Vojtěch Mastný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vojtěch Mastný
podobizna z r. 1928
podobizna z r. 1928
6. vyslanec v Berlíně
Ve funkci:
1932 – 1939
PrezidentTomáš Garrigue Masaryk
Edvard Beneš
PředchůdceFrantišek Chvalkovský
Stranická příslušnost
Členstvíbezpartijní

Narození18. března 1874
Praha-Nové Město
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí25. ledna 1954 (ve věku 79 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Národnostčeská
ChoťZdena Mastná
RodičeVojtěch Mastný otec
SídloLondýn, Řím, Berlín
Alma materPrávnická fakulta UK, Sorbona, École des Chartes
Profesediplomat, právník
Náboženstvířímskokatolické
PodpisVojtěch Mastný, podpis
CommonsVojtěch Mastný
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojtěch Mastný (18. března 1874 Praha-Nové Město[1]25. ledna 1954 Praha) byl československý diplomat první Československé republiky a český právník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z poměrně zámožné pražské průmyslnické rodiny, která během 19. století vybudovala textilní továrnu v Lomnici nad Popelkou. Jeho otec Vojtěch Mastný starší se angažoval od roku 1868 při budování a správě první české obchodní banky – Živnostenské banky; byl jejím dlouholetým pokladníkem a na pamětní desce ve vestibulu banky je k roku 1900 uveden jako ředitel Živnobanky. Z manželství s Paulou Steiner-Schmidtovou z Kamenice nad Lipou měl čtyři syny, z nichž Vojtěch byl nejstarší ze tří přeživších[2]. Životní dráha Vojtěcha mladšího však podnikatelská spíše není.

V letech 1892-1898 studoval[3] filozofii a práva na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, z nich k doktorátu roku 1898 dovedl jen studium práv. Od 23.6.1898 do 7.7.1999 dostal povolení k zahraniční cestě a prohluboval si znalosti hostováním na renomovaných francouzských školách Sorbonna a École des Chartes. 27. června 1899 se u sv. Jindřicha v Praze oženil[4] se Zdenkou Kodlovou[5] z Bohušovic nad Ohří a v roce 1900 spolu cestovali po Evropě[6]. Po soudní a bankovní praxi vstoupil do služeb Zemského výboru království Českého.

Po vzniku Československé republiky dal veškeré své schopnosti do služeb československé diplomacie a sloužil jí až do jejího pádu. Během druhé světové války působil v dozorčí radě Živnobanky. Po 2. světové válce byl krátce vězněn, avšak zproštěn obvinění. Po komunistickém převratu byl hospodářsky decimován a v polovině 50. let zemřel. Byl pohřben do rodinné hrobky s reliéfem Františka Rouse je na Olšanských hřbitovech.

Diplomatická služba za první republiky[editovat | editovat zdroj]

Po vzniku Československa napomáhal vytvoření českého diplomatického sboru organizováním diplomatických a konsulárních kurzů. Dva roky přednášel na Univerzitě Karlově mezinárodní a diplomatické právo.

Byl členem komise ministerstva zahraničí a komise znalců pro výklad mírových smluv, místopředsedou Asociace pro mezinárodní právo (anglicky International Law Association) a předsedou její československé sekce. Od roku 1924 byl stálým členem komise pro kodifikaci mezinárodního práva při Společnosti národů, účastnil se mezinárodních kongresů.

Vyslanecké posty[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem ke svému vzdělání, hmotnému zázemí i diplomatické erudici může být považován po Janu Masarykovi a Edvardu Benešovi za jednoho z nejvýznamnějších diplomatů éry první Československé republiky vůbec. Jako bytostný konzervativec se neangažoval v politických stranách, považoval za potřebné sloužit vlasti a plnit úkoly zadané vládou bez ohledu na vnitropolitické třenice. Postupně působil jako vyslanec[7] v klíčových evropských zemích:

Mnichovská dohoda[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnější diplomatická událost jej zastihla v době Mnichovské krize. Přímo na mnichovské jednání nebyli čeští zástupci (kromě Mastného též šéf kabinetu ministra zahraničí Hubert Masařík) vůbec připuštěni, trávili však čas v blízkém hotelu. Zde mu výsledný text byl předán, aby o něm informoval pražskou vládu[8] s tím, že: „Nepřijmete-li, budete si muset uspořádat své záležitosti s Německem sami…“ Marně namítal: „Ale jaká je to volba – mezi vraždou a sebevraždou!“. Mnichovská dohoda znamená krach první republiky, zmar veškerých prostředků i jeho úsilí, které československému státu vydal. Po odeslání depeše několik dnů vůbec nemluví, a to ani v rodině. Odchází do diplomatické výslužby.

Za okupace[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem i ke svému věku, se rozhodl zůstat ve vlasti a mírnit škody. Je jednou z osob, která přemlouvala Háchu k tomu, aby se ujal prezidentského úřadu, neboť funkci by mohly přijmout osoby záměrně kolaborující. Během 2. světové války zasedal v dozorčí radě Živnobanky a snažil se, aby prostředky této tehdy nejvýznamnější české banky byly stále investovány zejména do českých podniků a nikoliv na německé zbrojní účely, což by bylo rizikem pro české vkladatele i podporou války. I díky jemu prošla Živnobanka válkou nevydrancována. Zároveň si byl vědom ožehavosti jakékoliv funkce za Němců - vyplácené odměny za výkon činnost ukládal na vkladní knížku vedenou ve prospěch jeho rodné obce, Horního Slivna. Odmítl výhodnou nabídku nacistů na koupi zarizované vily v Bubenči po židovských majitelích, s nimiž před válkou uzavřel pouze nájem. Ještě z Německa se osobně znal s von Neurathem a zasahoval u něj ve prospěch různých českých občanů, stíhaných Němci. Zúčastnil se úvodní schůze Ligy proti bolševismu, protože byl antikomunistou, ale jakmile rozpoznal, že se jedná hlavně o německou agitační organizaci, odešel a dalších jejích aktivit se již nezúčastnil.

Po roce 1945[editovat | editovat zdroj]

Po osvobození byl, zejména pro své objevení se v Lize, krátce uvězněn. Obvinění z kolaborace se však neprokázala. Po únoru 1948 se stal politicky nepřijatelnou osobou, pouze pro svůj věk již nestíhanou. Režim mu znepříjemňoval poslední léta jeho života aspoň ekonomicky. Stát, v jehož prospěch vydal většinu svého majetku, mu vyměřil penzi ve výši cca 200 Kč, takže si ve svých téměř osmdesáti letech musel vydělávat na stravu poskytováním lekcí z jazyků.

Vzpomínky diplomata[editovat | editovat zdroj]

Z doby svého působení si vedl systematické kartotékové zápisky. Ve stísněných podmínkách 50. let z nich sepisoval své memoáry, které se zejména soustřeďovaly na krizovou dobu okolí Mnichova. Před svou smrtí předal rukopis svému příbuznému Hugo Mastnému. U něho byl po zatčení a při domovní prohlídce v roce 1959 tento rukopis nalezen a zabaven státní bezpečností. Na dalších 30 let pak tyto memoáry zmizely v komunistických archivech, kde byly veřejnosti naprosto nepřístupné. Teprve po revoluci byly vydány tiskem pod názvem Vzpomínky diplomata. Zde je však uvedeno, že se Mastný nenarodil v Manětíně, ale v Praze.

Spolu s Benešovou knihou Paměti, Od Mnichova k nové válce a k novému vítězství a knihou Huberta Masaříka V proměnách Evropy, Paměti československého diplomata se jedná o hlavní české informační zdroje vývoje diplomatických okolností doby předcházejících Mnichovu, včetně nástupu Hitlera k moci. Celkově jeho memoáry pokrývají dobu 1930-1945.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • MASTNÝ, Vojtěch. Vzpomínky diplomata. Praha: Karolinum, 1997. ISBN 80-7184-410-1. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Jindřicha na Novém Městě pražském
  2. Pobytová přihláška rodiny
  3. Matriky Univerzity Karlovy, Právnická fakulta Univerzity Karlovy – Mastný Vojtěch, 18. 3. 1874, Praha
  4. Matriční záznam o sňatku Vojtěcha Mastného se Zdenkou Kodlovou farnosti při kostele sv.Jindřicha na Novém Městě pražském
  5. Matriční záznam o narození a křtu Zdeňky Kodlové farnost Bohušovice nad Ohří
  6. Pobytová přihláška manželů
  7. Do roku 1945 používaly formálně titul velvyslanec pouze mocnosti, Mastného postavení však odpovídalo dnešní roli velvyslance.
  8. PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2012. 720 s. ISBN 978-80-7243-597-5. S. 167–173. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]