský metal
Původ ve stylech Heavy metal
Psychedelic rock
Blues-rock
Hard rock
Christian rock
Kulturní pozadí Poslední dekáda 70. let, Spojené státy, Švédsko
Typické nástroje Zpěv - Elektrická kytara - Basa - Bicí - Klávesy
Všeobecná popularita Velká během tzv. „zlaté éry“ v 80. letech. Během 90. let popularita prudce klesá, ovšem od roku 2000 opět stoupá.
Směs stylů
Unblack metal
Regionální scény
Velká Británie, Spojené státy, Austrálie, Brazílie, Itálie, Německo, Norsko, Švédsko, Finsko
Jiná témata
Seznam kapel hrajících křesťanský metal

Křesťanský metal nebo také white metal je označení metalu, který se ve svých textech orientuje na křesťanství. Není to samostatný žánr, ale pouze označení pro křesťansky orientované kapely. Kolem křesťanského metalu se vytvořila celá subkultura, tvořená (nejen) křesťany, vycházejí časopisy, internetové fanziny, pořádají se festivaly zaměřené na křesťanský metal (Nordic Fest, Elements of Rock).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Historie white metalu sahá až do konce 60. let, kdy v USA vzniká Ježíšovo hnutí (Jesus Movement). následně v roce 1972 vzniká skupina Resurrection Band v jejíž hudba šla od začátku označit za hard rock se silnými kořeny v blues. Tato skupina v roce 1974 vydává album Music to Raise the Dead. V Evropě se ve Švédsku formuje skupina Jerusalem.

80. léta[editovat | editovat zdroj]

V USA už počátkem 80. let začínají vznikají křesťanské skupiny hrající heavy metal, mezi ně patří Messiah Prophet, Saint a Stryper. V Evropě byla významnou skupinou Leviticus. Začíná vycházet časopis Heaven's Metal a vznikají vydavatelství zaměřená na křesťanský metal Pure Metal Records, R.E.X. Records a Intense Records. Kolem poloviny dekády vznikají skupiny Bloodgood, Whitecross, Barren Cross a další. Koncem tohoto desetiletí vznikají thrash metaloví Deliverance a Vengeance Rising.

90. léta[editovat | editovat zdroj]

Toto desetiletí je charakteristické sílící scénou. V roce 1990 vzniká v Austrálii death metalová skupina Mortification. Bubeník Jayson Sherlock z této kapely se připojuje také k doom-death metalovým Paramæcium[1] a v roce 1993 vydává první black metalové album na křesťanské scéně. Tento projekt se nazýval Horde a album neslo název Hellig Usvart.

V Evropě vzniká počátkem této dekády mnoho nových skupin, například doom metalovi Veni Domine a Antestor, power metaloví Seventh Avenue, v USA například progressive thrash metaloví Tourniquet. Koncem devadesátých let dochází k další vlně nových skupin. V Norsku vzniká například skupina Extol, vychází debuty skupin Immortal Souls a Deuteronomium. Formuje se black metalový Frosthardr a power metalová Narnia. V roce 1999 vzniká v Ostravě první křesťansky orientovaná death metalová skupina Redemptorist a začíná se formovat komunita fanoušků křesťanského metalu, která nese jméno Combatant.

2000 - 2010[editovat | editovat zdroj]

Toto desetiletí je charakteristické dalším růstem křesťanské metalové scény a zároveň jejím prolínáním s tou "nekřesťanskou". Ve Švédsku se tvoří death grindová skupina Inevitable End, svou činnost obnovuje Stryper. V ČR dochází k vydávání prvního časopisu zaměřeného na křesťanský metal pod jménem Combatant. Brzy potom vzniká internetová verze tohoto časopisu. Combatant v rámci své činnosti organizuje koncerty křesťanských metalových skupin, navazuje se těsná spolupráce se Slovenskem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Martin Cvilink: Harmony Holocaust - Paramaecium, australská valící se záhuba, Spark, sešit 25, vol. 4, no.2/1995, str. 25

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]