Kolumbie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Kolumbie (rozcestník).
Kolumbijská republika
República de Colombia
vlajka Kolumbie
vlajka
znak Kolumbie
znak
Hymna
¡Oh Gloria Inmarcesible!
Geografie

Poloha Kolumbie
Poloha Kolumbie

Hlavní městoBogotá
Rozloha1 138 910 km² (27. na světě)
z toho 9 % vodní plochy
Nejvyšší bodPico Cristóbal Colón (5775 m n. m.)
Časové pásmo-5
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Hustota zalidnění42,7 ob. / km² (166. na světě)
HDI 0,720 (vysoký) (97. na světě, {{{HDI aktuální k}}})
Jazykšpanělština
Náboženstvířímští katolíci 90%, jiní 10%
Státní útvar
Státní zřízeníprezidentská republika
Vznik20. července 1810 (nezávislost na Španělsku)
PrezidentJuan Manuel Santos
ViceprezidentÓscar Naranjo
Měnakolumbijské peso (COP)
HDP/obyv. (PPP)13 829 USD (84. na světě, {{{HDP aktuální k}}})
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1170 COL CO
MPZCO
Telefonní předvolba+57
Národní TLD.co
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Kolumbie je stát v Jižní Americe, který je součástí karibské Jižní Ameriky. Jako jediná země Jižní Ameriky se rozkládá u obou oceánů, na pobřeží Karibiku u Atlantského oceánu a Tichého oceánu, na jejichž pobřeží leží. Sousedí s Venezuelou, Brazílii, Peru, Ekvádorem a Panamou. Počet obyvatel dosahuje více než 48 milionů. Hlavním městem je Bogotá. Obyvatelé mluví španělsky a hlásí se ke katolické církvi. V zemi donedávna probíhala válka mezi vládou a drogovými kartely (do roku 2012).

Dějiny

Související informace naleznete také v článku Dějiny Kolumbie.
<div class="thumbinner" style=" width:Chyba Lua v modulu Modul:Image na řádku 22: attempt to index local 'fileTitle' (a nil value).px">
{{{obrázek1}}}{{{obrázek2}}}

Území Kolumbie bylo Španěly kolonizováno ve 30. letech 16. století. Krátce nato vznikl generální kapitanát Nová Granada (později místokrálovství Nová Granada) s hlavním městem Bogotou. Od konce 18. století se zde odehrávala častá povstání. Vyvrcholením byla bitva u Boyacá (1819), ve které Simón Bolívar dokázal porazit španělské oddíly. V roce 1821 byl jmenován prezidentem nově vzniklé Velké Kolumbie (dnešní Kolumbie, Venezuela, Panama, od 1822 Ekvádor). Ta se roku 1830 opět rozpadla na Novou Granadu (Kolumbie, Panama), Venezuelu a Ekvádor. V roce 1903 byla na popud USA odtržena Panama (kvůli stavbě průplavu).

Od konce 19. století probíhají v zemi četné boje mezi konzervativci a liberály nebo levicovými radikály. Ty vyústily v současnou guerillovou válku. V 60. letech 20. století vznikají levicově orientované gardy: Revoluční ozbrojené síly Kolumbie FARC a o něco umírněnější Národní osvobozenecká armáda - ELN. Proti nim stojí vedle kolumbijské armády pravicová paramilitantní organizace Spojená sebeobrana Kolumbie - AUC, která vznikla až v roce 1997. Mezi jejich praktiky patří mimo jiné únosy civilistů nebo dokonce jejich zabíjení. Vláda se od té doby otevřeně hlásí k boji proti rebelům (a její úsilí poslední dobou začíná mít první výsledky) a též k boji s drogami (drogové kartely z Cali a Mendelínský kartel nechvalně známého Pablo Escobara vzkvétaly od 70. let do první poloviny 90. let 20. století, kdy byly rozprášeny). Občanská válka v Kolumbii si do roku 2012 vyžádala na 220 tisíc obětí a více než 5 milionů Kolumbijců muselo opustit své domovy.[1]

Geografie

Související informace naleznete také v článku Geografie Kolumbie.
Reliéf země

Kolumbijské břehy se dotýkají jak Karibského moře (délka asi 1800 km), tak i Pacifiku (asi 1500 km). Pevninské hranice sdílí Kolumbie s Panamou (225 km), Ekvádorem (590 km), Peru (1496 km), Brazílií (1643 km) a Venezuelou (2050 km). Sousedními státy na moři jsou Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, Jamajka, Haiti, Dominikánská republika, Venezuela a Ekvádor.

Kolumbie má celkovou rozlohu 1 138 910 km² a je tak čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky po Brazílii, Argentině a Peru. Dále sedmou největší na celém americkém kontinentu. Půda má rozlohu 1 038 700 km² a voda 100 210 km². Území je rozděleno do pěti geografických regionů: Andská vysočina (má tři pohoří a údolní nížiny), Karibské nížiny, Pacifické nížiny a Los Llanos a tropický deštný les na jihu Kolumbie. Dále má Kolumbie několik ostrovů v Pacifiku a Atlantiku. Největším z nich je souostroví San Andrés a Providencia v západním Karibiku, které leží 775 km severozápadně od severního pobřeží Kolumbie a 220 km od východního pobřeží Nikaraguy. Souostroví je jedním z 32 kolumbijských departamentů a jeho hlavním městem je San Andrés. V Tichém oceánu leží ostrov Malpelo. Ostrůvek Santa Cruz del Islote patří mezi nejhustěji obydlené ostrovy na Zemi.

Díky rozdílnostem v nadmořských výškách má Kolumbie pozoruhodnou rozmanitost v teplotách. Během ročních období zde však panují pouze malé teplotní rozdíly. Obyvatelné oblasti leží většinou v teplých – pod 900 m n. m., středních – mezi 900 a 1980 m n. m. a studených – mezi 1980 a 2950 m n. m. klimatických zónách. Srážky bývají většinou těžké ve vysokých oblastech Pacifiku a v některých částech jižní Kolumbie.

Andské pohoří se v Kolumbii táhne od jihozápadu (ekvádorské hranice) až na severovýchod (venezuelské hranice). Andy se v Kolumbii dělí na Kolumbijský masiv (Macizo Colombiano) a na tři další pohoří (Východní, Centrální a Západní). Ty vytváří dvě dlouhá údolí – Magdalena a Cauca – jimi protékají stejnojmenné řeky. Nejvyšším bodem Kolumbie není hora v Andách, ale hory v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta - Pico Cristóbal Colón vysoký 5775 m n. m. a Pico Simon Bolivar se stejnou nadmořskou výškou.

Jižní část Kolumbie je tvořena savanou a deštným pralesem. Protékají tudy řeky Amazonka a Orinoko. Severní část nazývaná Los Llanos je region savan (zvláště právě u Orinocského povodí). Jižní část je nazývána Amazonie a je pokryta Amazonským deštným pralesem a patří převážně do Amazonského povodí. Na severu a na západě And jsou pobřežní planiny, Karibská na severu a Pacifická na západě. Největším poloostrovem je Guajira na severovýchodě státu.

Kolumbie má pět tradičních krajinných regionů. Andský region, Karibský region, Pacifický region, Orinoquijský region a Amazonský region. Někteří označují ještě za region Insularní region separovaný na pobřeží.

Politický systém

Sjezd Pacifické aliance, kolumbijský prezident druhý zleva

Kolumbie je demokratickou prezidentskou republikou a unitárním státem s decentralizovaným řízením. Současný politický systém vznikl na základě procesu modernizace zahájené přijetím Ústavy v roce 1991. V roce 1998 byl podle pravidel nové Ústavy zvolen prezident, viceprezident, Kongres a regionální zastupitelstva. Nová konstituce charakterizuje zemi jako sociální právní stát, unitární a decentralizovanou republiku s částečnou autonomií regionálních úřadů, založenou na participativní a pluralistické demokracii. Pro vnitropolitickou situaci v zemi byla charakteristická zejména vytrvalá snaha o konsolidaci reforem v politické a ekonomické oblasti. S nástupem prezidenta Uribeho v roce 2002 došlo ke zlepšení mezinárodního postavení Kolumbie, převládala snaha o širší projekci hospodářských výsledků do sociální oblasti, problematika boje proti narkomafii a s ním spojeným terorismem. Politika Uribeho administrativy se projevuje nekompromisním vojenským přístupem k řešení vnitropolitické situace, otevřeným ozbrojeným bojem proti gerile FARC a ELN, tlakem na dodržování lidských práv a bojem proti obchodu s drogami.

Řídící moc v zemi je rozdělena do tří sfér: výkonné, legislativní a justiční. Soudní moc představují Ústavní soud, Nejvyšší soud, Úřad generálního prokurátora a v záležitostech státní správy a administrace Rada státu. V čele kolumbijské vlády, složené z 13 ministrů, stojí prezident republiky. V čele každého z 32 departementů (zde španělsky označovány jako departament) stojí guvernér. Kolumbie je zemí s politickou pluralitou, ve vládě jsou kromě konzervativní strany také představitelé opoziční liberální strany a nezávislí. Kongres se skládá ze Senátu a Sněmovny reprezentantů, rozdělené do 8 stálých komisí. Sněmovna má 162 členů a Senát 102 členů.

Zahraniční vztahy

Kolumbie je zapojena do několika projektů a organizací na poli latinskoamerické integrace. Je členským státem např. organizací Společenství latinskoamerických a karibských států, Unie jihoamerických národů, Pacifická aliance, Latinskoamerický hospodářský systém, Latinskoamerické integrační sdružení.

Departamenty Kolumbie

Medellín
Bogotá
Krajina v departementu Antioquia
Související informace naleznete také v článku Departementy Kolumbie.

Existuje ještě distrikt hlavního města (distrito capital), Bogotá D.C.

Ekonomika

Související informace naleznete také v článku Ekonomika Kolumbie.
El Cerrejón je největší uhelný důl v Latinské Americe.[2]

Mezi nejdůležitější odvětví patří:

V zemědělství (podle údajů z roku 2012) pracovalo 11 % obyvatel.

Obchod
  • Export: zemní plyn, cín, zlato, rudy, stříbro, ropa, káva.
  • Největší obchodní partneři: Argentina, Nizozemsko, USA, Velká Británie, Německo a Japonsko.

Obyvatelstvo

Kolumbijští fanoušci na mistrovství světa ve fotbale 2014
Protest kolumbijských studentů

Běloši španělského původu a míšenci bělochů a Indiánů (mesticové) tvoří 84.2% populace země, černoši 10.4% a příslušníci indiánských kmenů 3.4%.[3]

Kultura

Literatura

Související informace naleznete také v článku Latinskoamerická literatura.

Kolumbijská literatura byla v koloniální době závislá na literatuře španělské. Začala se utvářet v 19. století v romantickém proudu (především Rafael Pombo a Jorge Isaacs) a v realistické próze (Tomás Carrasquilla). Poezie vyvrcholila v modernistické lyrice J. A. Silvy a v avantgardní tvorbě L. Greiffa, na niž navázala skupina Kámen a nebe (Jorge Rojas). K nejvýznamnějším romanopiscům Latinské Ameriky patřil ve 20. letech J. E. Rivera, v současnosti Gabriel García Márquez který dostal Nobelovou cenu za literaturu. Místní význam přesáhla i tvorba dalších romanopisců, jako byli například Eduardo Zalamea Borda, Jorge Zalamea, Eduardo Caballero Calderón.

Muzea

V Kolumbii je mnoho různých muzeí: historie, archeologie, etnografie, zbraně, umění, antropologie, zlata, což je pozoruhodné je jediné muzeum na světě zlata - 24,000 starověké indické zlaté šperky a smaragdy, Muzeum koloniálního umění. Dům-muzeum boje za nezávislost v čele španělských kolonií v Americe S. Bolivar - Bogota.

Odkazy

Reference

  1. Informe ¡Basta Ya! Colombia: memorias de guerra y dignidad: Estadísticas del conflicto armado en Colombia [online]. Dostupné online. 
  2. El Cerrejón [online]. barrancas-laguajira.gov.co [cit. 2014-03-09]. Dostupné online. (Spanish) 
  3. "Colombia". Cia.gov.

Související články

Externí odkazy