Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lachtan Forsterův na jižním cípu Jižního ostrova Nového Zélandu

Lachtan Forsterův (Arctocephalus forsteri) je mořská šelmačeledi lachtanovitých, jejíž domovinou je Nový Zéland, jižní Austrálie a některé jejich subantarktické ostrovy. Druh je řazen do rodu Arctocephalus, jeho nejbližšími příbuznými jsou lachtan galapážský a lachtan jihoamerický. Lachtan má protáhlé tělo se silnou vrstvou podkožního tuku a huňatou šedohnědě zbarvenou srstí. Disponuje párem předních i zadních ploutví, které z něj činí zdatného plavce. Dokáže se potopit do hloubek přesahujících 300 m. Živí se převážně chobotnicemi, krakaticemi a množstvím různých druhů ryb. Na loveckých výpravách za kořistí dokáže strávit i několik týdnů.

V době páření se lachtani sdružují do kolonií na skalnatých březích oceánu. V září a říjnu do kolonie nejdříve dorazí samci, kteří si začnou vymezovat teritoria. O několik týdnů později dorazí první samice, o které začnou samci bojovat. Řada samců se nakonec nerozmnožuje, protože lachtani praktikují polygynii; jeden samec se typicky páří s 6–8 samicemi a ty si pro sebe vybojují jen ti nejzdatnější jedinci. Samice v létě rodí pouze jedno mládě, které je výsledkem kopulace v předešlém období říje. Již týden po porodu se spáří se svým novým partnerem, probíhá však u ní odložená nidace, kdy sice dochází k oplodnění vajíčka, to se ale neimplantuje do stěny dělohy hned, nýbrž až za cca 3 měsíce.

MaorovéAustrálci lovili lachtany pro maso, případně pro jejich kůži a zuby. Ze zubů Maorové vyráběli rybářské háčky. Evropští kolonizátoři v první polovině 19. století lovili lachtany Forsterovy takřka k vyhynutí. Primárním důvodem byla jejich kůže, po které byla vysoká poptávka ze strany evropského módního průmyslu. Celková populace druhu se k roku 2021 odhaduje na 200 tisíc kusů a vykazuje rostoucí trend.
Pyramide von Saujet el-Meitin.JPG
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
Památkově chráněná socha svatého Jana Nepomuckého v ulici Obřanská v brněnských Maloměřicích
Památkově chráněná socha svatého Jana Nepomuckého v ulici Obřanská v brněnských Maloměřicích
6. března – sobota
Česko Ve věku 82 let zemřel v noci z 5. na 6. března informatik, politik, poslanecministr obrany Vilém Holáň.
Česko Česká filmová a televizní akademie na slavnostním ceremoniálu Českého lva 2020 předala ceny. Nejlepším celovečerním filmem se stal Šarlatán.
5. března – pátek
VatikánIrák Papež František odcestoval na čtyřdenní návštěvu Iráku.
4. března – čtvrtek
Česko Premiér Andrej Babiš potvrdil výměnu hlavní hygieničky Jarmily Rážové za ředitelku moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavlu Svrčinovou od poloviny března.
Česko Ve věku 85 let zemřela hudebnice Jana Šulcová.
2. března – úterý
ČeskoPardubickém kraji byl vyhlášen stav hromadného postižení osob. Podle hejtmana Martina Netolického byla v kraji vyčerpána všechna lůžka intenzivní péče.
Česko Ve věku 67 let zemřel bubeník a podnikatel Radim Pařízek.
1. března – pondělí
Francie Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl odsouzen za korupci a obchodování s vlivem.
Česko Gymnázium Na Zatlance neobnovilo prezenční výuku, neboť Nejvyšší správní soud přiznal kasační stížnosti proti rozhodnutí Městského soudu v Praze odkladný účinek.
SlovenskoRusko Do slovenských Košic dorazilo 200 tisíc dávek ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podrobnější článek na Wikizprávách: Na Slovensko dorazila první zásilka vakcíny Sputnik V proti covidu-19
Skotsko Ve věku 82 let zemřel skotský fotbalista Ian St John, který byl roku 2008 zařazen do Síně slávy skotského fotbalu.
28. února – neděle
USA Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil očkování jednodávkové vakcíny Ad26.COV2.S společnosti Johnson & JohnsonUSA.

Bundesarchiv Bild 183-2006-1130-500, Kapitänleutnant Günther Prien.jpg