Seznam československých velvyslanců ve Spojeném království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Seznam československých velvyslanců ve Spojeném království obsahuje vedoucí diplomatické mise Československa ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

V rámci historických kontaktů se významným stal sňatek Anny České, která se roku 1382 vdala za anglického krále Richarda II.[1] Princezna Alžběta Stuartovna se pak v roce 1613 stala manželkou Fridricha Falckého, který roku 1619 usedl na český trůn. Již v závěru první světové války uznala Velká Británie deklarací své vlády z 9. srpna 1918 Československou národní radu jako základ budoucí československé vlády. Nejednalo se však o diplomatické uznání.[2] Na základě deklarace pak byla 3. září téhož roku podepsána bilaterální dohoda, kterou britský kabinet uznal právo účasti národní rady na mírových konferencích spojenců a ustavení československého diplomatického zástupce v Londýně.[3] Roku 1919 se prvním takovým vyslancem stal Štefan Osuský. Česká republika navázala v lednu 1993 se Spojeným královstvím na předchozí diplomatické styky československého státního útvaru.

Vyslanci Československa[editovat | editovat zdroj]

Velvyslanci Československa[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anna Česká – milovaná choť krále Richarda Plantageneta [online]. MZV ČR, 2016-02-11 [cit. 2021-05-16]. Dostupné online. 
  2. Uznání samostatné československé armády [online]. MZV ČR, 2018-10-04 [cit. 2021-05-16]. Dostupné online. 
  3. První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XXXII. / Oficiální uznání Československé národní rady Velkou Británií [online]. Obecní dům [cit. 2021-05-16]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]