Die Länderbahn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Die Länderbahn GmbH
Logo
Logo
Základní údaje
Sídlo Viechtach, Německo
Adresa sídla Viechtach, Německo
Charakteristika firmy
Oblast činnosti doprava
Mateřská společnost Regentalbahn
Majitel NETINERA Deutschland GmbH
Identifikátory
Oficiální web www.laenderbahn.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vlak soupravy Desiro stojící na železniční stanici v Chebu.

Die Länderbahn GmbH (VKM: DLB), dříve Vogtlandbahn GmbH, je německý soukromý železniční dopravce se sídlem ve Viechtachu v Bavorsku.[1] Česká organizační složka dopravce má sídlo v Hrádku nad Nisou.[2]

Společnost Vogtlandbahn byla založena 1. ledna 1998 jako dcera dopravce „Regentalbahn – Die Länderbahn“. Na podzim 2004 odprodalo Bavorsko svůj většinový podíl v Regentalbahn britské firmě Arriva. Po jejím prodeji DB v roce 2010 musely být aktivity v Německu z Arrivy vyčleněny a odprodány, v roce 2011 je tak získala Netinera, dceřiná společnost Ferrovie dello Stato, italského národního dopravce. Dopravce zpočátku provozoval dopravu jen v zemském okrese Vogtland (odtud původní název Vogtlandbahn), později se ale začal rozvíjet a nyní působí ve více německých spolkových zemích.

Soupravy Die Länderbahn se též pohybují po českých tratích.V Karlovarském kraji pod značkou vogtlandbahn, pod značkou alex na expresní trase z Mnichova přes Plzeň až do Prahy. V roce 2009 vyhrál Vogtlandbahn prvně vypsané česko-německé výběrové řízení pro provozování osobní dopravy na trati 089 z Liberce přes Žitavu a Varnsdorf do Rybniště či Seifhennersdorfu. Tuto dopravu začal provozovat od 12. prosince 2010 vlastním jménem pod názvem Trilex (zkratka TLX) se soupravami Desiro a RegioSprinter. Nahradil tak zcela regionální vlaky Českých drah i společnosti Railtransport. Ve vlacích Trilex neplatí tarify českých železničních dopravců, jízdenky prodávají průvodčí ve vlaku dle zvláštního tarifu. Personál vlaku hovoří česky i německy. Kromě Trilexu na úseku Liberec - Žitava jezdily čtyři páry dálkových spojů (Tanvald -) Liberec - Žitava – Drážďany provozovaných společně Českými drahami a společností Deutsche Bahn. S výjimkou vlaků trilex jezdí v České republice vlaky Länderbahn pod hlavičkou Českých drah.

Dopravní linky[editovat | editovat zdroj]

RegioSprinter, železniční stanice ve Varnsdorfu.

Zde jsou uvedeny všechny aktuální linky Vogtlandbahn a linky sesterských společností:

Vogtlandbahn:

Alex:

Oberpfalzbahn:

Trilex:

Od 15. prosince 2019 získala Die Länderbahn od Ústeckého kraje linky:.[3]

  • U12 Osek – Most – Rakovník
  • U14 Lužná u Rakovníka – Jirkov

Má na ně nasadit jednotky RegioSprinter.

Vlaky[editovat | editovat zdroj]

Souprava RegioSprinter, Teplička u Karlových Varů

Vogtlandbahn využívá převážně motorové jednotky Siemens Desiro, RegioSprinter a RegioSchuttle, které zajíždějí také do České republiky. Do centra německého města Zwickau pak vjíždí jednotky RegioSprinter. Pro provoz městem využívají tyto vlaky tramvajového pásu, který byl vzhledem ke konstrukčním vlastnostem vlaků doplněn o přídavnou kolejnici. Kontrakt s městem Zwickau byl pro Vogtlandbahn v jeho začátcích zásadní.

Sesterské společnosti[editovat | editovat zdroj]

Zde jsou uvedeny všechny názvy sesterských drážních společností Vogtlandbahn:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vogtlandbahn na německé Wikipedii.

  1. Unternehmensprofil. www.laenderbahn.com [online]. [cit. 2018-01-06]. Dostupné online. (německy) 
  2. TRILEX. Tiráž. Tiráž [online]. [cit. 2018-01-06]. Dostupné online. (česky) 
  3. Jan Sůra: Čtvrt roku do velké změny na železnici. Kraje i stát novým dopravcům věří, že stihnou nabrat lidi, Zdopravy.cz, 15. 9. 2019

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]