Sobětuchy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o obci na Chrudimsku. O části obce Tuřice pojednává článek Sobětuchy (Tuřice).
Sobětuchy
Kostel Nejsvětější Trojice v Sobětuchách
Kostel Nejsvětější Trojice v Sobětuchách
Znak obce SobětuchyVlajka obce Sobětuchy
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0531 572276
Pověřená obec a obec s rozšířenou působnostíChrudim
Okres (LAU 1)Chrudim (CZ0531)
Kraj (NUTS 3)Pardubický (CZ053)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel992 (2021)[1]
Rozloha3,82 km²
Katastrální územíSobětuchy
Nadmořská výška285 m n. m.
PSČ537 01
Počet částí obce3
Počet k. ú.1
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduSobětuchy 4
53701 Chrudim 1
obec@sobetuchy.cz
StarostaJiří Sokol
Oficiální web: www.sobetuchy.cz
Sobětuchy
Sobětuchy
Další údaje
Kód obce572276
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zamrzlý Pouchobradský rybník

Obec Sobětuchy se nachází 3 km západně od Chrudimi v okrese Chrudim, kraj Pardubický kraj. Žije zde 992[1] obyvatel. Obec leží na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny. Sobětuchy protéká potok Bělina (někdy také označován jako Markovický).

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1272, kdy je ve spisech Regesta diplomatica na listině mezi svědky podepsán zeman Boleslav ze Sobětuch. Obec byla dříve rozdělena na dvě části, které patřily pod správu dvou klášterů - klášter sv. Jiří a klášter ve Vilémově. Církevní majetek však po husitských válkách přešel do rukou světských. Posledním feudálním majitelem první části obce byl kníže František Josef Auersperg. Část druhá byla v průběhu let přidělena k vedlejší obci Stolany, s nimiž měla společného majitele i rychtáře. Posledním pánem byl kníže Kinský.

Osada Pouchobrady vznikla kolem poplužního dvora, což bylo sídlo staré vladycké rodiny Pouchobradských z Pouchobrad. Nejstarším známým držitelem byl Jindřich z Pouchobrad, který v roce 1415 pověsil svoji pečeť k stížnostnímu listu na protest proti upálení Mistra Jana Husa.

Osada Vrcha vznikla na konci 18. století, kdy se postupně přistavovaly viniční domky na chrudimských vinicích. Ty se táhly až k tehdejším hranicím Sobětuch a obce Lány.

Z této obce pocházel již zesnulý pekař Stanislav Pecka, bojovník za zrušení letního času.[2]

Památky v obci[editovat | editovat zdroj]

Dřevěný kostel Nejsvětější Trojice stával v osadě Pouchobrady již počátkem 14. století. Později byl přestavěn v gotickém slohu. V roce 1889 byla vystavěna nová zděná věž, obnovena fasáda a instalovány varhany. Ze zařízení kostela je nejcennější deskový obraz Assumpty se sv. Barborou a sv. Kateřina od Mistra královéhradeckého oltáře z 15. století, kamenná středověká křtitelnice, obraz světice ze 16. století, zbytky nástěnných maleb a symboly evangelistů na klenbě.

Další památky:

  • Pouchobradský rybník
  • Hospoda Na Zavadilce z 16 .století
  • Hospoda Na Jetelce ze 17. století
  • Roubená chalupa

Vybavení obce[editovat | editovat zdroj]

V obci je zavedena voda, plyn a kanalizace. V Sobětuchách lze navštívit menší obecní knihovnu s necelými 800 knihami, u autoopravny Jíně je i knihonbudka, kde si můžete výpůjčit knihu, dokonce si ji i nechat a nebo naopak rozšířit počet knih tím, že do ní přidáte jinou knihu. Nechybí zde ani spolky jako Sbor dobrovolných hasičů (okrsek č. 22) a Rybářský spolek Sobětuchy.

Sbor dobrovolných hasičů[editovat | editovat zdroj]

Sbor dobrovolných hasičů vznikl po rozdělení společného Stolanského sboru 24. května 1890, kdy se konala valná hromada v Sobětuchách v hostinci Na Jetelce.

Rybáři Sobětuchy[editovat | editovat zdroj]

Obec zajišťuje rybníkářskou činnost prostřednictvím sdružení obce a osob. Tento spolek rybářů zajišťuje hospodaření na Pouchobradském rybníce, který je majetkem obce. Výměra rybníku je přibližně 30 tisíc m², je průtočný na Markovickém potoce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Zemřel nejznámější odpůrce letního času, pekař Stanislav Pecka. Novinky.cz [online]. 2009-09-02 [cit. 2017-04-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]