Přeskočit na obsah

Automat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Píšící panenka
(Jacques Droz, 18. století)
Tento článek je o samočinných strojích. Další významy jsou uvedeny na stránce Automat (rozcestník).

Slovo automat (z řeckého automatos, samohybný) označuje technické zařízení, stroj nebo přístroj, který je zařízen tak, že na nějaký spouštěcí impulz samostatně a spolehlivě vykonává předem určené činnosti, a to bez přímého lidského zasahování.

Nejstarší zprávy – často fantastické – o samohybných mechanismech pocházejí z Číny a z řeckého starověku (např. Hérón Alexandrijský) a byly to spíše hříčky k upoutání diváka. V Evropě se zájem o automaty oživuje v pozdním středověku, zejména v souvislosti s mechanickými hodinami a orloji. Podstatně složitější mechanické automaty vznikaly v 18. století (např. švýcarský hodinář Pierre Jaquet-Droz) jako samohybné mechanické hračky, podporující představy zvířecího a lidského těla jako mechanismu. Některé slavné automaty té doby byly ve skutečnosti podvody, neboť vevnitř skrývaly člověka (viz např. Turek (stroj)).

S rozvojem průmyslu a ve 20. století pak hlavně z ekonomických důvodů se automaty nesmírně rozšířily, protože fungují rychle a přesně a šetří náklady na pracovní síly. Se vznikem elektronických počítačů se velmi rozšířily i jejich možnosti a vzniklo celé nové odvětví automatizace (anglicky automation) v průmyslu, v dopravě, v obchodu a ve službách. Složitým počítačem řízeným automatům, zejména pokud obsahují i čidla a orientují se podle vnějších okolností, se někdy říká robot.

Automaty podle činností[editovat | editovat zdroj]

Soustružnický automat (kolem 1900)

Automaty v informatice[editovat | editovat zdroj]

Viz článek Teorie automatů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]