Blahovičník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Eukalyptus)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Blahovičník

Blahovičník Eucalyptus bridgesiana
Blahovičník Eucalyptus bridgesiana
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: myrtotvaré (Myrtales)
Čeleď: myrtovité (Myrtaceae)
Rod: blahovičník (Eucalyptus)
L'Her.
Distribution.eucalyptus.png
Druhy

viz text

Blahovičník (Eucalyptus), jinak česky nazývaný též eukalyptus, je rod obsahující více než 700 druhů subtropických až tropických stromů nebo keřů z čeledi myrtovitých původem z Austrálie, kde také tvoří 95 % lesů.

Některé druhy blahovičníků jako E. globulus se dobře aklimatizovaly na březích Středozemního moře. V Portugalsku byly vysázeny obrovské lesy na výrobu papíru. Byly rovněž vysazeny v severní Africe, včetně Alžírska, Maroka v Libye a Tuniska.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vyznačuje se dvojím typem listů. První typ mají mladé rostliny. Jedná se o oválné stříbrné listy. Druhý typ jsou podlouhlé zelené listy. Strom je stálezelený, ale některé tropické druhy své listy na konci období sucha ztrácejí. Květy jsou velmi různorodé. Skládají se z mnoha tyčinek, které mohou být bílé, krémové, žluté, růžové nebo červené. Zpočátku jsou tyčinky pevně uzavřeny v obalu (odtud také botanický název, pocházející z řeckého ευ καλυπτος, eu kalyptos – „dobře krytý“). Kůra má často hladký saténový vzhled a může být bílá, krémová, šedá a medě-zelená. K nejznámějším z mnoha druhů blahovičníku patří např.: Eucalyptus gunnii, Eucalyptus citriodora nebo Eucalyptus globulus. Menší druhy dosahují výšky necelých 10 metrů, ty největší pak i 90 metrů a řadí se tak k nejvyšším stromům na Zemi.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Přestože je původem z Austrálie, pěstuje se na mnoha místech světa.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Pěstuje se zejména pro aromatické látky v listech a nekvalitní dřevo. Roste enormně rychle, v závislosti na klimatu, 3–10 m za rok.[1] Pokud je eukalyptus pěstován jako okrasná rostlina, je třeba jej zastřihovat, jinak může dorůst do obrovských rozměrů. Květy blahovičníku jsou zdrojem nektaru a tvoří nejhojnější produkci medu v Austrálii. Díky rychlému růstu a velké potřebě vody se vysazují do močálů a bažin, které vysušují a zabraňují tak šíření komárů a malárie.

Vedle výše zmíněných vlastností je eukalyptus známý svými účinky na dýchací ústrojí, zejména díky silicím eukalyptolu, které obsahuje v listech. Bylinný přípravek se využívá k léčbě zánětu průdušek, kašle, nachlazení nebo zánětu vedlejších nosních dutin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. B. P. Kremer: Stromy, Ikar, 1995

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]