Thor (komiks)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cosplay Thora.

Thor je fiktivní postava komiksových příběhů vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Poprvé se objevil v komiksové knize Journey into Mystery #83 roku 1962. Postavu vymyslel Stan Lee, do příběhu ji rozpracoval Larry Lieber a výtvarně ji ztvárnil Jack Kirby. Postava vznikla dle vzoru boha Thóra ze Severské mytologie.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Postava Thora byla vymyšlena Stanem Lee na počátku šedesátých let 20. století. Konceptem bylo vytvořit nadlidsky silného hrdinu, výsledkem tedy byl hrdina-bůh. Lee vysvětloval, že lidé v oné době dobře znali řeckou a římskou mytologii, proto raději čerpal ze severské.

Thor se poprvé objevil v komiksovém sešitu Journey into Mystery #83, vydané v USA v srpnu 1962. Na příbězích se podíleli Lee, Lieber a Robert Bernstein. Výtvarně poté Kirby, Joe Sinnott, Don Heck a Al Hartley.

Od čísla 97 (rok 1963) začala být vydávána i pěti-stránková minisérie "Tales of Asgard". Od čísla 104 (rok 1964) se příběhy "The Mighty Thor" staly hlavními příspěvky Journey into Mystery. K přejmenování došlo v březnu 1966, kdy celý sešit nově nesl název The Mighty Thor (a občas jen Thor).

V sedmdesátých letech k projektu přišli noví výtvarníci, a to Neal Adams a John Buscema, kteří nahradili Kirbyho tým. Ve stejné době Stan Lee přenechal psaní příběhů novému týmu, který tvořili Gerry Conway, Len Wein a Roy Thomas. Na konci sedmdesátých let byl Thor dílem Roye Thomase a Keitha Pollarda.

V osmdesátých letech projekt převzal spisovatel a výtvarník Walt Simonson. Poté se přidali ještě Tom DeFalco a Ron Frenz. Během projektu "Heroes Reborn" byl komiks znovu přejmenován na Journey into Mystery nyní již #503 (listopad 1996), což trvalo až do června 1998. Po ukončení "Heroes Reborn", jež se odehrává v alternativním Marvel světě, v červenci 1998 začala být vydávána druhá série nazvaná Thor vol. 2. Druhá série byla vydávána od roku 1998 do roku 2004, hlavními autory jsou Dan Jurgens a Michael Avon Oeming.

Třetí série započala v září 2007 a skončila v lednu 2009, jejími autory byli J. Michael Straczynski, Olivier Coipel a později Kieron Gillen a Billy Tan. Všechny tři série dohromady činily 600 čísel.

Po úspěchu filmu Thor z roku 2011 byly vydávány nové minisérie, jako jsou: Thor: The Mighty Avenger, Thor: First Thunder, Thor: For Asgard či Iron Man/Thor. Také začala být vydávána minisérie navazující na původní první sérii komiksů nazvaná The Mighty Thor. Mezi lety 2013 a 2014 byla vydávána série Thor: God of Thunder, kterou psal autor Jason Aaron. Od října 2014 je vydávána série Thor vol. 4, Thorem je zde netradičně žena, což odkazuje na dědictví crossoveru Original Sin. Sérii opět psal Jason Aaron. V listopadu roku 2015 byla tato série nahrazena navazující sérií Mighty Thor Vol. 2, ve které stále pokračoval Jason Aaron.

Hlavní série[editovat | editovat zdroj]

 • Journey Into Mystery #83–125 (srpen 1962 – únor 1966)
 • Thor #126-502 (březen 1966 – září 1996)
 • Journey Into Mystery #503–521 (listopad 1996 – červen 1998)
 • Thor Vol. 2 #1–85 (červenec 1998 – October 2004)
 • Thor Vol. 3 #1–12 (červenec 2007 – ledn 2009)
 • Thor #600–621 (duben 2009 – březen 2011)
 • Journey Into Mystery #622–655 (květen 2011 – srpen 2013)
 • The Mighty Thor #1–22 (květen 2011 – říjen 2012)
 • Thor: God of Thunder #1–25 (listopad 2012 – září 2014)
 • Thor Vol. 4 #1–8 (říjen 2014 – květen 2015)
 • The Mighty Thor Vol. 2 #1–... (listopad 2015 – ...)

Fiktivní biografie postavy[editovat | editovat zdroj]

Thorův otec Odin ho poslal z Asgardu na Zemi, aby se zde naučil lidskosti. Zbavil ho vzpomínek na své božství a vtělil ho do studenta medicíny Donalda Blakea. Po vystudování se vydal na cestu do Norska, kde spadl do jeskyně, v které poté nalezl asgardský artefakt - kladivo Mjolnir. Poté, co ho vytáhl z kamene se proměnil zpět v boha hromu Thora.

Po porážce prvních nepřátel se rozhodl žít s dvojí identitou, kdy jako člověk usiloval o přízeň zdravotní sestry Jane Foster a jako bůh hromu chránil lidstvo. Hlavním nepřítelem mu je jeho adoptovaný bratr Loki. Ten také může za zrod jeho dalších nepřátel, jimiž jsou: Absorbing Man, Wrecker a Destroyer.

Kvůli své pozemské lásce se odmítl vrátit do Asgardu i přes rozkaz svého otce. To vedlo k velkému odloučení mezi ním a Odinem. Na Zemi se stal členem týmu superhrdinů Avengers, mimo pozemské boje však často vypomáhal i v obraně Asgardu. Během bojů o Asgard, Odin souhlasil s Thorovou láskou k Jane Foster pokud však ona projde testem. Zkoušku kvůli zpanikaření nezvládla a byla poslána zpět na Zemi. Thor zůstal v Asgardu se zlomeným srdcem. Poté následovaly desetiletí epických bojů proti Lokimu a jeho přívržencům. V té době se Thor vracel na Zemi jen sporadicky.

V nových příbězích, popisujících alternativní budoucnost, Odin padl v bitvě proti Surturovi a Thor se stal vládcem Asgardu. Podrobil si své nepřátele a dokonce i Zemi a Avengers. Oženil se se zaklínačkou Amorou a zplodil s ní syna jménem Magni.

Thor není nesmrtelný, pouze pravidelnou konzumací Zlatých jablek bohyně Idunn (založena na Idunn) prodlužuje svůj život o tisíciletí. Jako syn dvou bohů je prakticky nejsilnější bytostí v Asgardu. Během boje může využít "zuřivosti Berserků", která dočasně znásobí jeho sílu a moc. Je velmi odolný vůči pozemským zbraním, a tím prakticky nezranitelný. Jako bůh hromu může ovládat blesky a vítr. Také jako jediný dokáže ovládnout mocný artefakt kladivo Mjolnir.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

V České republice vydávají komiksové knihy Thor nakladatelství CREW a Hachette Fascicoli.

Figurína filmové verze Thora v podání Chrise Hemsworthe, Japonsko, 2012.

Film a televize[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Animované filmy a seriály[editovat | editovat zdroj]

 • 1966 - The Mighty Thor - americký animovaný seriál (součást série The Marvel Super Heroes)
 • 2011 - Thor & Loki: Blood Brothers - americký animovaný seriál o čtyřech epizodách
 • 2011 - Thor: Tales of Asgard - americký animovaný film

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]