Berserkové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Berserkové neboli Berserkrové bylo označení pro severské bojovníky, kteří se vyznačovali svojí zběsilostí v boji. Jejich název je odvozen buď přímo od slova berserkr - medvědí košile - (oblékající se do medvědích kožešin), nebo od bare serk - bez košile (tj. bez brnění), nebo od slova björneserk - člověk ve zvířecí kůži, člověk zvířecí povahy.

Před bojem často jedli jistý druh byliny, který způsoboval neovladatelný hněv, pak nevnímali ani bolest ze zranění a oplývali nelidskou silou (silní jako medvědi a býci). Většinou se to ale dědilo z generace na generaci. Byl to tedy spíše jistý druh nemoci. Často byli v bitvě jen do půli těla, někdy se odívali do kůží z vlků, či medvědů. V tato zvířata jim byly dokonce přisuzovány proměny. Před bitvou upadali do bojové extáze, kdy okusovali okraje svých štítů a stávalo se, že vznikl boj mezi jimi samotnými, jak moc byli nabuzení do bitvy.

I mnozí z králů měli celé družiny berserků. Hrólf Tyčka měl tucet bojovníků, kteří zdolali většinu vojska krále Áliho i krále samotného.

Berserkové uctívali hlavního severského boha Odina. Čekali také na Ragnarok (konec světa), kdy měli stát právě po boku boha Odina.

Jak bylo již výše zmíněno, Berserkové necítí v boji bolest, je také teorie, že je to způsobeno mochomůrkami, díky nimž měli halucinace, ale také zběsilé chování jak vůči nepřátelům, tak i vůči sobě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Berserker na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jitka Vlčková: Encyklopedie mytologie germánských a severských národů, Praha 2006