Rychlík (vlak)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rychlík 706 Galán na hlavním nádraží v Pardubicích

Rychlík je jednou z kategorií vlaků osobní přepravy, která se objevuje u více evropských železničních správ. U Českých drah a v menší míře např. u slovenských či polských železnic byly páteří dálkové dopravy. Nyní tvoří její nižší složku.

Rychlíky jsou coby meziregionální a mezinárodní vlaky vypravovány na střední až dlouhé vzdálenosti a jsou vedeny zpravidla klasickými soupravami s lokomotivou, někdy jsou však složeny z motorových vozů. Zastavují pouze ve významnějších zastávkách (města, uzly).

Rychlíky na území České republiky[editovat | editovat zdroj]

Rychlíky vypravované Českými drahami mají zkratku R. Zpravidla zahrnují vozy nebo oddíly 1. i 2. třídy a je možné do nich koupit místenku. V některých rychlících je zavedena možnost občerstvení pomocí roznáškové služby nebo je řazen i jídelní vůz. Občerstvení není v ceně jízdného, rychlíkový příplatek byl pro tuto kategorii zrušen.[1]

Nepřesně,[zdroj?] ale běžně[zdroj?] se hovorově[zdroj?] jako rychlíky označují všechny rychlíkové spoje,[zdroj?] tedy kromě vlaků kategorie R také expresy (Ex) nebo vlaky EuroCity a InterCity.

Rychlíky jsou provozovány v rámci závazku veřejné služby podle dlouhodobé smlouvy se státem prostřednictvím Ministerstva dopravy ČR, a to Českými drahami. Na linky ale probíhají výběrová řízení.[2] Smlouva s ČD umožňuje během své platnosti výběrová řízení postupně až na 75 % objemu objednaných linek.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. České dráhy: Druhy vlaků
  2. Harmonogram soutěží provozovatelů dálkové osobní železniční dopravy, MD ČR
  3. Smlouva o závazku veřejné služby v drážní osobní dopravě ve veřejném zájmu 2010–2019, čl. IIIa

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo rychlík ve Wikislovníku