Papežská hymna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marche pontificale
Pontifikální pochod
Hymna Vatikán
Hudba Charles Gounod, 1869
Přijata 16. říjen 1949

Marche pontificale

instrumentální verze

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Tento článek pojednává o instrumentálním hymnu z roku 1869 od Charlese Gounoda zavedeném Piem XII.. O hymnu s textem od westminsterského arcibiskupa Michaela kardinála Wisemana, který je v české verzi Jana Nepomuka Škroupa a Josefa Antonína Šrůtka a s dalšími úpravami označován a používán v českých zemích jako papežská hymna, pojednává článek Tam, kde strmí církve skála.

Papežská hymna (také pontifikální hymna, původně francouzsky Marche Pontificale, tj. pontifikální pochod, nebo italsky Inno e Marcia Pontificale, tj. pontifikální pochod a hymna) je oficiální hymna Vatikánu a Svatého stolce. Je užívaná při slavnostních příležitostech papežem a jeho zástupci.

Hudbu složil Charles Gounod v roce 1869 u příležitosti výročí intronizace papeže Pia IX.. Skladba byla původně čistě instrumentální. Velký úspěch měla již při prvním provedení 11. května 1869 při oslavách papežova jubilea na náměstí sv. Petra a stala se velmi oblíbenou. 16. října 1949 ji papež Pius XII. prohlásil za vatikánskou státní hymnu.[1] Nahradila tak původní hymnu Marcia Trionfale, kterou složil Viktorin Hallmayer v roce 1857. Ta byla Vatikánskou znělkou od vzniku samostatného státu v roce 1929. Jako hymna byl Pontifikální pochod proveden poprvé na Štědrý den roku 1950. Přibližně v té době složil na Gounodovu hudbu varhaník Antonio Allegra italský text (Roma immortale di Martiri e di Santi), který se stal velmi oblíbeným. Latinský text složil až v roce 1991 Raffaello Lavagna (O felix Roma – o Roma nobilis).

Vznikla i celá řada jiných textů pro původní melodii v různých jazycích, žádný z nich ale není oficiální a při oficiálních příležitostech se hraje skladba pouze instrumentálně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Uffici di Presidenza S.C.V. Pontifical Anthem and it's story [online]. c2007-2009 [cit. 2009-08-21]. Anglicky. Dostupný z WWW: <http://www.vaticanstate.va/EN/State_and_Government/General_informations/Anthem.htm>.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]