František Chvalkovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Chvalkovský
František Chvalkovský v roce 1923
František Chvalkovský v roce 1923
Narození 30. července 1885
Jílové u Prahy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 25. února 1945 (ve věku 59 let)
Berlín
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Místo pohřbení Praha
Alma mater Univerzita Karlova
Povolání politik a diplomat
Politické strany Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu
Děti Nyta Doverová
Funkce ministr zahraničních věcí Československa (1938–1939)
poslanec
vyslanec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Chvalkovský (30. července 1885 v Jílovém u Prahy[1]25. února 1945 v Berlíně) byl politik a diplomat první československé republiky a ministr zahraničí druhé republiky. V letech 1923 až 1925 působil jako druhý řádný vyslanec ČSR ve Spojených státech amerických.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Období před válkou[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval práva. Stal se blízkým spolupracovníkem, tajemníkem Antonína Švehly. Vstoupil do Agrární strany, v níž patřil k pravicovému křídlu. Politicky se angažoval i po zániku Československa.[2]

Činnost v protektorátu[editovat | editovat zdroj]

Po svém jmenování do funkce ministra zahraničí začal prosazovat pragmatickou politiku orientovanou na hitlerovské Německo. V březnu 1939 doprovázel prezidenta Emila Háchu do Berlína k jednáním s Hitlerem a je podepsán pod protokolem, který vkládá vládu nad Čechy a Moravou „do rukou Vůdce“. Po zřízení Protektorátu Čechy a Morava byla nemožná samostatná zahraniční politika země. Chvalkovský nastoupil do nově zřízené funkce vyslance Protektorátu Čechy a Morava ve Velkoněmecké říši. Byl jedinou osobou s titulem vyslance Protektorátu, když bylo zrušeno ministerstvo zahraničních věcí. Přesto nebyl součástí tzv. diplomatického sboru a podléhal Úřadu říšského protektora v Čechách a na Moravě. Pohyb a jednání F. Chvalkovského na území Protektorátu Čechy a Morava byly pečlivě sledovány bezpečnostní služebnou (Sicherheitsdienst RF SS) v Praze, jak ukazuje záznam z 18. března 1941.[3] Ve sdělení se uvádí jeho telefonát s tehdejším předsedou vlády Eliášem a také ministrem obchodu Kratochvílem. Jednání také uskutečnil s bývalým předsedou vlády Beranem o důsledcích podpisu paktu mezi Německem a Ruskem. Schůzka se uskutečnila v hotelu Šroubek, poté se Chvalkovský vrátil zpět do Berlína. Zahynul ve voze, který byl napaden hloubkovým stíhačem na dálnici nedaleko Berlína. Po převozu ostatků mu byl v Praze vypraven honosný pohřeb za účasti předních osobností protektorátního života. Nástupce v úřadu již nebyl do konce války jmenován.
Podobná sledování se prováděla běžně u všech politických činných osob (viz příklad F. Machníka, bývalého ministra obrany – sdělení z 7. března 1941[4]) .

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Jílové u Prahy
  2. BARTOŠ, Josef; KOVÁŘOVÁ, Stanislava; TRAPL, Miloš. Osobnosti českých dějin. Olomouc: ALDA, 1995. ISBN 80-85600-39-0. Kapitola Chvalkovský František, s. 130. 
  3. Sdělení K.H.Fankovi [online]. Praha: 1941. S. 113. Dostupné online. (německy) 
  4. Reichssicherheithauptamt [online]. Praha: 1941. S. 114. Dostupné online. (německy) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]