Miřetice (okres Chrudim)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Miřetice
Hlavní pamětihodností Miřetic je Památník Ležáky.

Hlavní pamětihodností Miřetic je Památník Ležáky.

znak obce Miřeticevlajka obce Miřeticeznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0531 571831
kraj (NUTS 3): Pardubický (CZ053)
okres (LAU 1): Chrudim (CZ0531)
obec s rozšířenou působností: Hlinsko
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 17,13 km²
počet obyvatel: 1219 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 390 m n. m.
PSČ: 538 25 až 539 55
zákl. sídelní jednotky: 13
části obce: 8
katastrální území: 3
adresa obecního úřadu: Miřetice 66
539 55 Miřetice u Hlinska
starosta / starostka: Jaroslav Chour
Oficiální web: www.miretice.cz
E-mail: obec@miretice.cz

Miřetice
Red pog.png
Miřetice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Miřetice (německy Miřetitz, od roku 1939 Mirschetitz) se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický. Ke dni 1. 1. 2014 zde žilo 1219 obyvatel.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325.

Obec několik set let náležela k panství Přestavlky. Roku 1837 se zde zmiňuje pila a mlýn. Již tehdy se zde těžila žula a existovalo pět chovných rybníků. Těžba žuly, s ní související kamenictví, rybníkářství a zemědělství byly tradiční zdroje obživy miřetických. Název obce se odvozuje od zemana Miřaty, jenž měl dle legendy tvrz v blízkých lesích.

Ještě v 19. století šlo o nevelkou vesnici (k roku 1830 měla 26 domů a 167 obyvatel). Po druhé světové válce byly Miřetice v souvislosti s těsnou blízkostí památníku Ležáky modernizovány; velký stavební rozmach nastal v 60. letech 20. století. Obec nemá významnější historické stavební jádro; jen při křižovatce silnic od Dubové (č. 337) a od Žumberka (č. 33775) připomíná původní náves čtveřice chalup postavených do oblouku (čp. 1, 2, 20 a 3).

Původní velký Miřetický rybník zabíral prostor vedle této staré návsi; po válce však byl vysušen a na jeho místě vzniklo mj. fotbalové hřiště a řada stavebních parcel. Na místě jeho horního břehu je dnes autobusová zastávka. Přiléhá hostinec U Mrázků, další z mála dochovaných historických budov.

Vybavenost a podnikání[editovat | editovat zdroj]

Největším podnikem v obci je Eltop Praha s.r.o. (asi 100 zaměstnanců). V obci se nachází mateřská škola, základní škola (1. stupeň), dvě prodejny potravin a několik dalších drobných prodejen; v provozu je hostinec a restaurace s penzionem. Do začátku 90. let bylo v obci též kino. Dále je zde pošta, ordinace praktického a zubního lékaře.

Fotbalový klub Tatran Miřetice byl založen roku 1941; v obci je též činná odbočka Českého střeleckého svazu a několik dalších spolků.

Okolí obce[editovat | editovat zdroj]

  • Památník Ležáky – 2 km JV; pietní park připomínající válečnou tragédii
  • Ležácká rokle – potok Ležák mezi Ležáky a Miřeticemi v délce zhruba 1,5 km protéká skalnatou peřejnatou roklí s přírodě blízkým smíšeným lesem.
  • Na Perku – 2 km severně; samota se slunečními hodinami v jižním štítě.
  • Kovárenský rybník – rybník s přilehlou slatinnou loukou je chráněn jako přírodní památka; předmětem ochrany jsou vzácné mokřadní rostliny.
  • Na území obce leží několik zatopených žulových lomů (především u osad Švihov a Dubová), jež jsou využívány k rekreaci. U osady Havlovice leží tři rozsáhlé chovné rybníky Petráň, Hořička a Žďár. Na jih od obce se prostírají rozsáhlé lesy; část území spadá do CHKO Železné hory.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]