Prazdroj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o pivu Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell). O pivovaru Plzeňský Prazdroj, a. s., pojednává článek Plzeňský Prazdroj.
Pilsner Urquell
Pilsner Urquell 2.JPG
Pivovar Prazdroj Česko
Druh piva Světlý ležák
Od roku 1842
Obsah alk. 4,4 %

Prazdroj je tradiční české označení piva v současné době vyráběného pod obchodním názvem Pilsner Urquell v pivovaru Plzeňský Prazdroj, a. s. Jde nejen o typový, ale i historický vzor piv plzeňského typu. Vůbec poprvé na celém světě byl tento druh piva uvařen 5. 10. 1842 v plzeňském pivovaru sládkem Josefem Grollem.

Druhy piva značky Pilsner Urquell[editovat | editovat zdroj]

  • Pilsner Urquell (4,4 % VOL.) - Je spodně kvašený světlý ležák.

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Prazdroj je světlý ležák vyráběný spodním kvašením. Naprostá většina produkce nyní kvasí v nerezových cylindrokonických tancích, které Pivovar Prazdroj instaloval v roce 1993. Byly zavedeny po 5letých zkouškách a ověřování, kdy pokusné šarže dosahovaly objemů až 2000 hl piva. Vedle toho probíhá tzv. srovnávací výroba tradiční původní technologií s kvašením v dubových kádích a zráním v ležáckých sudech, využívaná pro zajištění neměnnosti jedinečné chuti a kvality.[1] Tradiční technologické parametry kvašení i dokvašování (zrání) piva tím nebyly nijak dotčeny[zdroj?], jak lze snadno dokázat porovnáním údajů o době kvašení a zrání piva z uvařené první várky v roce 1842 a současných technologických parametrů. Pivo Pilsner Urquell bylo a je charakteristické nižším obsahem alkoholu, tj. „jen“ 4,4 % obj., což vyplývá z nižšího prokvašení piva. Extrakt původní mladiny se mění, zatímco v roce 1972 byl 12,08% hmotnosti[2], v roce 2006 již musel být méně než 12%, protože Pilsner Urquell ležák byl u Celní správy veden jako 11%[3], a v roce 2011 byl u vzorku v průzkumu MF DNES stanoven 11,69%.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Logo pivovaru na hospodské vývěsce
Plzeňský Prazdroj v originálních sklenicích

Původ receptury Prazdroje je svázán se vznikem plzeňského měšťanského pivovaru. Při první várce 5. října 1842 se sládkovi Josefu Grollovi povedlo vytvořit pivo vskutku unikátní barvy a chuti. Dlužno říci, že se mu to podařilo omylem, neboť byl původně přizván na vaření piva klasického bavorského typu. Místní měkká voda, kvalitní žatecký chmel a nová anglická metoda zpracování sladu však způsobily, že čerstvá várka po svém naražení 11. listopadu překvapila nebývalou kvalitou.

Nové pivo si rychle získalo věhlas a začalo se i vyvážet. S tím samozřejmě přišly i různé plagiáty, proti kterým plzeňský pivovar bojoval registrací různých ochranných známek, z nichž ta současná vznikla teprve na sklonku 19. století. Registrována byla v roce 1898, a to dvojjazyčně, česky jako „Plzeňský Prazdroj“ a německy jako „Pilsner Urquell“.

Po privatizaci se začalo důsledně užívat delší německé varianty Pilsner Urquell. Národ však tento název nepřijal, a tak se nejčastěji slyší označení Plzeň, i když v některých může evokovat asociaci na příbuzný Gambrinus.

Pilsner Urquell se vařil v roce 2007 již ve třech pivovarech – ruská Kaluga, polské Tychy a plzeňský pivovar. V roce 2011 bylo vaření piva v Polsku ukončeno.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pivo Pilsner Urquell: Srovnávací výroba. Plzeňský Prazdroj, a. s.Dostupné online
  2. http://ekonomika.idnes.cz/sdruzeni-za-plzenskou-dvanactku-se-soudi-s-pivovarem-o-kvalitu-piva-1i1-/ekonomika.aspx?c=A110427_141129_plzen-zpravy_alt
  3. http://www.ceskapiva.ic.cz/
  4. http://ekonomika.idnes.cz/pivovary-vylepsuji-penu-nepovolenou-latkou-ukazal-test-pzc-/test.aspx?c=A100324_104644_test_vem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]