Horní Radouň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Horní Radouň
Kaplička sv Jana Nepomuckého

Kaplička sv Jana Nepomuckého

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0313 546381
kraj (NUTS 3): Jihočeský (CZ031)
okres (NUTS 4): Jindřichův Hradec (CZ0313)
obec s rozšířenou působností: Jindřichův Hradec
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 15,34 km²
počet obyvatel: 232 (1. 1. 2013[1])
nadmořská výška: 558 m n. m.
PSČ: 378 42 až 378 43
zákl. sídelní jednotky: 4
části obce: 4
katastrální území: 2
adresa obecního úřadu: Horní Radouň 109
37843 Horní Radouň
starosta / starostka: Jaroslava Šelepová
Oficiální web: http://www.horniradoun.cz
E-mail: ou@horniradoun.cz

Horní Radouň
Red pog.png
Horní Radouň
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Horní Radouň (německy Ober Radaun) se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 262 obyvatel. Horní Radouň leží na okraji Českomoravské vrchoviny 15 km severně od Jindřichova Hradce. Nadmořská výška se pohybuje od 520 do 590 m n.m. V obci je 126 domů, z nichž více než 50 není trvale obydleno a slouží k rekreaci. Z 95 aktivních obyvatel je třetina zaměstnána přímo v obci v akciové společ­nosti ZEVERA (dříve ZD), několik osob v soukromé firmě pilařská výroba Kamenický a několik osob v obci soukromě podniká.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci pochází z roku 1437. Je však pravděpodobné, že obec byla založena mnohem dříve. První dochovaná zmínka o Starém Bozděchově je z roku 1395, kdy ves vlastnil Sudík z Bozděchova. Vlastnil zde i tvrz, která se nedochovala a jsou jen domněnky o tom, kde stávala. V 16. století byl Bozděchov při­pojen ke Kamenici (dnes Kamenice nad Lipou). Při dělení tohoto panství se později dostal k panství Etynskému (dnes Nová Včelnice) a byl zde založen dvůr. Ten byl kolem roku 1810 rozparcelován a na tomto základě vznikl Nový Bozděchov. Jeho obyvatelé byli chudí a vzhledem k vyšší nadmořské výšce zde byly i tvrdší životní podmínky. Z toho důvodu se zde začalo říkat „Na Nouzi" a tento název se udržel dodnes. Na místě dnešní Bukovky bývala v dávných dobách samota, menší tvrz. Měla název Vojkov a první zmínka o ní v archivech je z roku 1415. Roku 1467 byl Vojkov vypálen Zdeňkem ze Šternberka. Na pozemcích pustého Vojkova založil kolem roku 1785 majitel etynského panství baron Bukovka z Bu­kovky vesnici o osmnácti chalupách a nazval ji svým jménem. Přesto se až dodnes vyskytuje i název Vojkov / Vojkova.

V roce 1990 zde měly koncert nacionalistické hudební skupiny Orlík a Bráník.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Obec Horní Radouň se skládá ze čtyř částí na dvou katastrálních územích

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

V obci Horní Radouň je možné vidět kapličku sv. Jana Nepomuckého z 19. století a pamětní desku obětem 1. světové války na budově bývalé školy. V místní části Bukovka je kaplička a ve Starém Bozděchově také na budově bývalé školy pamětní deska místnímu partyzánskému hnutí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Horní Radouň ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2013 [online]. Český statistický úřad, [cit. 2013-10-04]. Dostupné online.