Mýdlová opera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mýdlová opera (anglicky soap opera) je rozhlasový nebo televizní seriál s velkým počtem dílů, zabývající se převážně mezilidskými vztahy. Příběhy jsou smyšlené, jednoduché, dramatickémelodramatické, většinou nerespektují plynutí času – jsou nekonečné, vysílají se, dokud neopadne zájem diváků. Jednotlivé díly na sebe téměř nenavazují, společné mají jen postavy nebo prostředí. Pravidelní diváci časem získávají silný vztah k postavám seriálu a herci často bývají s postavami doživotně svázáni.

První mýdlové opery byly uvedeny ve dvacátých letech dvacátého století v amerických rozhlasových stanicích, s nástupem televize ve čtyřicátých letech se přesunuly na obrazovky a staly se vůbec první televizní zábavou. Vzniklo také dělení na denní (daytime) mýdlové opery vysílané v dopoledních hodinách se zaměřením na ženy v domácnosti a (primetime) mýdlové opery vysílané v hlavním večerním čase.

Ironické pojmenování mýdlová opera vznikl ze spojení mezi seriály a jejich sponzory, kterými v počátcích byly hlavně společnosti vyrábějící prací prášky a kosmetické přípravky. V původních rozhlasových sériích byla reklama zařazována i přímo do textu. Například „miláčku, jdu právě do města, kde ve Vodičkově ulici v obchodě pana Kratochvíla koupím skvělé Hromádkovo mýdlo, které tak nádherně voní“. Slovo „opera“ se do názvu dostalo vzhledem k významné roli hudby (tzv. soap music) zvláště v původních rozhlasových pořadech.

Mýdlové opery se celosvětově ujaly. Hlavní produkce stále zůstává ve Spojených státech, v zemích Latinské Ameriky (Mexiko, Argentina, Brazílie, Venezuela) jsou populární seriály podobného žánru, telenovely.

Známé mýdlové opery[editovat | editovat zdroj]

Soap opera (známá také jako mýdlová opera) je výraz pro rozhlasový či televizní seriál s velkým počtem dílů. Jeho obsahem je řešení mezilidských vztahů a problémů. Hlavní hrdinové nebo hrdinky mají obvykle problémy s nešťastnou láskou, rodinnými a pracovními vztahy, finanční situací, intrikami, nechtěným těhotenstvím a podobně. Příběhy jednotlivých soap oper jsou si velice podobné, zápletky jsou jednoduché a předvídatelné, ovšem nechybí dramatický náboj. Některé soap opery jsou téměř nekonečné, mají několik sérií a tisíce dílů. Obvykle se vysílají několik let, dokud je o jejich pokračování zájem.

Počátky soap opery sahají do dvacátých let 20. století, kdy byly uváděny v rozhlasových stanicích. Název soap opera vznikl proto, že v počátcích byly sponzory těchto mýdlových oper kosmetické firmy a firmy vyrábějící prací prášky. Jejich reklamy byly potom cíleně zařazeny do dialogů. Tyto reklamní triky se uplatňují i v dnešní době, je to ale méně násilnou formou. Hlavní hrdinové například mají určitou značku telefonu, bot, auta, mají oblíbený určitý nápoj a podobně. Slovo „opera“ se do názvu dostalo proto, že v rozhlasových vysíláních měla hudba velmi významnou roli. První televizní mýdlová opera potom vznikla přibližně ve třicátých letech 20. století právě z rozhlasových her.

Příběhy o mezilidských vztazích byly určeny především pro ženy v domácnosti a na mateřská dovolené. O tom vypovídá i vysílací čas, protože soap opery jsou v programu televizních stanic většinou v dopoledních hodinách. V dnešní době tyto soap opery sledují převážně ženy, a to v jakékoliv věkové kategorii. Občas s nimi příběhy sledují i muži, ti se to ale stydí veřejně přiznat. Někdy jsou také soap opery považovány za „červenou knihovnu“ a pokleslý žánr. Tento názor zastávají především muži.

I přesto, že je soap opera považována za nízký žánr, má své kouzlo a je součástí života spousty lidí. Jsou důležité při sociální interakci, kdy příznivci určité mýdlové opery sdílejí své dojmy a obavy nad osudy hlavních hrdinů. Tato činnost příznivce tohoto žánru spojuje. Ti potom vytváří různé fancluby, ztotožňují se s hlavními hrdiny a prožívají s nimi jejich osudy. Soap opery také vytváří módní trendy a ovlivňují životní styl svých příznivců.

Soap opery lze rozdělit na dva druhy: V prvním je obvykle hlavní hrdinkou mladá, krásná, laskavá žena, jejímž životním cílem je velká láska. Většinou se zamiluje do muže, ze kterého se později vyklube bohatý a úspěšný muž. Její snahy jsou ale zmařeny intrikami a nenávistí rodiny jejího vyvoleného (především jeho matky) a pohlednými sokyněmi, které usilují o stejného muže. Jiný scénář ukazuje osudy chudých žen v podřízené pozici, které se zamilují do svého pána nebo jeho synů a s pomocí podpory ostatních zaměstnanců si hledají cestu k jeho srdci. Ve druhém typu soap opery je pak hlavní hrdinkou mladá, úspěšná, emancipovaná žena, která se nechce vázat, ale přitom hledá toho pravého. Hlavní hrdinky mají stejnou pozici jako muži, vykonávají stejná zaměstnání, občas jsou i na vyšší funkci. I ve vztazích se potom chovají dle mužského stereotypu – jsou nestálé, jde jim jen „o jedno“ atd.

Příklady soap oper vysílaných v ČR[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Brunsdon, C. „Writing about Soap Opera“ in L. Masterman (ed.), Television Mythologies, London: Comedia,1984
  • Ang, I. Melodramatic Identifications: Television Fiction and Women´s Fantasy, Oxford University Press. 1997.
  • Volek, J.; Mýdlová opera (Soap opera), Revue pro média č.1;

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]