Mýdlová opera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mýdlová opera (anglicky soap opera) je rozhlasový nebo televizní seriál s velkým počtem dílů, zabývající se převážně mezilidskými vztahy. Příběhy jsou smyšlené, jednoduché, dramatickémelodramatické, většinou nerespektují plynutí času – jsou nekonečné, vysílají se, dokud neopadne zájem diváků. Jednotlivé díly na sebe téměř nenavazují, společné mají jen postavy nebo prostředí. Pravidelní diváci časem získávají silný vztah k postavám seriálu a herci často bývají s postavami doživotně svázáni.

První mýdlové opery byly uvedeny ve dvacátých letech dvacátého století v amerických rozhlasových stanicích, s nástupem televize ve čtyřicátých letech se přesunuly na obrazovky a staly se vůbec první televizní zábavou. Vzniklo také dělení na denní (daytime) mýdlové opery vysílané v dopoledních hodinách se zaměřením na ženy v domácnosti a (primetime) mýdlové opery vysílané v hlavním večerním čase.

Ironické pojmenování mýdlová opera vznikl ze spojení mezi seriály a jejich sponzory, kterými v počátcích byly hlavně společnosti vyrábějící prací prášky a kosmetické přípravky. V původních rozhlasových sériích byla reklama zařazována i přímo do textu. Například „miláčku, jdu právě do města, kde ve Vodičkově ulici v obchodě pana Kratochvíla koupím skvělé Hromádkovo mýdlo, které tak nádherně voní“. Slovo „opera“ se do názvu dostalo vzhledem k významné roli hudby (tzv. soap music) zvláště v původních rozhlasových pořadech.

Mýdlové opery se celosvětově ujaly. Hlavní produkce stále zůstává ve Spojených státech, v zemích Latinské Ameriky (Mexiko, Argentina, Brazílie, Venezuela) jsou populární seriály podobného žánru, telenovely.

Známé mýdlové opery[editovat | editovat zdroj]

Příklady soap oper vysílaných v ČR[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Brunsdon, C. „Writing about Soap Opera“ in L. Masterman (ed.), Television Mythologies, London: Comedia,1984
  • Ang, I. Melodramatic Identifications: Television Fiction and Women´s Fantasy, Oxford University Press. 1997.
  • Volek, J.; Mýdlová opera (Soap opera), Revue pro média č.1;

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]