Kalamity Jen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalamity Jen
Díl seriálu Ajťáci
Pův. název Calamity Jen
Číslo řada 1
díl 2
Premiéra Spojené království 3. února 2006 (Channel 4)
Tvorba
Scénář Graham Linehan
Režie Graham Linehan
Ben Gosling Fuller
Hosté
 • Rachel Bavidge jako vystresovaná žena
 • Togo Igawa jako japonský boss
 • Toby Longworth jako dr. Julian Holmes
 • Pamela Lyne jako starší dáma
 • Katie Males jako prodavačka v obchodě s obuví
 • Takatsuna Mukai jako japonský překladatel
 • Sarah Paul jako sestra
 • Richard Pettyfer jako hasič
 • Wendy Wason jako žena ve výtahu
 • Danny Wallace jako kulturní poradce
Posloupnost dílů
← Předchozí
Včerejší odpad
Následující →
Fifty fifty
Seznam dílů seriálu Ajťáci
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalamity Jen (v anglickém originále Calamity Jen) je druhý díl první série britského sitcomu z prostředí informačních technologií Ajťáci. Poprvé byla epizoda odvysílána 3. února 2006 na stanici Channel 4.[1]

Synopse[editovat | editovat zdroj]

Majitel firmy Reynholm Industries Denholm Reynholm vyhlašuje válku stresu. Kdo ze zaměstnanců bude na konci pracovního dne ve stresu, bude okamžitě vyhozen. Nejblíže má k tomu Jen Barber, nová vedoucí IT, která se více než o své oddělení zajímá o nové boty. Maurice Moss mezitím vymýšlí způsob, jak oznámit požár, který vypukl na pracovišti – v kanceláři IT.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Denholm Reynholm apeluje na své zaměstnance v otázce stresu. V moderním cyklistickém trikotu seznamuje své zaměstnance s výhodami zdravého pohybu. Doporučuje jim schůzku s uznávaným odborníkem na stres, jehož pozval do firmy. Většina podřízených se staví k meetingu vlažně, dokud Reynholm nesdělí, že občerstvení je zdarma. Důrazně poznamená, že kdo bude na konci pracovního dne stresován, dostane vyhazov.

Přednášku naruší Roy Trenneman a Maurice Moss. Lektor předvádí funkci přístroje – stresmetru na jedné z dobrovolnic a Roy ji vyleká a způsobí psychickou újmu. Tím rozruší i lektora, který neovládne svou skrytou agresivitu a posléze jej u výtahu napadne. Roy má však rychlé nohy a uteče i se stresmetrem.

Jen uviděla ve výloze krásné červené boty a ty jí leží v hlavě i během pracovní schůzky. Nakonec to nevydrží a jde si je koupit, i když jsou jí malé. Ve spolupráci s prodavačkou se po velkém úsilí podaří lodičky nazout. Následná muka ji donutí boty záhy sundat a odhalit tak znetvořené prsty na nohou. Když prochází kolem japonského hosta, jehož Denholm Reynholm obdaroval těžkými kanadami, Japonec jí nechtěně dupne na nohu. Jen zaúpí bolestí a od plic Japonci řekne, co si o něm myslí. Všechny vulgární výrazy stihne vypípat jeden ze zaměstnanců, za což je následně Denholmem povýšen. Nicméně Jeniny výroky japonskému šéfovi pošeptá pohotový překladatel a z lukrativní obchodní transakce díky tomu sejde. Denholm je s Jen nespokojen a pozoruje na ní známky stresu. Dá jí ultimátum, přijde vyzkoušet její reakce na stres.

Moss si sestrojuje svůj vlastní stresmetr. Roy odchází z kanceláře a varuje Mosse, aby se něco nestalo. Zejména upozorňuje před požárem, jenž Moss v minulosti způsobil. Nebyl by to zmatkař Maurice, kdyby se mu to nepodařilo znovu. Nejprve oheň ignoruje a teprve později se rozhodne zasáhnout. Pokus oheň uhasit selže, naopak se vznítí i hasicí přístroj. Moss si přečte informaci na přístroji (Made in Britain) a dovtípí se, proč k selhání došlo.

Snaží se oznámit požár telefonicky, ale vzhledem ke změně čísla hasičů neuspěje. Pošle jim tedy e-mail a dál v klidu pracuje.

Do kanceláře se vrací Roy s Jen a zakrátko začne vřava, v suterénu pátrá Denholm po Jen. Nalezne ji u sebe v kanceláři a provede ji test na stres. Kupodivu přístroj nevykazuje žádné známky stresu. Denholm odchází na golf a cestou ocení pěkný spořič obrazovky – ve skutečnosti zamaskovaný oheň. Moss přijde na to, proč stresmetr nefungoval: Made in Britain.

Dorazí hasiči, na což doplatí ten, jenž se dovolával jejich pomoci – Moss. Zachranář totiž prudce otevře dveře v okamžiku, kdy se k nim řítí Moss, a ten se od nich odrazí a spadne.

Kulturní reference[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. (anglicky) The IT Crowd: Calamity Jen v Internet Movie Database
 2. a b Calamity Jen movie connections [online]. www.imdb.com [cit. 2012-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Partička IT, série 1, epizoda 2: Kalamity Jen, v čase 16:49
 4. Partička IT, série 1, epizoda 2: Kalamity Jen, v čase 02:33

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]