Orel (okres Chrudim)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Orel
Orel čp. 41

Orel čp. 41

znak obce Orelvlajka obce Orelznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0531 571962
kraj (NUTS 3): Pardubický (CZ053)
okres (LAU 1): Chrudim (CZ0531)
obec s rozšířenou působností: Chrudim
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Orel
katastrální výměra: 6,44 km²
počet obyvatel: 778 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 275 m n. m.
PSČ: 537 01 až 538 21
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 2
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Orel 67
538 21 Slatiňany
starosta / starostka: Vladimír Příhoda
Oficiální web: www.obecorel.cz
E-mail: obecorel@quick.cz

Orel
Red pog.svg
Orel
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Orel se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický. Obec Orel hraničí s městy Slatiňany a Chrudim. Ke dni 1. 1. 2013 zde žilo 769 obyvatel z toho 395 mužů a 374 žen.[2]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Orel se nachází jihovýchodně, 4,5 kilometrů, od centra bývalého okresního města Chrudim. Sousedí přímo s městy Chrudim a Slatiňany.

Rozkládá se v rovinatém terénu, který je na severní straně ohraničen kopcem zvaným Tři Bubny, na jihu jsou nedaleko výběžky Železných hor se Skalkou a Žumberkem a na jihozápadě se terén za Slatiňany zvedá k vrchům Chlum a Hůra. Na severozápadě je na dohled hrana náhorní planiny nazývaná Vlčí Hory. Leží na rovině východně od Slatiňan, východně od řeky Chrudimky a východně od severního okraje CHKO Železné hory.

Podloží obce tvoří Česká křídová pánev, která je z většiny tvořena opukou, která pochází z období křídového moře. Orel se nachází v místě, kde bývalo rozsáhlé, zaniklé jezero. Zůstávaly po něm bažiny a později rašeliniště tzv. Orliny. Od 17. století je doloženo kopání rašeliny na Orlinách a ještě v 19. století se zdejší rašelina používala jako topivo a stelivo. Rašelina se také používala v první chemičce v Lukavici na pražení vytěženého pyritu.

O výskytu bažin a rašelinišť může svědčit i možný výklad vzniku názvu sousedního města Slatiňany = slatina = rašeliniště = bažina. V Orli se dříve těžila opuka a červenice, které byly používány ke stavbě domů. Skály po těžbě opuky byly zavezeny komunálním odpadem a nejsou již znatelné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1360.

Název obce je rodu ženského. Skloňuje se jako "obec" (4.p.č.j = 1.p.č.j.; vidím Orel). Proto ukazujeme ta Orel. Jméno obce je poprvé doloženo v roce 1360. Vzniklo starobylou přivlastňovací příponou z osobního jména (Orlův dvůr). Od roku 1924 se používá úředně původní tvar Orel.

Jméno obce[editovat | editovat zdroj]

Poprvé doložené v roce 1360. Jméno obce Orel vzniklo starobylou přivlastňovací příponou z osobních jmen a zaznamenala Orlův dvůr. Později se začala užívat podoba jména Vorel, s pravopisnou variantou Worel, ale od roku 1924 bylo nařízeno používat původního tvaru Orel.

Znak a prapor[editovat | editovat zdroj]

Znak a prapor udělil obci Orel dne 16. února 1999 Parlament České republiky. Znak je navržen jako černý orel s červenou zbrojí ve stříbrném štítě. Orel drží v (jeho) pravém pařátu na červené žerdi stříbrný prapor s červenými napínacími háky ke kuši. Vycházelo se z historie obce Orel.

Ideový tvůrce podoby praporu a znaku byl Miroslav Pavlů, definitivní výtvarnou podobu jim dal Zdeněk Valebný. Tvůrci vycházeli z erbovního znamení domácí vladycké rodiny z Orle, pozdějších Orelských ze Sán. Přesněji ze znaku Michálka ze Sán, který sloužil ve vojsku krále Jiřího z Poděbrad a který měl v erbu dva křížem přeložené háky k natahování samostřílu, jež se dnes staly znakem obecního praporu.[3]

Orelské spolky, družstva, organizace[editovat | editovat zdroj]

Spolkový život byl v Orli bohatý zvláště v období první republiky. Fungovalo zde několik spolků, družstev i politických stran. Např. Český červený kříž, Český svaz žen, Honební společenstvo, Junák - svaz skautů a skautek ČR, Sbor dobrovolných hasičů, Spolek chovatelů a další.

Nyní zde působí např. sdružení maminek Orelský bubínek, které se spojily a pořádají různé akce. Dále v Orli funguje fotbalový klub TJ Orel, který hraje okresní přebor. Oddíl má 4 fotbalová družstva.

Školství[editovat | editovat zdroj]

Základní škola[editovat | editovat zdroj]

Základní škola v Orli

V obci se nachází základní dvoutřídní škola pro 1.-5. ročník.

První zmínka o škole pochází z období před rokem 1700. Prvním doloženým učitelem v Orli je Jan Kábele. Školu navštěvovaly i děti z Vlčnova a z Kunčí. V roce 1828 chodilo do orelské školy celkem 126 dětí (63 z Orle, 34 z Kunčí a 29 z Vlčnova). V roce 1883 se začala stavět nová školní budova, která po rekonstrukcích slouží dodnes.

Mateřská škola[editovat | editovat zdroj]

Mateřská škola byla v Orli založena na návrh učitele Rudolfa Ságla. Učit se zde začalo 1. února 1946. Tehdy měla školka 29 žáků. Byla provizorně umístěna ve škole

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel svatého Jiří u Tří Bubnů
  • Polní opevnění - valy (Šance), archeologické naleziště u kostela

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]
  2. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2013 [online]. Český statistický úřad, [cit. 2014-02-14]. Dostupné online.  
  3. obecorel.cz [online]. obecorel.cz, [cit. 2016-02-07]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]