Jan Nepomuk Škroup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Nepomuk Škroup
Pro nápovědu klikněte
Narození 15. září 1811
Osice, Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 5. květen 1892
Praha, Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolání hudební skladatel a dirigent
Rodiče Dominik Josef Škroup
Příbuzní bratr František Škroup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Dominik Josef Škroup
bratr František Škroup

Jan Nepomuk Škroup (15. září 1811, Osice, Rakouské císařství - 5. květen 1892, Praha, Rakousko-Uhersko) byl hudební skladatel a kapelník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mladší bratr autora české hymny Františka Škroupa byl od roku 1838 sbormistrem u křížovníků v Praze a později druhým kapelníkem Stavovského divadla. V roce 1845 se stal ředitelem kůru u Sv. Víta a 1846 učitelem hudby na teologickém semináři.

Jeho syn Zdenko Hans Skraup byl významným rakouským chemikem, druhý syn Karl byl režisérem německého Stavovského divadla v Praze a později ředitelem divadla v Erfurtu.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Složil jednu operu českou (Švédové v Praze) a dvě německé (Der Liebesring a Vineta). Dále je autorem církevních skladeb, mezi nimi několika mší. Pod názvem Počátky hudební sestavil českou školu zpěvu.

Je autorem české hudební úpravy písně Tam, kde strmí církve týmě (pozdější text Tam, kde strmí církve skála, dnešní text Tam, kde stojí církve skála), používané v českých zemích jako papežská hymna. Autor latinského originálu textu byl westminsterský arcibiskup Nicholas kardinál Wiseman, autorem původního českého textu královéhradecký kanovník Josef Antonín Šrůtek.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.prostor-ad.cz/pruvodce/okolobrd/trnova/rodokmen.htm
  2. Vatikán, web Církevní historie biskupství, anonymní