Partička

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Partička
Žánr improvizační show
Scénář a režie Daniel Dangl
Hrají Ondřej Sokol (do 2016)
Michal Suchánek
Igor Chmela
Richard Genzer
Michal Novotný (od 2017)
Země původu Česká republikaČeská republika Česká republika
Jazyky čeština
slovenština
Počet řad 1
Počet dílů 117
Obvyklá délka 35 minut
Produkce a televizní štáb
Hudba Marián Čurko
Produkční
společnost
MAYA Production
Premiérové vysílání
TV stanice Prima
Vysíláno 18. března 201131. prosince 2015
31. srpna 2017
dosud
Posloupnost
Související Partička
Oficiální webové stránky
Partička na ČSFD
Tento článek pojednává o českém televizním pořadu. Možná hledáte: slovenskou verzi pořadu Partička.

Partička je improvizační show televize Prima. Celý pořad spočívá na improvizaci čtyř herců při různých hrách. Pořad je zpracovaný podle stejnojmenné slovenské verze, která byla inspirována celosvětově úspěšným pořadem Whose Line Is It Anyway?. Stejně jako ve slovenské verzi pořadem provází Daniel Dangl, který je zároveň i režisérem pořadu. Hudbu tvoří Marián Čurko.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně byla Partička vysílána na Slovensku, kde se několikrát objevili i čeští komici Michal Suchánek a Richard Genzer. První, koho napadlo, že by i v ČR mohl být obdobný pořad, byl zřejmě Suchánek. Ondřeji Sokolovi byla nabídnuta režie, on však nabídku odmítl a projevil zájem stát se hercem.[1] Právě Sokol pak oslovil s nabídkou hrát v Partičce svého kolegu Igora Chmelu.

Pořad měla původně vysílat televizní stanice Nova, kde tou dobou Suchánek s Genzerem účinkovali v pořadu Mr. GS. Nova však posunula natáčení o půl roku těsně před termínem, herci proto začali jednat s jinou stanicí, se kterou by spolupracovali – tou se stala TV Prima.[2]

První díl se vysílal 18. března 2011, měl však malou sledovanost, po druhém díle byla Partička pozastavena.[3] Obrovský divácký zájem o Partičku pravděpodobně nastal díky prezentaci na sociálních sítích, zejména na Facebooku, kde profil Partičky spravuje Ondřej Sokol s Michalem Suchánkem.[4]

Richard Genzer slíbil, že když facebooková stránka získá 100 000 fanoušků, zatančí u tyče jen v tangách. Stotisící fanoušek se na profil Partičky připojil na podzim 2011. Genzer svůj slib splnil, zatančil u tyče v Celetné ulici.[5] Dvousettisící fanoušek Partičky se na Facebooku přihlásil 20. února 2012.

Partička se začala točit v divadle La Fabrika. Během působení v La Fabrice byla scéna několikrát změněna. Začátkem roku 2012 se celá Partička přesunula do RockOpery, kde byla scéna opět výrazně upravena. Obyčejná divadelní představení však probíhají v Divadle Broadway.

V roce 2012 se Partička vrhla i na hudební dráhu se svou kapelou Los Rotopedos. S ní vytvořili hity jako „Všichni lidé jedou na Konopiště“ nebo „Tloušťka je kříž“. Později natočili oficiální videoklip k písni „Moskau“, o text se postaral Michal Suchánek[6] alias Kurt Krutys.

V prosinci 2014 oznámila televize Prima, že se pro pořad nebudou natáčet nové epizody, a pořad tak na Primě končí. Herci Partičky nicméně i nadále pokračovali v živých vystoupeních.[7] Konkurenční TV Barrandov ohlásila od 12. října 2015 vysílání nového pořadu se stejným formátem i stejným hereckým složením pod názvem La Parta. Prima následně oznámila obnovení(pozn. netočí žádné nové díly, jen vysílala to, co měla v archivu a nebylo dosud odvysíláno pořadu Partička od 1. listopadu téhož roku.[8] Po 8 odvysílaných dílech La Party TV Barrandov oznámila, že se již nebudou natáčet další epizody.

Televize Prima oznámila na tiskové konferenci, že se Partička od podzimu 2017 vrací na televizní obrazovky.[9] Realizační tým zůstává téměř beze změny, pouze Ondřeje Sokola nahradil Michal Novotný.[10]

Partička na vzduchu[editovat | editovat zdroj]

Partička od roku 2012 pořádá každoroční setkání fanoušků nazvané Partička na vzduchu.[11] Koná se pravidelně v amfiteátru na Konopišti.[12] V roce 2013 však herci vyrazili na turné po ČR, během kterého navštívili města jako Karviná, Karlovy Vary nebo Ústí nad Labem.

Účinkující[editovat | editovat zdroj]

Hosté[editovat | editovat zdroj]

Hosté televizních dílů[editovat | editovat zdroj]

Hosté v divadelních představeních Partička[editovat | editovat zdroj]

Hry[editovat | editovat zdroj]

Každá hra je hraná na určité téma. Stále jsou vymýšlena nová témata. Některé ze základních her jsou tyto:

Alter ego
Dva herci spolu mluví na určité téma a druzí dva jim dělají svědomí – komentují jejich rozhovor, říkají, co si doopravdy myslí.
Švihlé ruce
Hrají ji 2 herci. Jeden z nich nemá k dispozici svoje ruce - ty mu nahrazuje ten druhý, který se snaží situaci udělat co nejhorší.
Souboj
Herci jsou rozděleni na 2 skupiny a musí rapovat proti sobě.
Epické divadlo
Epické divadlo anebo také Brechtovo divadlo.
 1. verze - Dva hrají téma a druzí dva jim mění děj komentováním jejich vlastních pocitů.
 2. verze - Dva hrají na dané téma a mohou libovolně vystoupit z role a říct, co se stane, např. „začne si kousat nehty na nohou“ a poté to opravdu musí zahrát.
Žánry
Herci hrají dané téma. Přitom se jim mění žánr scénky. Např. Komedie, Western, Drama, Horor atd.
Nálady
Herci improvizují na téma. Mění se jim nálady, podle toho, co se jim ukáže na obrazovce. Např. klamářský, flirtovací, nemocný, hnusný, mafiánský, diktátor. Nemusí to být ovšem pouze nálady, co se mění, také se tam mohou objevit věci, které mají napodobit jako: klaun, krtek, po třech energy drincích, po čtyřech energy drincích, cítící všude naftu, mající nemravné návrhy, přijímající nemravné návrhy, myslící si o sobě, že je klavír...
Dabing
Herci dabují nějaký úsek filmu, seriálu anebo pořadu.
Píseň
Zpěv na určité téma.
Píseň pro diváka
Daniel Dangl si vybere diváka z publika a herci mu zazpívají píseň.
Párty
Jeden z herců "pořádá" párty. Musí zjistit, koho představují další tři herci.
Věty na zemi
Herci mají po zemi rozházené papírky s větami. Na signál je zvednou a musí je zasadit do děje.
Soudní síň
Je tam odsouzený a obhájce/prokurátor, který na signál mění svoje postavy z obhájce na prokurátora a naopak.
Nedělní chvilka poezie
Herci mají zadané téma, které musí rozvinout veršem.
Opera
Herci musí na téma zpívat improvizovanou operu.
Ruce
Hrají ji dva herci. Jeden zná téma, druhý ne. Ten, který pozná téma bude hrát ruce druhého herce a ten musí podle rukou uhádnout téma
Překlad
Jeden herec zná téma, říká jej v cizím jazyce (může to být i vymyšlený jazyk) a ten druhý ho musí přeložit do slovenštiny (češtiny).
Stop
Hru hrají čtyři herci, z toho dva poznají téma a dva jsou vzadu se sluchátkách na uších a otočení hrajícím hercům zády, takže nevědí, co se na pódiu děje. Když někdo z nich zvedne ruku, vymění někoho zpředu a pokračuje v tom, co si myslí, že se hraje.
Nečekaný telefonát
Herci si navzájem vymýšlí, kdo jim volá a s osobami, které jim byly "přiděleny" poté vedou krátký rozhovor.
Otázka
Hrají jí dva herci, kteří se na dané téma dorozumívají jen otázkou. Jakmile se někdo zmýlí, střídá ho herec zezadu. (Tuto hru vždy v české Partičce vyhraje Michal Suchánek)
Literární a filmové názvy
Na stejném principu jako předcházející hra. Herci musí hrát na téma, a použít ve větě literární nebo filmový název.
Všechno nejhorší
Zadá se téma a herci musí říkat to nejhorší, co v dané chvíli mohou.
Reklamace
Hrají dva herci - prodavač a reklamující. Reklamující ale neví, co reklamuje, a to právě musí zjistit.
Čelovka
Hrají ji dva herci. Oba mají na čele papírek se jménem, ale neví s jakým. Navzájem spolu vedou konverzaci a probírají tu osobnost, jakou má ten druhý na čele - tudíž si dávají takto nápovědy a snaží se uhodnout, kdo je kdo.
Blázni
Hru hrají všichni herci. Tři z nich mají určitou chorobu anebo úchylku, která se projevuje při určitém pohybu anebo vyslovení daného slova. Čtvrtý herec musí zjistit na základě čeho dělají ostatní podobné úkony.
Abeceda
Hrají ji dva herci a dorozumívají se jen větami začínajícími na písmena, tak jak jdou podle abecedy. Pokud se některý z herců splete, střídá ho další - takže je možné, že tuto hru nakonec hrají všichni herci.
Seznamka
Hrají ji všichni herci. Tři z nich hrají předem určené postavy, čtvrtý se snaží zjistit na základě herci poskytnutých informací, kdo že herci jsou. (Oblíbená hra Richarda Genzera)
Tiskovka (tisková konference)
Hrají jí všichni čtyři a funguje na podobném principu jako seznamka. Jeden ze čtyř herců dostane sluchátka a jde dozadu (pryč z jeviště). Moderátor řekne divákům a těm třem hercům kdo vlastně bude… Poté přijde herec zezadu a ti tři herci představují novináře a otázkami mu musí napovídat, aby přišel na to, kdo vlastně je.
Dvě věty
Tuto hru hrají tři herci. Jeden z nich může mluvit, co chce. Zbylí dva dostanou zadané dvě věty, které během celé hry můžou používat (nesmí říct nic jiného než ty dvě věty). Hraje se vždy na nějaké téma.
Hodný a zlý policajt
Tuto hru hrají jen 3 herci. Moderátor zadá téma - dva herci se stanou "hodným a zlým policajtem" = dříve pracovali jako policisté, jeden byl hodný a druhý zlý. Pořád jsou na to zvyklí a tak i v nové "profesi" se chovají jako hodný a zlý policisté.
Jedno písmeno
Zadá se téma a písmeno, na které vždy musí věta začínat. Tuto hru hrají dva herci, avšak pokud se někdo splete, střídá ho další - tzn. v konečném důsledku ji mohou hrát všichni.
Jedno slovo
Zadá se téma a herci musí při vyprávění (rozvíjení tématu) používat jen jedno slovo. Hru hrají všichni.
Interview
Tuto hru hrají tři herci. Je velmi podobná hře Jedno slovo. Jeden herec se stane moderátorem a dva herci se stanou jednou osobností - každý herec, který "tvoří" osobnost, musí použít jen jedno slovo. Moderátor musí poznat, kdo je ta osobnost.
Kdo jsem?
Tuto hru hrají všichni herci a je velmi podobná Seznamce a Párty. Tři herci znají téma. Jeden ho nezná a musí uhodnout, kdo je a v jaké situaci se nachází.
Muzika
Tuto hru "hrají" všichni herci. Jeden z nich předvádí pantomimicky píseň. Zbylí tři herci musí podle pantomim zjistit, o jakou písničku jde (mají sluchátka a nic neslyší!)
Nespokojený režisér
Tuto hru hrají všichni herci. Jeden z nich se stane režisérem a zbylí herci předvádí nějakou scénku z filmu (podle domluvy). Režisér je ovšem nespokojený a opravuje (přerušuje...) je, dokud není spokojený.
Nevhodný zpěv
Herci musí vymyslet (předvést...) něco, kam se vůbec nehodí zpěv.
Poslední písmeno
Tuto hru hrají jen dva herci na zadané téma, ale pokud se z nich někdo splete, střídá ho další herec. Každá věta musí začít na poslední písmeno věty předešlé (např. Dobrý den, jeden lístek. Kam?... atd.)
Pro neslyšící
Tuto hru hrají tři herci na zadané téma. Dva spolu hovoří a třetí to překládá do řeči pro neslyšící.

Kultovními hláškami ze slovenského vysílání jsou např. "Kto nakŕmí pavúkov?" "Kto pooberá čerešně?" "Dávaj si pozor na recyklované otázniky, moja."

Příběh
Zadá se téma a všichni herci musí téma rozvíjet krátkými větami a vytvořit tak příběh.
Rekvizity
Herci dostanou nějaké věci a musí je použít na to, k čemu se běžně nepoužívají. Hru hrají všichni herci.
Správně-nesprávně
Moderátor zadá téma a herci se rozdělí na dvojice. První dvojice předvede scénku, jak by měla vypadat. Druhá dvojice ji předvede tak, jak by nikdy vypadat neměla.
Telefonát
Tuto hru hrají dva herci a je velmi podobná hře Nečekaný telefonát. Jeden z nich ví všechno - kdo je, kdo je druhý herec a proč mu volá. Ten druhý herec tohle všechno musí uhodnout.
Teleshopping
Hru hrají jen dva herci. Na chvíli odejdou a moderátor jim připraví několik věcí a oni je musí na zadané téma (např. bolest nohou) předvést a přemluvit lidi, aby si to koupili.
To by nikdy neřekl
Tuto hru hrají všichni herci. V této hře musí herci vymyslet něco, co by nějaká osobnost (kterou moderátor zadá - např. Václav Klaus) nikdy neřekla.
Detektor lži
Tuto hru hrají 3 herci. Jeden sedí za stolem Daniela Dangla a má k dispozici zvonek. Dva zatím vedou rozhovor na určité téma a herec se zvonkem odzvoní vše, co je podle něj špatně. Poté se musí opravit. (např. „Byl jsem ředitelem té továrny“, zazvoní zvonek, „Byl jsem zaměstnanec té továrny“, zvonek, „Procházel jsem se kolem té továrny“.)

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Partička byla díky četným hudebním vystoupením v pořadu svými fanoušky v roce 2011 nominována na Českého slavíka. Přestože by se umístila na čtvrtém místě, pro porušení pravidel byla diskvalifikována.[15] V kategorii zpěváků však herci z Partičky diskvalifikováni nebyli, nejvýše, na padesátém místě, se umístil Ondřej Sokol.[16]

V divácké anketě Týdeníku televize TýTý 2011 se stala Partička celkovým vítězem. Další ocenění si odnesla v kategorii Pořad roku, jednu sošku získal i Ondřej Sokol v kategorii Osobnost televizní zábavy.[17]

V dalším ročníku ankety TýTý se Partička stala Pořadem roku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://revue.idnes.cz/particka-a-ondrej-sokol-na-tyty-jsem-stastnej-fa5-/lidicky.aspx?c=A120415_103747_lidicky_ved
 2. http://www.digizone.cz/clanky/na-primu-chteli-suchanek-s-genzerem-sami/
 3. http://www.mediashow.cz/show/particka-byla-pozastavena-a-hlasuje-se-o-novem-case.html
 4. http://aktualne.centrum.cz/kultura/televize/clanek.phtml?id=741150
 5. http://www.zapnimozek.cz/particka-jak-se-zrodil-fenomen
 6. VIDEO: Los Rotopedos, kapela z Partičky, představili klip. Týden [online]. 2012-11-01 [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. 
 7. Televizní Partička na Primě skončí, pokračovat bude živě. Revue iDNES.cz [online]. [cit. 2014-12-21]. Dostupné online. 
 8. Echo24, jh. Partička vs. La Parta. Stejný formát i herci na dvou kanálech. Echo24.cz [online]. 2015-10-12 [cit. 2015-10-12]. Dostupné online. 
 9. PETERA, Martin. Hlavním tahákem Primy bude Kapitán Exner, vrací se Partička. RadioTV [online]. 2017-08-03 [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. 
 10. [[Mirka Spáčilová|SPÁČILOVÁ, Mirka]]. RECENZE: Paradox. Už jen bláznivá Prima Partička má ještě rozum. iDnes.cz [online]. 2017-09-01 [cit. 2017-09-01]. Dostupné online. 
 11. http://www.partickanavzduchu.cz/
 12. http://www.partickanavzduchu.cz/particka-na-vzduchu-konopiste-2014/
 13. https://www.youtube.com/watch?v=8nUO2nBH9gw
 14. a b c https://www.youtube.com/watch?v=euoG2rDUWVQ
 15. http://www.ceskyslavik.cz/start.php?k=1109&p=37&c=1667
 16. http://www.ceskyslavik.cz/start.php?k=1109&p=37&c=1659
 17. http://kultura.idnes.cz/anketa-televizni-popularity-ty-ty-za-rok-2011-vitez-fvq-/televize.aspx?c=A120414_194953_televize_ptk

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]