Nápojový automat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nápojový automat na balené chlazené nápoje
Automat na stáčené víno ze sudů KEG, Ostrava
Automat na nadstandardní pitnou vodu, Praha
Automaty mohou ověřovat i věk.[1]

Nápojový automat je druh prodejního automatu, který slouží k výrobě a prodeji a nebo pouze k prodeji nápojů. Podle druhu nápoje jsou zpravidla vybaveny chlazením nebo zařízením pro ohřev vody (nápojů). Samoobslužné automaty mohou sloužit i k bezplatnému výdeji (například je-li prodej dotován, poskytován jako doplněk k jiné službě nebo zboží).

Typy automatů[editovat | editovat zdroj]

Podle způsobu prodeje lze rozlišit:

Průtokové automaty[editovat | editovat zdroj]

Nápoj ze stroje vytéká do nádoby (kelímku, láhve apod.) ze zásobníků uvnitř stroje, popřípadě může být napojen na vodovodní síť. Buď je v zásobnících připraven hotový nápoj, nebo zvlášť voda a příslušné tekuté či instantní sypké koncentráty a ingredience, z nichž stroj nápoj umíchá: buď ještě před výtokem ze stroje, nebo až v cílové nádobě. Některé automaty prodávají teplé nápoje (zejména různé druhy kávy, horkou čokoládu, vzácněji i čaj), jiné automaty studené nápoje (např. limonádu nebo sodovou vodu) či obojí, někdy týž automat prodává i například polévku. Speciální variantou je automat na pitnou vodu, poskytující obvykle pramenitou vodu vyšší kvality. Kolem roku 2009 se začaly v Česku a některých dalších zemích rozšiřovat mlékomaty, automaty na neupravené mléko.

Některé automaty vydávají nápoje standardně i s nádobou (zpravidla plastovým kelímkem), jiné pouze do přinesených nádob, popřípadě mohou být obě možnosti kombinovány. Na obdobném principu funguje i například prodejní automat točené zmrzliny.

Automaty na nápoje v uzavřené nádobě[editovat | editovat zdroj]

Automaty prodávající nápoje v uzavřené plechovce, lahvi nebo tetrapakové krabici fungují podobně jako automaty na prodej jiných kusových výrobků. Obvykle nabízejí několik druhů nápojů, zpravidla chlazených, u některých typů automatů může být prodej nápojů kombinován s prodejem jiného zboží.

Alkomaty[editovat | editovat zdroj]

Z důvodů regulace prodeje alkoholických nápojů jsou obvykle v automatech prodávány jen nealkoholické nápoje.

V roce 2007 se však v České republice objevil i projekt společnosti produkující Pilsner Urquell na automaty umožňující i prodej piva. Tyto automaty jsou vybaveny čtečkou občanského průkazu, jejímž prostřednictvím ověřují věk osoby, jejíž průkaz je k nákupu použit.[1][2] Podobný princip lze využít u automatů distribuujících cigarety či kontrolujících u kin vstup na filmy s věkově omezeným přístupem nebo přístup do sekcí obchodu, kde se prodává mravnostně nevhodné zboží.[3]

Dále se objevují i automaty na víno neboli vínomaty či enomaty. Tyto automaty prodávají buď čepované sudové víno, nebo víno z láhví. V prvním případě je sudem běžný potravinářský keg, ve kterém je víno distribuováno většinou výrobců. V druhém případě jde většinou o automaty umístěné ve vinárnách a restauračních zařízeních.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Alkomat: Systém automatického ověřování věkové hranice [online]. Alkomat.cz [cit. 2011-05-08]. Dostupné online. 
  2. Novinky.cz. První automat na pivo v ČR bude ověřovat věk zákazníků. Novinky.cz [online]. Borgis, 2007-03-15 [cit. 2011-05-05]. Dostupné online. 
  3. JVM Computers: Další možné využití systému ověřování věku [online]. Praha: JVM Computers [cit. 2011-05-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]