Prodejní automat na víno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Enomat s osmi láhvemi vína na bruselském letišti

Prodejní automat na víno též vínomat či enomat je druh nápojového automatu, který slouží k prodeji a uchovávání vína.

Existují dva základní typy těchto automatů:

  • vínomaty sloužící k prodeji čepovaných sudových vín – využívají především toho, že sudy jsou běžné potravinářské kegy, v nichž dnes víno distribuuje většina výrobců této kategorie vín.
  • enomaty neboli dávkovací automaty na víno, jež slouží k prodeji kvalitnějších rozlévaných vín z láhví,[1] bývají obvykle umístěny ve vinárnách a restauračních zařízeních.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vínomat[editovat | editovat zdroj]

Vínomat na prodej stáčeného vína ze sudů KEG

Typický vínomat může sloužit k prodeji dvou až čtyř druhů vína, obvykle bývá v nabídce červené a bílé. Víno se čepuje z nerezových kegů, přičemž je tlačeno netečným plynem, který zabraňuje přístupu vzdušného kyslíku způsobujícího oxidaci, což zaručuje, že jeho kvalita zůstane i půl roku po naražení sudu prvotřídní. Výhodou automatu je, že dokáže dávkovat víno podle vhozené finanční částky, takže zákazník může nakupovat i množství odstupňované v menších objemech, než je ½ litru. Hygiena čepování je zaručena pomocí germicidní lampy a ostřikem místa výdeje. Není-li automat umístěn v prostoru, kde je zajištěno, aby nedocházelo k prodeji nezletilým osobám, lze jej vybavit elektronickou čtečkou pro ověření věku kupujícího.

Enomat[editovat | editovat zdroj]

Naproti tomu enomat slouží k degustaci a prodeji menších dávek kvalitnějších vín z láhví. Umožňuje tak nabídnout zákazníkovi i vysoce kvalitní vína po sklenkách či degustačních dávkách, takže není nucen kupovat celou láhev a může během své návštěvy restauračního zařízení ochutnat i několik druhů vín dle momentální nabídky. Tyto podniky přitom neriskují ztrátu cenného nápoje, kterou by v běžném vinárenském provozu způsobila oxidace vína v otevřené láhvi, protože láhve vína v enomatu jsou před ztrátou chuti svého obsahu, kterou způsobuje právě oxidace, chráněny pomocí inertního plynu (dusík či argon).[1]

Dávkovací automat na víno má obvykle dvě oddělené klimatizované sekce, jež umožňují současný prodej bílých i červených vín. Vzájemné oddělení těchto zón umožňuje, aby fungovaly nezávisle na sobě, čímž je zaručena správná teplota každé podané sklenky vína, ať už červeného, nebo bílého.[1] Jednotlivé sekce jsou chlazeny Peltierovými články. Vnitřní prostor, kde jsou umístěny nabízené láhve kvalitních vín, je patřičně osvětlený a přední stěna je prosklená, takže zákazník má možnost dobře si celou nabídku prohlédnout. Automat může fungovat i na karty, čímž odpadá nutnost asistence personálu a veškerý prodej může fungovat zcela samoobslužně.

Výhody enomatu lze tedy shrnout do následujících bodů:[1]

  • víno, ať červené či bílé, je vždy podáváno při správné teplotě
  • kontrola dávkování – degustační doušek, malá sklenka, velká sklenka
  • minimální nároky na obsluhu
  • možnost vyzkoušet i drahá vína bez nutnosti kupovat celou láhev, tedy cenová dostupnost
  • možnost vyzkoušet vícero vín

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]