Přeskočit na obsah

Kampala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kampala
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 190 m n. m.
Časové pásmoUTC+03:00
StátUgandaUganda Uganda
RegionCentral
Kampala
Kampala
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha189 km²
Počet obyvatel1 680 600 (2019)
Hustota zalidnění8 892,1 obyv./km²
Etnické složeníBantuové
Náboženské složeníkřesťanství
Správa
StarostaErias Lukwago
Oficiální webwww.kcca.go.ug
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kampala je hlavní a největší město Ugandy. Leží ve střední Africe, v oblasti nazvané district of Kampala, v nadmořské výšce 1190 m n. m., nedaleko Viktoriina jezera. V Kampale žije přibližně 1,68 milionu obyvatel. Město je centrem metropolitní oblasti, která má přes 6 milionů 709 tisíc obyvatel. Je rozdělené do pěti čtvrtí, tzv. kampusů, které se nazývají Central, Kawempe, Makindye, Nakawa a Rubaga.

Název města je odvozen z Kasozi K'Empala, což v gandštině znamená Návrší antilop.

Kampala v roce 1950

Místo popsal jako první britský cestovatel sir Richard Burton v roce 1860 jako osadu s opevněným královským palácem se čtyřmi branami na kopci Lubaga.

Toto první sídlo vybudoval Bugandský kabaka (král) Mutesa I., protože si je oblíbil při pořádání lovů. Oblast byla tvořena četnými kopci a mokřady. Byla ideálním územím pro chov některých druhů zvířat, např. pro antilopy nebo impaly. V letech 1862 a 1870 přicházely další britské epediece a roku 1875 se zde usadili první misionáři protestantské církve, následování Bílými bratry církve římskokatolické a dalšími.

V roce 1890 podepsal ugandský král smlouvu o spolupráci s britskou obchodní společností pro kolonie východní Afriky Imperial British East Africa Company, jež předznamenala hospodářský a kulturní rozvoj města. V roce 1931 byla otevřena železniční trať spojující město s přístavem Mombasa. Město se rozrůstalo do rozměrů velké metropole Bugandského království. Z této doby také stále stojí některé budovy, například hrobky bugandských králů v Kasubi, které byly v roce 2001 zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, dále také budova bugandského parlamentu, Bugandský soudní dvůr a také korunovační palác Buddo.

Kampala byla těžce poškozena během Ugandsko-tanzanské války, zejména v lednu 1986, kdy proběhla bitva o Kampalu. Po válce bylo město kompletně přestavováno, vznikla zde spousta nových budov, včetně hotelů, nákupních center a vzdělávacích institucí, bank nebo nemocnic.

Město v současnosti patří k nejrychleji rostoucím oblastem v Africe, s ročním přírůstkem 4,3 procent populace. Je vyhledávaným turistickým a rekreačním centrem.

Významná místa

[editovat | editovat zdroj]

Kampala byla postavena na principu města na sedmi kopcích:

  1. Kasubi – historicky nejvýznamnější, nachází se zde již zmíněné královské hrobky
  2. Mengo – bývalý královský palác
  3. Kibuli – místní mešita; islám se do města dostal ještě před příchodem křesťanských misionářů
  4. Namirembeanglikánská katedrála
  5. Lubaga – římskokatolická katedrála Panny Marie z roku 1914, Rubaga. Byla postavena v původním působišti misionářů Bílých otců; sídlo arcidiecéze; národní kulturní památka.
  6. Nsambya – významná nemocnice
  7. Kampala – také zvaný staré město; po Kasubi kulturně i historicky druhý nejvýznamnější

další místaː

  • V roce 2007 byla městská taxi služba většinou nahrazena autobusy. Taxi služby nadále provozují tři společnosti, také služba Boda-boda, jejíž řidiči vozí zákazníky na motorkách (původně na jízdních kolech).
  • Přístav Bell Port pro rekreační lodní dopravu byl otevřen roku 2019.
  • Kampala má dvě letištěː staré vojenské letiště přímo ve městě a 35 km jižně jeí moderní mezinárodní letiště Entebbe, největší letiště v zemi. V Kampale sídlí ugandská letecká společnost Air Uganda.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kampala na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]