Ragnarök

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Ragnarok.
Poštovní známka Faerských ostrovů s vyobrazením Ragnaröku

Ragnarök je v severské mytologii označení pro konec světa, zánik bohů, poslední bitvu mocností dobra a zla. Podle legendy má svět být opět obnoven, protože přežije osm dobrých bohů a jeden lidský pár, který se před nebezpečím ukryje ve kmeni Yggdrasilu. Poté se znovu objeví lidstvo.

Význam slova[editovat | editovat zdroj]

Ragnarök je složenina dvou germánských slov. První kořen slova ragna znamená „organizující mocnosti“, čímž jsou myšleni bohové. Druhý kořen rök znamená „úděl“ nebo „osud“, tudíž celý název zní „úděl bohů“.

Tradiční podání[editovat | editovat zdroj]

Bohové vědí, že ragnarök je nevyhnutelný. Existuje věštba, že na konci světa dojde k velké bitvě, v níž budou zničeni, přesto se na ni připravují. Velikost bohů spočívá v tom, jak vzdorují osudu, kterému se nemohou vyhnout. Závěrečné stadium jejich života se ohlásí různými zlými znameními. Nejprve přijde krutá zima fimbulvetr a takové zimy přijdou tři za sebou, aniž bude léto, po celé zemi zavládnou kruté boje.

Slunce a měsíc, které pronásledují vlci, jimi budou spolknuty a nastane tma. Na svět zaútočí tři hlavní mocnosti. Z moře se vyplazí obrovský „světový had“

Midgardsormr (Jörmungandr) v bojovné náladě, čímž uvede do pohybu loď z nehtů mrtvých Naglfar. Tuto loď řídí obr Hrym, kormidelníkem je Loki. Z jihu přijíždí démon ohně Surtr se syny Múspellheimu (ohnivého světa). Ale ze všech nejstrašnější je vlk Fenrir. V tuto chvíli povstane Heimdall a zatroubením dá vědět, že nastává ragnarök a bohové se odějí do boje.

Víðarr bojuje s Fenrirem. Detail z Gosforthského kříže v Cumbrii na severozápadě Anglie (10. století)

Freyr bojuje proti Surtovi, ale padne. Thór bojuje s Midgardsormem a oba se zabijí navzájem. Fenrir spolkne Odina, je však zabit jeho synem Vídarem. Týr bojuje s nestvůrným psem Garmem (hlídač z podsvětí) a přivodí si navzájem smrt, stejně dopadne souboj Lokiho a Heimdalla. Pak Surtr vrhne na celou zem oheň a vše spálí.

Po Ragnaröku se rozzáří slunce nové, dcera starého, které bude tak jasné jako předešlé. Z oceánu vyvstane nová země, kterou zalidní lidé, potomci muže Leiftrasiho a ženy Líf. Ti se ukryli v kořenech jasanu Yggdrasilu. A bohové (Vídar, Váli a Tórovi synové Módi s Magnim), kteří přežili, spolu s Baldrem a jeho slepým bratrem Hödem, navrátivšími se z Helheimu, naleznou v troskách Valhally poselství Odinaruny.

Konec světa[editovat | editovat zdroj]

Podle expertů na norskou mytologii byl Ragnarök předpovězen na 22. únor 2014.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) Ellie Zolfagharifard: "Will the world end in 100 days? Sounding of ancient trumpet in York warns of Viking apocalypse on 22 February 2014". Daily Mail. 13. listopad 2013.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]