Rolled Homogeneous Armour

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rolled Homogeneous Armour equivalency (zkráceně RHAe, někdy také (nesprávně) "RHA") je údaj vyjadřující odolnost pancíře bojového vozidla za pomoci odolnosti standardního pancíře z válcované oceli jakožto reference: představuje tloušťku, jakou by musel mít homogenní pancíř z oceli (RHA), aby zaručil vozidlu stejnou ochranu.

Potřeba takového srovnávacího údaje vyvstala se vznikem vrstvených a kompozitových pancířů (chobham, komorové pancéřování), které zaručovaly při menší tloušťce vyšší ochranu než pancíře z homogenní oceli.

Různé druhy tankové munice se ale při dopadu na pancíř chovají různě a mají různou účinnost/průbojnost různými vrstvami pancíře, takže se udává RHA pro každý druh munice (působící kinetickou nebo chemickou energií) zvlášť. Např. u amerického tanku M1A2 SEP se udává RHA ekvivalent pro čelo věže a munici typu HEAT (kumulativní, působí chemická energie) okolo 1300 - 1620 mm - to znamená, že pro dosažení odpovídajícího efektu by musel mít pancíř z oceli tlustý 1,3 metru. Pro Sabot (podkaliberní munice působící pouze kinetickou energií) se ale udává ekvivalent jen 940 - 960 mm RHA.

Důležité je, že údaje o tloušťce pancíře patří k nejvíce utajovaným skutečnostem - proto jsou jakékoli takové údaje o tancích starších než cca 40 let neověřené, zpravidla též neověřitelné a založené na odhadech. Typicky jsou civilními analytiky vyhodnoceny fotografie zničené vojenské techniky v nějakém tažení, je vyhodnoceno jakou municí toho bylo dosaženo a pokud je známa účinnost munice, dá se odhadnout maximální RHAe pancíře v místě průrazu.

Dalším důležitým faktorem je místo dopadu - RHAe se musí udávat zvláště pro různé části bojového vozidla - nejčastěji se udává trojice údajů čelo věže (bývá největší vzhledem k největší pravděpodobnosti zásahu) - čelo korby - spodek přední části korby. V angličtině se jedná o označení "turret" či "turret face" pro čelo věže, "glacis" pro čelo korby a "lower front hull" pro spodní část korby. Je možné, že značení AČR těchto částí se od výše uvedených liší.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]