Bohumil Bezouška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bohumil Bezouška
Narození 19. prosinec 1921
Československo Praha
Úmrtí 18. říjen 1995
Česko Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Podpis Bohumila Bezoušky (1983)

Bohumil Bezouška (19. prosince 1921 v Praze18. října 1995 v Praze) byl český herec, kabaretní a estrádní komik, rozhlasový režisér, scenárista, konferenciér, bavič, spisovatelhumorista.

Jednalo se o dlouholetého člena činohry Národního divadla v Praze jenž na divadle i ve filmu proslul zejména jako herec menších či epizodních rolí.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V roce 1939 maturoval na Jiráskově gymnáziu v Praze a začal studovat lékařskou fakultu UK. Po uzavření vysokých škol nacisty přešel na dramatické oddělení pražské konzervatoře, které v roce 1944 úspěšně absolvoval. V letech 1945/1946 byl členem divadla E. F. Buriana, v letech 19471951 byl angažován v Divadle na Vinohradech. V sezóně 1951/1952 působil na Slovensku ve Zvolenu. V letech 19531981[1] pak již působil na scéně Národního divadla. Při svém angažmá v ND ještě hostoval v Hudebním divadle v Karlíně (1966/1967) a ve Viole (od roku 1977) a pracoval často v rozhlase a televizi.

Mezi svými divadelními kolegy byl poměrně oblíbený pro svoji mimořádně družnou a společenskou povahu, výborné vypravěčské umění. Proslul též jako výborný imitátor Jana Pivce a Jaroslava Vojty, uměl imitovat i některé slavné československé politiky jako byli Gustáv Husák, Zdeněk Nejedlý či Dr. Edvard Beneš. Byl znám také jako velký sběratel anekdot a různých historek z hereckého, divadelního a filmového prostředí (zejména z Národního divadla, kde byl kronikářem tzv. Klubu dobráků), které nejen rád a s chutí vyprávěl, ale i s oblibou publikoval v novinách a časopisech. Uměl také výborně německy, vystupoval často i v rakouském rozhlasu. Jeho celoživotním přítelem byl český herec František Filipovský, navíc to byl právě Bohumil Bezouška, který před Františkem Filipovským daboval Louis de Funèse

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Literární dílo[editovat | editovat zdroj]

Bohumil Bezouška napsal sám či jako spoluautor několik knížek z divadelního prostředí, kde vzpomíná na své kolegy herce, mnohdy už nebožtíky, a dává k lepšímu humorné historky z divadelního prostředí, včetně založení a existence Klubu dobráků a CAMU (cikánská akademie múzických umění).

  • Tajnosti zákulisí1971
  • Adaptace není legrace (Dnes šnajdrujeme)1977
  • Thespidova kára Jana Pivce1985 (spoluautoři V. Pivcová a J. Švehla)
  • Jak jsem proskotačil život1993

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 26

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]