Přeskočit na obsah

Číměř (okres Jindřichův Hradec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Číměř
Znak obce ČíměřVlajka obce Číměř
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecNová Bystřice
Obec s rozšířenou působnostíJindřichův Hradec
(správní obvod)
OkresJindřichův Hradec
KrajJihočeský
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel700 (2024)[1]
Rozloha45,75 km²[2]
Nadmořská výška519 m n. m.
PSČ378 02, 378 32, 378 33
Počet domů349 (2021)[3]
Počet částí obce7
Počet k. ú.7
Počet ZSJ7
Kontakt
Adresa obecního úřaduČíměř 12
378 32 Číměř
info@obeccimer.cz
StarostaMgr. Radek Kněžínek
Oficiální web: www.obeccimer.cz
Číměř
Číměř
Další údaje
Kód obce546101
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Číměř (německy Schamers, dříve také Čachomiřice) se nachází v okrese Jindřichův HradecJihočeském kraji. Žije v ní 700[1] obyvatel. Číměř leží na hlavní silnici Jindřichův Hradec – Nová Bystřice, v údolí Koštěnického potoka. Další silnice z Číměře vedou do Bílé, Sedla, Kunějova a Dobré Vody. Území patří do přírodního parku Česká Kanada, velmi málo dotčeného negativním působením ekonomiky.

Části obce

[editovat | editovat zdroj]

Obec Číměř se skládá ze sedmi částí na sedmi katastrálních územích:

  • Číměř (i název k. ú.)
  • Bílá (k. ú. Bílá u Sedla)
  • Dobrá Voda (k. ú. Dobrá Voda u Číměře)
  • Lhota (k. ú. Lhota u Sedla)
  • Nová Ves (k. ú. Nová Ves u Sedla)
  • Potočná (k. ú. Potočná u Číměře)
  • Sedlo k. ú. Sedlo u Číměře)

Nejstarší zmínky o osadě jsou z poloviny 13. století, kdy patřila augustiniánskému klášteru v Třeboni. V roce 1463 se dostala k jindřichohradeckému panství. Už podle nejstarších záznamů je Číměř uváděna jako městečko, které mělo právo pořádat trhy, obchodovat se solí a vínem, mělo robotní úlevy a mohlo používat znak. Za třicetileté války bylo vypáleno Švédy. Zásluhou Jáchyma Slavaty byla Číměř obnovena a v roce 1674 dokonce povýšena na město. Po vymření pánů Slavatů z Chlumu na počátku 18. století se Číměř dostala k Černínům, novým hradeckým pánům.

V 19. století byla Číměř významnou poštovní stanicí mezi Vídní a Prahou. V roce 1870 žilo v Číměři 784 obyvatel, byla zde škola, k městečku patřily mlýny Kličkův a Traxlerův (něm. Traxlermühle). V 19. století se velká část obyvatelstva zabývala výrobou plátna. Převažovalo německy mluvící obyvatelstvo, které pak bylo po roce 1945 vysídleno.

V letech 1938 až 1945 byla obec v důsledku uzavření Mnichovské dohody přičleněna k nacistickému Německu.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

V obci se nalézá několik restauračních zařízení a obchod se smíšeným zbožím. Místo je také napojeno na síť cyklistických stezek. Mezi Číměří a blízkou Dobrou Vodou je lokalizován lom, v němž stále probíhá těžba. V současné době místní bohatou historii připomíná iniciativa místních samospráv vedoucí k propagaci turismu, obcí je trasována turistická stezka věnovaná právě v minulosti rozkvétajícímu textilnímu průmyslu.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]
Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Číměři (okres Jindřichův Hradec).

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Dominantou městečka je věž chrámu sv. Jiljí ze 13. století, jenž se farním stal v roce 1857. Věž byla postavena při renesanční přestavbě kostelní lodi v roce 1616. Barokně byl přestavěn v druhé polovině 17. století. Ve věži je zvon sv. Josef, který věnoval rodák, kanovník metropolitní kapituly Josef Binder. Zvon má hlavní tón h1, spodní průměr 80 cm a váží 430 kg. V roce 1907 jej ve Vídeňském Novém Městě v Rakousku ulil zvonař Peter Hilzer.
  • Na severní stěně kostela byla v roce 1998 připevněna mramorová deska se jmény deseti amerických vojáků, jejichž bombardér zde za druhé světové války svedl souboj s německými letadly.
  • V parčíku před kostelem stojí pomník obětem první světové války. Zajímavostí pomníku jsou dva dělové náboje zabudované v jeho východní straně. Ostatní doplňky pomníku byly po roce 1945 odstraněny.

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]
  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
  4. Jihočeský kraj má čtyři nové přírodní památky. Jsou to rybníky a všechny najdete na Jindřichohradecku. Jihočeský kraj [online]. [cit. 2022-05-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]