Improvizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Improvizace je lidská činnost konaná bez náležité přípravy. Může se vyskytnout prakticky v každém oboru lidské činnosti. Nejčastěji se s ní lze setkat v umění a veřejném životě. Improvizovaný řečnický projev bývá označován jako projev pronášený spatra - tedy to, co řečníka v dané chvíli napadlo.

Odvozené slovo[editovat | editovat zdroj]

Umělec zabývající se systematicky uměleckou improvizací bývá označován slovem improvizátor.

Improvizace hudební[editovat | editovat zdroj]

S improvizovanými uměleckými výstupy se lze setkat v oblasti hudby, kde se tímto slovem nazývají i některé hudební skladby (např. varhanní improvizace, klavírní improvizace apod.), avšak improvizace většinou není zapsána do not - je tedy pokaždé jiná. Metody hudební improvizace se používají především v bluesu ,jazzu, ale i ve vážné hudbě.

Improvizátory byli téměř všichni skladatelé až do 19. století. Obor interpretace vznikal totiž pozvolna uváděním hudby barokních mistrů v období romantismu. Např. Bachovy skladby začal ve velkém uvádět až Felix Mendelssohn-Bartholdy v Lipsku.

Klavírním improvizátorem byl například i Jiří Šlitr, významným varhanním improvizátorem je Jaroslav Vodrážka a Vladimír Roubal, známí je také Jaroslav Tůma či Václav Uhlíř. V minulosti byl za nepřekonatelného improvizátora považován J. S. Bach. V oblasti moderní populární art-rockové hudby je jím například Marián Varga a mnozí další.

Improvizace herecké[editovat | editovat zdroj]

Herecké improvizace předvádějí populární komici, baviči a komediální umělci. Improvizačním uměním vynikali či vynikají například Jan Werich, Jiří Voskovec, Vlasta Burian, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Jiří Maryško, Lubomír Lipský, Miroslav Horníček, Miroslav Donutil, Martin Zbrožek, Ivan Vyskočil, Luděk Sobota a mnozí další. Ze současných divadelních souborů je potřeba zmínit především Divadlo Demago a Divadlo VOSTO5, jejichž tvorba je na imprvizaci, ať už přímé nebo fixované, přímo založena.

Herecká improvizace je základem samostatných dramatických či terapeutických forem jako jsou improvizační zápasy, dialogické jednání či divadlo fórum.

Improvizace výtvarné[editovat | editovat zdroj]

Existují i výtvarné improvizace, jako jsou rychlokresba či rychlomalba, často předváděné jako druh turistické či pouťové atrakce.

Literatura[editovat | editovat zdroj]