Die Länderbahn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Die Länderbahn GmbH
Logo
Sídlo Viechtach, Německo
Mateřská společnost Regentalbahn
Majitel NETINERA Deutschland GmbH
Oficiální web www.laenderbahn.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vlak soupravy Desiro stojící na železniční stanici v Chebu.

Die Länderbahn GmbH (VKM: DLB), dříve Vogtlandbahn GmbH, je německý soukromý železniční dopravce se sídlem ve Viechtachu v Bavorsku.[1] Česká organizační složka dopravce má sídlo v Hrádku nad Nisou.[2]

Společnost Vogtlandbahn byla založena 1. ledna 1998 jako dcera dopravce „Regentalbahn – Die Länderbahn“. Na podzim 2004 odprodalo Bavorsko svůj většinový podíl v Regentalbahn britské firmě Arriva. Po jejím prodeji DB v roce 2010 musely být aktivity v Německu z Arrivy vyčleněny a odprodány, v roce 2011 je tak získala Netinera, dceřiná společnost Ferrovie dello Stato, italského národního dopravce. Dopravce zpočátku provozoval dopravu jen v zemském okrese Vogtland (odtud původní název Vogtlandbahn), později se ale začal rozvíjet a nyní působí ve více německých spolkových zemích.

Soupravy Die Länderbahn se též pohybují po českých tratích.V Karlovarském kraji pod značkou vogtlandbahn, pod značkou alex na expresní trase z Mnichova přes Plzeň až do Prahy. V roce 2009 vyhrál Vogtlandbahn prvně vypsané česko-německé výběrové řízení pro provozování osobní dopravy na trati 089 z Liberce přes Žitavu a Varnsdorf do Rybniště či Seifhennersdorfu. Tuto dopravu začal provozovat od 12. prosince 2010 vlastním jménem pod názvem Trilex (zkratka TLX) se soupravami Desiro a RegioSprinter. Nahradil tak zcela regionální vlaky Českých drah i společnosti Railtransport. Ve vlacích Trilex neplatí tarify českých železničních dopravců, jízdenky prodávají průvodčí ve vlaku dle zvláštního tarifu. Personál vlaku hovoří česky i německy. Kromě Trilexu na úseku Liberec - Žitava jezdily čtyři páry dálkových spojů (Tanvald -) Liberec - Žitava – Drážďany provozovaných společně Českými drahami a společností Deutsche Bahn. S výjimkou vlaků trilex jezdí v České republice vlaky Länderbahn pod hlavičkou Českých drah.

Dopravní linky[editovat | editovat zdroj]

RegioSprinter, železniční stanice ve Varnsdorfu.

Zde jsou uvedeny všechny aktuální linky Vogtlandbahn a linky sesterských společností:

Vogtlandbahn:

Alex:

Oberpfalzbahn:

Trilex:

Vlaky[editovat | editovat zdroj]

Souprava RegioSprinter, Teplička u Karlových Varů

Vogtlandbahn využívá převážně motorové jednotky Siemens Desiro a RegioSprinter, které zajíždějí také do České republiky. RegioSprinter je též využíván pro vnitroměstskou dopravu v Zwickau místo tramvají. Kontrakt s městem Zwickau byl pro Vogtlandbahn v jeho začátcích zásadní.

Sesterské společnosti[editovat | editovat zdroj]

Zde jsou uvedeny všechny názvy sesterských drážních společností Vogtlandbahn:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vogtlandbahn na německé Wikipedii.

  1. Unternehmensprofil. www.laenderbahn.com [online]. [cit. 2018-01-06]. Dostupné online. (německy) 
  2. TRILEX. Tiráž. Tiráž [online]. [cit. 2018-01-06]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]