Nápojový automat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nápojový automat na balené chlazené nápoje
Automat na stáčené víno ze sudů KEG, Ostrava
Automat na nadstandardní pitnou vodu, Praha
Automaty mohou ověřovat i věk.[1]

Nápojový automat je druh prodejního automatu, který slouží k výrobě a prodeji a nebo pouze k prodeji nápojů. Podle druhu nápoje jsou zpravidla vybaveny chlazením nebo zařízením pro ohřev vody (nápojů). Samoobslužné automaty mohou sloužit i k bezplatnému výdeji (například je-li prodej dotován, poskytován jako doplněk k jiné službě nebo zboží).

Typy automatů[editovat | editovat zdroj]

Podle způsobu prodeje lze rozlišit:

Průtokové automaty[editovat | editovat zdroj]

Nápoj ze stroje vytéká do nádoby (kelímku, láhve apod.) ze zásobníků uvnitř stroje, popřípadě může být napojen na vodovodní síť. Buď je v zásobnících připraven hotový nápoj, nebo zvlášť voda a příslušné tekuté či instantní sypké koncentráty a ingredience, z nichž stroj nápoj umíchá: buď ještě před výtokem ze stroje, nebo až v cílové nádobě. Některé automaty prodávají teplé nápoje (zejména různé druhy kávy, horkou čokoládu, vzácněji i čaj), jiné automaty studené nápoje (např. limonádu nebo sodovou vodu) či obojí, někdy týž automat prodává i například polévku. Speciální variantou je automat na pitnou vodu, poskytující obvykle pramenitou vodu vyšší kvality. Kolem roku 2009 se začaly v Česku a některých dalších zemích rozšiřovat mlékomaty, automaty na neupravené mléko.

Některé automaty vydávají nápoje standardně i s nádobou (zpravidla plastovým kelímkem), jiné pouze do přinesených nádob, popřípadě mohou být obě možnosti kombinovány. Na obdobném principu funguje i například prodejní automat točené zmrzliny.

Automaty na nápoje v uzavřené nádobě[editovat | editovat zdroj]

Automaty prodávající nápoje v uzavřené plechovce, lahvi nebo tetrapakové krabici fungují podobně jako automaty na prodej jiných kusových výrobků. Obvykle nabízejí několik druhů nápojů, zpravidla chlazených, u některých typů automatů může být prodej nápojů kombinován s prodejem jiného zboží.

Alkomaty[editovat | editovat zdroj]

Z důvodů regulace prodeje alkoholických nápojů jsou obvykle v automatech prodávány jen nealkoholické nápoje.

V roce 2007 se však v České republice objevil i projekt společnosti produkující Pilsner Urquell na automaty umožňující i prodej piva. Tyto automaty jsou vybaveny čtečkou občanského průkazu, jejímž prostřednictvím ověřují věk osoby, jejíž průkaz je k nákupu použit.[1][2] Podobný princip lze využít u automatů distribuujících cigarety či kontrolujících u kin vstup na filmy s věkově omezeným přístupem nebo přístup do sekcí obchodu, kde se prodává mravnostně nevhodné zboží.[3]

Dále se objevují i automaty na víno neboli vínomaty či enomaty. Tyto automaty prodávají buď čepované sudové víno, nebo víno z láhví. V prvním případě je sudem běžný potravinářský keg, ve kterém je víno distribuováno většinou výrobců. V druhém případě jde většinou o automaty umístěné ve vinárnách a restauračních zařízeních.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Alkomat: Systém automatického ověřování věkové hranice [online]. Alkomat.cz [cit. 2011-05-08]. Dostupné online. 
  2. Novinky.cz. První automat na pivo v ČR bude ověřovat věk zákazníků. Novinky.cz [online]. 2007-03-15 [cit. 2011-05-05]. Dostupné online. 
  3. JVM Computers: Další možné využití systému ověřování věku [online]. Praha: JVM Computers [cit. 2011-05-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]