Lukavice (okres Chrudim)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lukavice
Střed Lukavic
Střed Lukavic
Znak obce LukaviceVlajka obce Lukavice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0531 571768
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Chrudim (CZ0531)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Chrudim
Historická země Čechy
Katastrální výměra 9,44 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 864 (2019)[1]
Nadmořská výška 308 m n. m.
PSČ 538 21
Zákl. sídelní jednotky 6
Části obce 6
Katastrální území 3
Adresa obecního úřadu Lukavice 1
53821 Slatiňany
Starosta Miloslav Stehno
Oficiální web: www.lukavice.com
E-mail: ou.lukavice@tiscali.cz
Lukavice
Lukavice
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Lukavice se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický. Obec se rozkládá na severních a západních svazích kopce Jahodnice, který uzavírá kotlinu 8 km jižně od města Chrudimi. Žije zde 864[1] obyvatel. 500 m západně od obce protéká řeka Chrudimka a za ní se již zvedají první kopce Železných hor.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název Lukavice je předslovanský a dokládá osídlení již v době před Kristem, kdy v nedalekém Hradišti u Českých Lhotic stálo keltské oppidum. V době raného slovanského osídlení zde začínal hraniční hvozd na pomezí Čech a Moravy. Pomístní název Mýto ukazuje, že zde na stezce, která vstupovala do Chrudimské sídelní komory, stávala mýtnice. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1312. Na konci 16. století se zde začal těžit pyrit. V 17. století zde byla vybudována továrna na jeho zpracování. Hlavním produktem byla síra. Po roce 1746 došlo ke změně technologických postupů výroby. Milíře byly nahrazeny hliněnými pecemi, které umožnily vyrábět sirný květ, využívaný pro lékařské účely. Vedlejším produktem byly výpalky, ze kterých se začala vyrábět zelená skalice, zvaná vitriol. Využití nalezla v kožedělném průmyslu, sloužila k impregnaci dřeva a k výrobě kyseliny sírové. Lukavice byla největším výrobcem kyseliny sírové v celé monarchii. Doly byly uzavřeny v roce 1892 a v roce 1905 se chemická výroba přesunula do nedalekých Slatiňan. Památkou na hornickou minulost obce je hornický oltář v kostele sv. Bartoloměje v nedalekých Bítovanech.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Pyritové doly, šachty a štoly[editovat | editovat zdroj]

Hlavní šachtou lukavických pyritových dolů byla Bartolomějská šachta. Již v roce 1809 dosáhla své největší hloubky 110 m. Nejhlubší patra dolu pak sahala až do hloubky 210 m a táhla se do vzdálenosti několika kilometrů. Na ústí šachty stála těžní věž a kulový žentour. Dnes je šachta uzavřena betonovou deskou a zatopena důlní vodou.

Nedaleko byla vybudována vodní šachta Vilemína, která sahala do hloubky 66 m, a která sloužila k odvodňování zdejších dolů. Voda z ní odtékala odvodňovací štolou. Pumpy pohánělo vodní kolo o průměru 8 m. V blízkosti jámy jsou rozsáhlé zbytky důlních odvalů a odpadů z chemické výroby.

Při hloubení lukavických pyritových dolů v polovině 18. století bylo třeba počítat s jejich odvodněním. Pro usnadnění čerpání vod byla vyražena odvodňovací štola dlouhá 1593 m, ústí v údolí Chrudimky u někdejší osady „Na Pilce“. Počátek štoly je v Lukavici v hloubce 23 m. Štola je velmi úzká a k jejímu čištění sloužilo asi 7 komínů. Trasa štoly je většinou souběžná s Lukavickým potokem. Důlní vody jsou v důsledku rozkladu pyritu značně kyselé s vysokým obsahem sloučenin železa, které se usazují jak ve štole, tak v potoce a řece Chrudimce, jako nápadně rezavě hnědé povlaky. Kyselé vody (tzv. Lukavina) působily značné škody na mlýnském zařízení mlýna „Skály“ a při haváriích se škody projevovaly i v 10 km vzdálené Chrudimi. Docházelo k úhynu ryb a vodní drůbeže. Aby se zabránilo škodám ve mlýně „Skály“, byla tato voda převedena zvláštním kanálem pod řečištěm Chrudimky, mimo dosah mlýna. V poslední době byl tento systém znovu obnoven. Pískovcový portál při ústí štoly je chráněn jako technická památka.

Zámeček[editovat | editovat zdroj]

V roce 1700 dal knížecí rod Auerspergů postavit barokní budovu knížecího horního úřadu. Dnes zde sídlí obecní úřad.

Další památky[editovat | editovat zdroj]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠPÁS, Radim. Lukavice 1312-2012. Chrudim: Vodní zdroje Chrudim, 2012. 100 s. ISBN 978-80-905154-2-0. S. 17.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]