Mšička révokaz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mšička révokaz

alternativní popis obrázku chybí
Mšička révokaz (Viteus vitifoliae)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: polokřídlí (Hemiptera)
Čeleď: Phylloxeridae
Rod: mšička (Viteus)
Binomické jméno
Viteus vitifoliae
(Fitch, 1855)[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kořen révy napadené révokazem.

Mšička révokaz (Viteus vitifoliae[1], příp. Viteus vitifolii[1][2] nebo synonymum Dactylosphaera vitifolii Shim.[3]) je hmyz z čeledi Phylloxeridae. Je to jeden z nejnebezpečnějších škůdců vinné révy. Zejména ve starší literatuře bývá chybně[3] označován jako Phyloxéra[2] (Phylloxera vastatrix[4]). Phylloxera je totiž jiný rod druhů cizopasících na dubech.[3]

Mšička saje na kořenech révy a způsobuje jejich uhnívání, v důsledku čehož dochází k úhynu celé rostliny. Tato mšice na přelomu 19. a 20. století zdecimovala vinice v celé Evropě. Nejdříve se objevila ve Francii, kam byla kolem roku 1860 zavlečena z Ameriky pravděpodobně spolu s okrasnou americkou révou (Vitis labrusca). Během 20 let zničila 1 milion hektarů francouzských vinic čímž způsobila pokles národního důchodu o 900 milionů franků.[2] Později se révokaz rozšířil po celém kontinentu, na Moravě se objevil poprvé v roce 1890 v Šatově. Révokazová kalamita způsobila likvidaci většiny vinic a musely být hledány cesty, jak tomuto škůdci čelit. Jako nejúčinnější se nakonec ukázalo štěpování odrůd evropské révy na odolné podnože vyšlechtěné z révy americké. Protože jsou vinice stále révokazem napadeny, i v současnosti je nutné používat sazenice, které jsou vůči němu odolné.[2] Mšička révokaz je v současnosti karanténním druhem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Viteus vitifoliae (mšička révokaz) [online]. BioLib.cz, [cit. 2009-07-20]. Dostupné online.  
  2. a b c d KRAUS, Vilém; FOFFOVÁ, Zuzana; VURM, Bohumil, a kol. Nová encyklopedie českého a moravského vína, 1. díl. [Praha] : Praga Mystica, 2005. ISBN 80-86767-00-0. S. 20, 107.  
  3. a b c OBENBERGER, Jan. Entomologie III. 1. vyd. Praha : Československá akademie věd, 1957. S. 334.  
  4. FROLEC, Václav; KRAUS, Vilém; POŠVÁŘ, Jaroslav, a kol. Vinohradnictví. 1. vyd. Brno : Blok, 1973. 297 s. S. 145.